En Katı İnternet Yasağı Uygulayan 10 Ülke - Son Dakika

En Katı İnternet Yasağı Uygulayan 10 Ülke

25.06.2015 19:16

Bazı ülkeler, diğer ülkelere göre internetin kontrolünü elinde bulundurmayı tercih ediyor ve çok katı internet yasakları uyguluyor.

1
Bazı ülkeler, diğer ülkelere göre internetin kontrolünü elinde bulundurmayı tercih ediyor ve çok katı internet yasakları uyguluyor. İşte USA Today'in sıraladığı o ülkeler;

Kaynak :

2
1. Kuzey Kore

Kuzey Kore'de tüm internet siteleri hükemetin kontrolü altındadır. Sadece internetin %4'üne erişim vardır.

3
2. Burma

Burma'da ise yetkililer e-posta'ları filtreleme yetkisine sahiptir. Ayrıca hükümetin izin vermediği sitelere ve insan haklarını ihlal eden sitelere erişim yasaklanmıştır.

4
3. Küba

Bu ülkede de internet erişimi ise sadece hükümetin kontrolündeki "erişim noktaları" ile sınırlıdır.

5
4. Suudi Arabistan

Bu ülkede 400 bine yakın internet sitesi engellenmiştir. Bu sitelerin çoğunluğu ise islami değerlerle uyuşmayan sitelerdir.

6
5. İran

Bu ülkede blogger'ların kendilerini Sanat ve Kültür Bakanlığı'na kayıt etmesi gerekir. İnternet üzerinde muhalefet edecek herhangi bir paylaşımda bulunanlar hapis cezasına çarptırılabilir.

7
6. Çin

Dünyadaki en sert internet sansürü uygulayan ülkelerden birisidir. Hükümet aramaları filtreler, siteleri engeller ve "sakıncalı" içerikleri ise siler.

8
7. Suriye

Ulusal birliği tehlikeye attığı düşünülen blogger'lar tutuklanır. İnternet kafeler tüm müşterilere kimlik sormalıdır.

9
8. Tunus

Tunus'taki tüm internet sağlayıcıları, tüm blogger'ların IP adreslerini ve kişisel bilgilerini hükümete bildirmelidir. Tüm trafik ise merkezi ağ aracılığıyla sağlanır. Hükümet tüm içeriği filtreler ve e-posta'ları izler.

10
9. Vietnam

Komünist Parti, Yahoo, Google ve Microsoft'tan ziyaretçilerinin verilerini talep eder. Ayrıca hükümeti eleştiren, demokrasi, insan hakları ve din özgürlüğünü savunan siteler ise engellenir.

11
10. Türkmenistan

Ülkedeki tek internet sağlayıcısı hükümettir. Hükümet, birçok siteye erişimi engellemiştir ve Gmail, Yahoo ve Hotmail'deki tüm yazışmaları izleyebilir.

12

Son Dakika En Katı İnternet Yasağı Uygulayan 10 Ülke - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Serel Yereli, Londra sokaklarında iç çamaşırsız dolaştı Yeşim Ceren Bozoğlu'nun sere serpe verdiği tatil pozları olay oldu Yıllar sonra ortaya çıktı! Aşk-ı Memnu'nun 'Beşir'i Baran Akbulut tanınmaz halde Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı
Advertisement