En İlginç Afrika Gelenekleri - Son Dakika

En İlginç Afrika Gelenekleri

Dünyanın en büyük ikinci kıtası olan Afrika, coğrafi ve kültürel çeşitliliği bünyesinde barındırıyor. Hafızalarda tuhaf dansları ve gelenekleriyle yer etmiş olan bölgede hala ilginç adetler sürdürülmeye devam ediyor...

1
Lobobo
Lobobo
Güney Afrika'nın çoğu yerinde erkek, kız tarafına lobobo denilen başlık parası veriyor. Lobobonun iki aileyi yakınlaştırıp karşılıklı sevgi ve saygı oluşturduğuna inanılıyor.

2
Tükürerek selamlaşmak
Tükürerek selamlaşmak
Kenya ve Kuzey Tanzanya bölgelerine yaşayan Masailer, selamlaşırken birbirlerine tükürmeyi tercih ediyor. El sıkışacakları zaman eline tüküren Masailer yeni doğan bebeklerin de yüzüne tükürüyor. Masai erkekleri böylece kötü ruhların bebeklerden uzaklaşacağına inanıyor. Türklerdeki nazar anlayışına benzeyen bu gelenek sürdürülmeye devam ediyor.

3
Famadihana
Famadihana
Madagaskarlılar, her 5 ya da 7 yılda bir ölen yakınlarının mezarına giderek ölüleri mezarlarından çıkarıyorlar. Bu işlemi müzikler eşliğinde gerçekleştiren Malagasy halkı, dans etmeyi de ihmal etmiyor. Famadihana adı verilen enteresan gelenek, bu halkın aile bireylerine duyduğu sevgi ve saygının bir göstergesi olarak kabul ediliyor.

4
Ahşap disk
Ahşap disk
Güney Afrika'da çoğunlukla Mursi, Surma ve Sara kabilelerinde uygulanan dudağa ahşap disk yerleştirme, daha çok 15-16 yaşına gelen kızlarda görülüyor. Anneleri tarafından dudakları kesilen kızlar anlamı pek bilinmeyen ahşap disklerle ağızlarını büyütüyor. Kimileri güzellik amacıyla taktığını söylerken kimileri "Başlık parası fazla olan kadının dudağındaki disk büyük olur" diyor. Ahşap disklerin ayrıca köle ticaretini engellemek amacıyla uygulandığı düşünülüyor.

5
Erkekliğe adım dayakla başlıyor
Erkekliğe adım dayakla başlıyor
Etiyopya'nın Hamar kabilesinde ise bir erkeğin, erkekliğini göstermesi için dayak yemesi gerekiyor. Herkese açık bir meydanda önce dans ettirilen genç erkek, ardından kız arkadaşları ve ailenin büyükleri tarafından sopayla dövülüyor. Vücudunda yaralar oluşana dek uygulanan gelenek, kızların arkadaşlarına olan bağlılığını simgeliyor. Sopa işleminin ardından öküz ya da boğa üzerine çıkarılan genç, düşmeden ileri geri 3 tur attırılarak erkekliğini ispatlamış sayılıyor.

6
Tebeşirle yüz boyama
Tebeşirle yüz boyama
Güney Sudan ve Güneybatı Etiyopya'da yaşayan Surma kabilesinde erkekler, evlilik çağına girdiklerini göstermek için vücutlarını tebeşir marifetiyle yerel çizgilerle bezeyip, kabilenin diğer erkekleriyle dövüşüyor. Uygun bir eş bulmak için mücadele eden erkekler yalnızca sopa kullanıyor. Sıkça yaralanmalara sebep olan kavgalar bazen ölümle de sonuçlanabiliyor.

7
Şişmanlık zenginlik göstergesi
Şişmanlık zenginlik göstergesi
Moritanya'nın yerlilerinde zenginlik olgusu şişmanlıkla özdeşleştiriliyor.Bu sebeple anneler 5-15 yaşındaki kızlarını şişmanlatmak için özel bir çaba harcıyor. Kadın ne kadar şişman olursa babası ya da eşinin o kadar zengin olduğu anlaşılıyor.

8
Antogo
Antogo
Afrika'nın Bandiagara bölgesinde aşırı sıcaklığın göllerdeki suları çekmesiyle festival dönemi başlamış oluyor. Balıkları yakalamak içindüzenlenen festivale kadar gölde balık avlamak yasaklanıyor. Silah sesi ile başlayan balık yarışı, çok sayıda insan katıldığı için 15 dakikada bitiyor.

Haber Yayın Tarihi: 29.11.2017 09:31

Son Dakika En İlginç Afrika Gelenekleri - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Eşcinsel çift, 'Kucak dansı yapacağız' diyerek kandırdığı otel görevlisini parçalayarak öldürdü Gelen geri dönmüyor! Salgından kaçanların ikinci adresi Kuşadası, nüfus bakımında 35 ili geçti Sporu bırakıp cinsel içerikli siteye üye olan sörfçüden çarpıcı itiraf: Tacize uğradım, kimseye anlatamadım Bazı kısımları sapasağlam! 800 bin yıllık Van Gölü'nden bir batık gemi daha gün yüzüne çıkartıldı Kalça yarışmasına katılan doktor aç kaldı! Hiçbir hastane iş başvurusunu kabul etmiyor