En Riskli Tıbbi Bitkiler - Son Dakika

En Riskli Tıbbi Bitkiler

13.09.2015 11:39

1
Sağlık Bakanlığı, internetten satılan bazı yeni ürünleri, "riskli" tıbbi bitkiler listesine ekledi. "Zayıflatıyor", "Ağrı dindiriyor", "iyileştiriyor" denilerek satılan bazı bitkilerle ilgili şu bilgiler yer aldı: MÜRVER

2
1 haftadan uzun kullanılmamalı. Solunum güçlüğü ve ateş, yapabilir.

3
CÜCE PALMİYE

4
2 aydan çok kullanılmamalı.

5
MERYEM ANA DİKENİ

6
Alerji, hamilelik, emzirme dönemi ve çocuklarda hekime danışılmadan kullanılmamalı.

7
TAVŞAN MEMESİ

8
Ciltte inflamasyon veya sertleşme, ülser, bacakta ani şişme olabilir.

9
RAVENT RİZOMU

10
10 yaş altı kullanılmamalı.

11
ÇUHAÇİÇEĞİ

12
Solunum güçlüğü, ateş ve iltihaplı balgam yapabilir.

13
SAHİLÇAMI

14
18 yaş altı, hamile ve emzirme dönemi kullanılmamalı

15
ASLANKUYRUĞU

16
Hamileler kullanmamalı. Araç ve makine kullanma yeteneğine zarar verebilir.

17
MATE

18
Ateş, disüri, spazm, uykusuzluk, çarpıntı, baş dönmesi, bulantı, ishal yapabilir.

19
CADI FINDIĞI

20
Gözde ağrı, görüşte değişikliklere neden olabilir.

21
GANODERMA (REIŞI) MANTARI

22
1-2 ay kullanan iki kişi hayatlarını kaybetti.

23
İNSAN VÜCUDUNA ZARARLI OLABİLEN BİTKİLER/ Bakanlık daha önce yayınladığı zararlı tıbbi bitki listesine yenilerini ekledi. Vatandaşların bilinçlenmesi ve gelişigüzel bitki kullanımının azaltılması için yayınlanan yeni listede şunlar yer aldı: Kediotu; El titremesi, bitkinlik, kramp, göğüs sıkışması gibi durumlara yol açtığı görülebilir.

24
Ökseotu; Baş ağrısı, hipotansiyon, yüksek ateş, göğüs ağrısı, alerjik reaksiyonlar, titremeler, koma ve halusinasyon görülebilir.

25
Akdiken (Cehri): Uzun süreli kullanım özellikle potasyum kaybına neden olabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılmamalıdır. Yüksek dozda kullanım böbrek iritasyonuna neden olabilir.

26
Yulaf; Protein içeriği ile ilgili veriler mevcut olmadığından çölyak hastalığı olan kişilerce dikkatli kullanılmalıdır. Araç ve makine kullanımını etkileyebileceğinden kullanımı sırasında dikkatli olunmalıdır.

27
Ayı üzümü; Bulantı, kusma, aşırı duyarlık gösterebilir. Bir haftadan daha uzun süre kullanılmamalıdır.

28
Arnika; Alerjik kişilerde kullanılmamalıdır. Göze ve hasarlı deriye uygulanmamalıdır.

29
Paprika; Hipotermi, uzun süre yüksek dozda gastrit, böbrek ve karaciğer bozuklukları ve etkileri görülebilir.

30
Sinameki; Aşırı dozda sıvı dengesizliğine yol açabileceğinden dikkatli kullanılmalıdır. Bağırsak tıkanıklığında, iltihaplı bağırsak hastalıklarında apandisitte ve elektrolit eksikliğinde kullanılmamalıdır.

31
Hiyarşembe; Doz aşımı durumunda kramp benzeri şikayetler ve etki oluşabilir. Uzun süreli kullanılmada başta potasyum olmak üzere elektrolit kaybına neden olabilir. Bu durum bağırsak sorunları, kas güçsüzlüğü, ödem ve kemik erimesine neden olabilir.

32
Zerdeçöp; Safra kanalı tıkanıklıklarında kullanılmaz. Safra taşı olması durumunda doktor kontrolü gerektirir. Mide ülserinde kullanılmaz.

33
Tekeotu; Kapsüller ve tabletler değişik dozajlarda satılmaktadır. Yüksek dozlarda kullanımı terlemeye ya da hararete neden olabilir.

34
Şahtere; Safra kanalı tıkanıklıklarında, safra taşı olanlarda ve safra ile ilgili başka rahatsızlıklarda ayrıca hepatitte kullanımı tavsiye edilmemektedir.

35
Kokulu YoncaDeride enflamasyon, varis, duyarsızlaşma, bacaklarda ani şişkinlik oluşursa derhal doktora başvurulmalıdır.

36
Altınmühür; Böbrek rahatsızlıklarında, midede gelişen hastalıklarda, yeni doğanlarda, hamilelerde ve emziren annelerde kullanılmamalıdır.

37
Çakşırotu; Yüksek dozlarda kullanımı huzursuzluk, başağrısı, diyare, gaz gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları ve dudaklarda şişmeye neden olabilir.

Son Dakika En Riskli Tıbbi Bitkiler - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tarlada ilişkiye giren çiftin aracı çamura saplandı! İmdatlarına polis koştu Bir tuhaf olay! Vefat etmeden kendi mezarını yaptı, içine ölen eşini gömdü Görüntüler korkunç! 90 yaşındaki kadın, huzurevi çalışanı tarafından tecavüze uğradı Mesut'un 105 milyon liralık lüks malikanesindeki detay dikkat çekti! Kapıda markasına ait logo var Duyunca bir yaşınıza daha gireceksiniz! Erkeklik organı "küçük" olanlar için site kurdular