En Çok Hangi Dizi Konuşuldu? - Son Dakika

En Çok Hangi Dizi Konuşuldu?

01.10.2010 15:20

1
Yeni sezonun başlamasıyla beraber TV kanalları arasındaki reyting ve reklam rekabeti yeniden kızıştı. Kanalların en büyük kozları olan yerli diziler de sezona hızlı bir başlangıç yaptı!

2
Pek çok yeni yerli dizi izleyicinin beğenisine sunulurken, geçen sezondan devam eden diziler de yeniden ekranlardaki yerlerini aldı. Peki, en çok konuşulan dizi hangisi oldu? MTM Medya Takip Merkezi, yerli dizilerin medya yansımalarını mercek altına aldı…

3
Yeni sezonun en çok tartışılan iki dizisi “Fatmagül'ün Suçu Ne?” ve “Kılıç Günü”, “yerli dizilerdeki içerik, ahlaki değerler ve toplumsal normlar” konusunu gündeme taşırken, medyanın sorumluluğunu da yeniden tartışmaya açtı.

Peki, medya en çok hangi diziye yer verdi? Yeni sezonda kaç dizi yayın hayatına merhaba dedi? İşte detaylar…

4
DenemeMTM'nin araştırma verilerine göre; yeni sezonla birlikte 8 TV kanalında toplam 49 farklı yerli dizi izleyicileriyle buluşmaya başladı. Aşk, ihanet, intikam, töre gibi çeşitli konularıyla, Türk televizyon izleyicilerinin en çok tercih ettiği yapımlar arasında yer alan yerli diziler, yepyeni bölümleri ve iddialı oyuncu kadrolarıyla, vitrine çıkmaya başladılar. Bu dizilerin bir kısmı tamamen yeni yapımlar olurken, bir kısmı ise geçen sezondan devam edenler…

5
Geçen sezonun en iddialı yapımlarından biri olan Ezel, yeni sezona da hızlı başladı. Başrollerini Kenan İmirzalıoğlu ve Cansu Dere'nin paylaştığı diziye yeni sezonda başarılı oyuncu Haluk Bilginer'in dahil olması ve Kıvanç Tatlıtuğ'un konuk oyuncu olarak rol alması, dizinin popülaritesini kat be kat arttırdı. Araştırma süresince 1.314 haber ve yazıda yer alan diziye en yoğun ilgiyi ise sosyal medya gösterdi.

6
Sezon başında en çok yansıma bulan ikinci yerli dizi, “Fatmagül'ün Suçu Ne?” oldu. En çok izlenen yerli diziler arasında üst sıralarda yerini alan “Fatmagül'ün Suçu Ne?” tecavüz sahnesinin uzun tutulması ve çocukların ekran başında olduğu saatte yayınlanması nedeniyle eleştiri oklarının hedefi haline geldi.
7
Ancak bu tartışmalar, diziye ilgiyi daha da artırdı. 26 günlük süreçte toplam 1.406 haber/yazıya konu edilen “Fatmagül'ün Suçu Ne?” dizisine en büyük ilgi ise internet medyasından ve sosyal medyadan geldi. “Fatmagül'ün Suçu Ne?” 66 köşe yazarına, 96 kez konu oldu…
8
Başrollerini Sinem Kobal, Burak Özçivit, Birkan Sokullu, Merve Boloğur, Kadir Doğulu gibi isimlerin paylaştıkları, Kanal D'nin yaz döneminde başlayan ve hala devam eden dizisi Küçük Sırlar, araştırma döneminin en çok konuşulan bir diğer dizisi oldu. ''Gossip Girl''in uyarlaması olarak yayın hayatına başlayan dizi, basında 979 haber/yazı ile yer buldu.
9
10
Ekranların fenomen dizisi 'Çocuklar Duymasın”ın, 7 yıl aradan sonra yeniden, aynı kadroyla izleyenleriyle buluşması medyanın ilgi gösterdiği bir diğer konu başlığıydı. Ekranların sevilen aile dizisi toplam 521 habere konu edildi.

11
MTM'nin yaptığı aynı araştırma verilerine göre; en çok konuşulan bir diğer dizi eşcinsellerin yatak sahnesi nedeniyle, eleştiri yağmuruna tutulan ATV'nin iddialı dizisi Kılıç Günü oldu. Araştırma süresince 398 haber ve yazıda yer alan Kılıç Günü'ne sosyal medyanın ilgisi dikkat çekiciydi.

12
Birbirinden farklı içeriklerle Türk televizyon seyircilerini ekranlara kilitleyen yerli dizilerin çoğunluğunun geçtiğimiz sezonlardan devam eden yapımlar olması araştırmanın önemli başlıkları arasında kayda geçti. Medya, bu sezon başlayan yerli diziler arasında en çok ilgiyi sırasıyla, Fatmagül'ün Suçu Ne?, Çocuklar Duymasın, Kılıç Günü ve Deli Saraylı'ya gösterdi.

YORUMLAR
500

Son Dakika En Çok Hangi Dizi Konuşuldu? - Son Dakika


Advertisement