Elmanın Faydaları Saymakla Bitmiyor - Son Dakika

Elmanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

16.09.2014 09:21

1
Elmanın faydalarına her gün bir yenisi daha ekleniyor. 40 derde deva dedirten bu meyveyi, her gün düzenli olarak yemek gerekiyor. Özellikle de sonbahar ve kış aylarında elma yemeyi ihmal etmemekte fayda var. İşte elmanın saymakla bitmeyen faydaları...

2
Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından ağır olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Kesinlikle her gün tüketilmesi şart olan bir meyvedir.

3
Günde bir elma yemek, sizi tüm hastalıklardan korur. İki elma yerseniz kalp ve damar hastalıklarından korunmuş olursunuz.

4
Diyetler için mükemmel bir seçenektir. Ayrıca kanserden, kolesterole kadar birçok hastalığın riskini azaltmada önemli rol üstlenmektedir.

5
Öğle yemeğinden önce yendiğinde ya da kabuğuyla pişirildiğinde bağırsakları çalıştırır, yumuşatır, kabızlığı önler.

6
Dalağın kan yapmasını sağlar. Bünyesindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir.

7
Nefesi rahatlatır. Yapılan bazı araştırmalar, elma yiyenlerin daha kolay nefes aldığını göstermektedir.

8
Gastritten kaynaklanan yanmaları hafifletir. Ayrıca elma kürü, gut, böbrek, mesane hastalıkları ve hemoroit tedavisinde de işe yarar.

9
Sabah aç karna yendiğinde kanı temizler ve toksinleri atmayı sağlar. Isırarak yenirse, dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.

10
Uykudan önce yenirse rahatlatır ve kolay uyumayı sağlar. Yeşil, hafif ekşi olanları mide bulantılarını önler.

11
Düşük kalorili (50 kalori) olduğu için şişmanlığı önler, kan şekeri düzeyini ve yüksek tansiyonu olumlu bir şekilde etkiler. Ortasına biraz marmelat ekleyip fırında pişirildiğinde, rejim yapanların tatlı yeme isteğini giderir.

12
Isırarak yenirse dişleri temizler, diş etlerini güçlendirir. Enerji verir ve kalbi korur.

13
Annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri yiyeceklerden, çocukların astıma yakalanmasında koruyucu etkiye sahip tek gıda elmadır. Hamilelik sırasında annenin yediği elma, bebeği astımdan korur.

14
Cilde parlaklık ve güzellik verir. Soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir.

15
Baş ağrısına iyi gelir ve uykusuzluğa iyi gelir.

16
Elma, spor öncesinde tüketildiğinde enerji verir. Sonrasında tüketildiğinde %85 oranındaki su içeriğiyle organizmanın ihtiyacı olan suyu tamamlayarak toksinlerin vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Spor sırasında tüketildiğinde organizmaya çeşitli mineral ve vitaminler yükler.

17
Elmada suda eriyen vitaminlerin tamamı mevcuttur. Yüksek miktardaki C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir. en fazla kabuğunda ve kabuğun hemen altında yoğun olarak bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur.

18
19
20

Son Dakika Elmanın Faydaları Saymakla Bitmiyor - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement