En Garip Gelenek! Ölülerle Çektirilen 25 Fotoğraf - Son Dakika

En Garip Gelenek! Ölülerle Çektirilen 25 Fotoğraf

14.11.2016 15:00

1

Kraliçe Victoria devri (1837-1901) İngilteresi'nde ölülerle fotoğraf çektirmek ölüm acısıyla başa çıkabilmenin bir yöntemiydi. Ölülerle birlikte poz veren aileler, uyuyor gibi gözüken çocuklar ve zarif bir şekilde arkalarına yaslanan genç kadınlar... İşte o fotoğraflardan bazıları...

2

Victoria dönemi ölümlerle doluydu. Difteri, tifo, kolera salgınları ülkede çok sayıda ölüme yol açtı. 1861'den sonra da Kraliçe bir tür ölüm modası yarattı.

3
Aslında "memento mori-öleceğini unutma" eşyaları Victoria devrinden önce de farklı şekillerde bulunuyordu.

4

Ölülerin kesilen saçları kolyelere ya da yüzüklere konuluyor, balmumundan ölüm maskeleri yapılıyor ve tablolarla heykellerde ölümün sembolleri yer alıyordu.

5
Ancak 1800'lü yılların ortalarında fotoğraf daha popüler ve ucuz hale geldi. Bu şekilde memento mori fotoğrafları ortaya çıktı.

6

Aslında fotoğraf yine de pahalı bir lükstü ancak yine de portreden daha ucuzdu.

7
Victoria döneminde kızamık, difteri, kızıl hastalığı ve kızamıkçık hastalıkları sık görülüyor ve çocuklarda ölümcül oluyordu.

8
Çoğunlukla çocuklarının fotoğraflarını çektirip, anılarını yaşatmak, ailelerin aklına ölümden sonra geliyordu.

9

Ancak tıp alanındaki ilerlemeler çocukların yaşama şansını arttırınca, ölüm fotoğraflarına talep azaldı.

10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25

Son Dakika En Garip Gelenek! Ölülerle Çektirilen 25 Fotoğraf - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden