En Çarpıcı 15 Yasak İlişki Filmi - Son Dakika

En Çarpıcı 15 Yasak İlişki Filmi

13.10.2013 20:39

Sinema tarihine damga vurmuş yasak ilişki filmleri

1
Sinema tarihine damga vurmuş 15 yasak ilişki filmini sizler için derledik. İşte o muhteşem filmler:
2
1- Tutku (Ossessione/ Obsession) (1943): Sinemanın bilinen ilk yasak ilişki filmidir. Luchino Visconti imzalı film para için evlenen orta halli bir kadının cinsel arayışına odaklanmıştır.
3
2- Macera (L'Avventura) (1960): Gerçek anlamda bir yasak ilişki filmi denemeyecek olsa da içine 'gizem' ve 'kara film' gibi türleri formülle buluşturma özgünlüğüyle burjuva sınıfını taşlama yetisi olağanüstüdür.
4
3- Gözü Tamamen Kapalı (Eyes Wide Shut) (1999): Stanley Kubrick'in ilişki filmlerine kendi yorumunu kattığı filmidir.Dörtlü bir yasak ilişki filmi olarak anılabilir. Ancak burada burjuva sınıfının insanları sürüklediği noktanın tedirgin edici, cüretkar ve klansal hali sorgulanmıştır.
5
4- Aşıklar (Les Amants/ The Lovers) (1958): Aristokrat bir kadının evlilikten sıkılmasını ve yaşadığı malikanenin etrafındaki hayatını uzun planlarla ele alan Louis Malle imzalı bir eserdir.
6
5- Aşk Artık Burada Oturmuyor (We Don't Live Here Anymore) (2004): Amerikan sinemasında da 'ilişki' kavramının cüretkar olabileceğini Woody Allen'a kanıtlayan eserdir.
7
6- Tutku Nehri (Young Adam) (2003): Jean Vigo etkisinde bir tekne kullanımı ve İngiltere sahillerinde eşinden bıkmış iki insanın yasak ilişkisi. Tilda Swinton ile Ewan McGregor'ın mavi dokudaki ‘doğal tutku temsili' portresinin müsebbibi 2000'lerin bu alana en hakim ismi David MacKenzie.
8
7- High Art (1998): Belki de sinemanın ilk lezbiyen yasak ilişki filmlerinden. Lisa Cholodenko'nun Radha Mitchell'i yönetme ve onun erkek-kadın arasındaki tercihine doğru ilerletme konusundaki ‘samimi', 'oyuncu odaklı' ve 'dengeli' becerisi ise olağanüstüdür.
9
8- Arabulucu (The Go-Between) (1970): 20. Yüzyıl'ın başında bir İngiliz kırsalında geçen hikaye, aristokrat bir kadın ile çalışanı arasındaki yasak tutkuya odaklanır.
10
9- Love in the Afternoon (L'Amour Apres-Midi) (1972): Eric Rohmer'in ‘ahlak hikayeleri' serisinin sonuncusudur. İş arkadaşıyla yasak aşk yaşayan ve bunun sonuçlarını tartması sebebiyle bir türlü aksiyona geçemeyen bir adamın portresini konu alır.
11
10- Bir Gecelik Aşk (One Night Stand) (1997): Mike Figgis'in yüksek müzik ve yabancılaştırma becerisinden güç alan tek gecelik ilişki hikayesini konu alır.
12
11- Benim Adım Aşk (Io sono L'amore/ I Am Love) (2009): Visconti'nin aristokrasinin içindeki yasaklı şeylere odaklanma geleneğini, Leone'nin stilize yönetmenliğiyle birleştiren bir ilişki filmi operasıdır. Tilda Swinton'ın zoraki geldiği evde, oğlunun arkadaşıyla yaşadığı tutkusal duygu bir hayli çarpıcıdır.
13
12- Seks Yalanları (Sex, Lies and Videotape) (1989): Yasak ilişki ve video kaset kayıtları üzerine garip bir eserdir. Steven Soderbergh'in belki de en bağımsız yapıtında merkeze alınan orta sınıf Amerikan ailesindeki çöküşe; Peter Gallagher, Andie MacDowell ile James Spader büyük katkı veriyor.
14
13- Çıplak Ten (Carné Tremula/ Live Flesh) (1997): Almodovar'ın 'yasak ilişki' meselesini pembe dizi tonlu melodramatik bir temele yerleştirdiği eseridir.
15
14- Loulou (1980): 'Uzun ve dingin ilişkiyi bırakıp (Gérard Depardieu'nün canlandırdığı) dağınık karakterdeki adama tutkuyla kapılan bir kadının hikayesini anlatır.
16
15- Mutlu Son (Happy End) (1999): Ji-Woo Jung'un ilk yönetmenlik denemesidir. Mutlu mesut aile tablosunun 'tutku' ile yok edilmesi üzerine bir 'mutlu son arayışı' eseri olarak görülebilir.

YORUMLAR
500

Son Dakika En Çarpıcı 15 Yasak İlişki Filmi - Son Dakika


Advertisement