En Tehlikeli Volkanlar - Son Dakika

En Tehlikeli Volkanlar

27.05.2013 11:23

Yeryüzünün en tehlikeli volkaTarih boyunca büyük yıkımlara sebep olan volkanlar, içten içe güç toplamaya devam ediyor. İşte yeryüzünün en tehlikeli volkanları:

1
Tarih boyunca büyük yıkımlara sebep olan volkanlar, içten içe güç toplamaya devam ediyor. İşte yeryüzünün en tehlikeli volkanları:
2
SAKURAJIMA - JAPONYA: 1955 yılından bu yana çeşitli zamanlarda patlamaların yaşandığı Sakurajima yanardağı bulunduğu konum nedeniyle dünyanın en tehlikeli volkanı olarak kabul ediliyor.
3
ETNA - İTALYA: Avrupa'nın en yüksek ve en aktif yanardağı olan Etna'nın çok büyük yıkım gücü potansiyeli bulunmakta. 3300 metre yükseklikteki volkan, Sicilya'da yaşayanlar için büyük bir tehlike arz ediyor. En tehlike patlamanın 1669'da yaşandığı yanardağ, 1992 yılında bir kez daha patladı ve Zafferana'da 8 bin civarında insanın hayatını tehdit etti.
4
KILAUEA - HAWAII/ABD: Dünyanın en aktif volkanları arasında bulunan Kilauea, diğer yanardağlara nispeten daha az insanın hayatına kaybetmesine sebep oldu. Ancak son zamanlarda araştırmalarını sıklaştıran bilim insanları, yanardağın uçaklar için de büyük tehdit olduğu kanaatine vardı.
5
COTOPAXI - EKVATOR: 5 bin 897 metre yükseklikte bulunan Cotopaxi yanardağı, Ateş Pasifik Halkası volkan zincirinin bir parçası. 1783 yılından bu yana yakınındaki şehir ve köyleri tehdit eden yanardağın 50'den fazla patlama yaşadığı belirtiliyor.
6
VEZÜV - İTALYA: Tarihin en bilinen, en öldürücü yanardağı olan Vezüv, Milattan Sonra 79 yılında gerçekleşen patlamada 25 bin kişinin ölümüne sebep oldu. Patlamanın etkisi o kadar büyüktü ki, Pompeii ve Herkulaneum şehirleri haritadan silindi.
7
MERAPI - ENDONEZYA: Endonezya dilinde "Ateş Dağı" olarak adlandırılan Merapi, bu ismi almakta çok haklı. 16. yüzyıldan bu yana düzenli olarak patlayan yanardağ, bölgede yaşayanlar için büyük bir tehdit olmaya devam ediyor. Yogyakarta kendine çok yakın mesafede bulunan Merapi'nin yamaçlarında bazı köyler de bulunuyor.
8
NYIRAGONGO - KONGO: Nyamuragira bölgesinde bulunan yanardağ diğer yanardağlara oranla daha az insanın ölümüne sebep olmuş olsa da büyük bir tehlikeye sahip. Yanardağın yakınında bulunan göle akan lavlar nedeniyle can kaybının daha az yaşandığı ifade ediliyor. 1977 yılında patlayan yanardağ, 100 kişinin ölümüne sebep olmuştu.
9
POPOCATEPETL - MEKSİKA: Meksika'nın başkenti Mexico City'ye sadece 70 kilometre mesafede bulunan doğuştan katil Popocatepetl yanardağı deniz seviyesinden 5 bin 400 metre yükseklikte bulunuyor. 9 milyon insanın yaşadığı başkent dahil, civarda bulunan bir çok kasaba ve köyü de tehdit eden Popocatepetl, 16. yüzyıldan bu yana 20 büyük patlama yaşamış. Son olarak 2000 yılında patlayan yanardağ, 8-10 milyon insanın hayatını tehdit etti.
10
MOUNT TEIDE - İSPANYA: Dünyanın en büyük üçüncü bolkanı olan Teide yanardağı Kanarya Adaları'nda bulunan Tenerife kentinde bulunmaktadır. Teide şu anda uykuda olmasına rağmen, yakın gelecekte harekete geçebileceği belirtiliyor.
11
RAINIER - ABD: Sakin görünümlü bir dağ izlenimi veren Seattle'ın batı kıyısındaki Rainer yanardağında en son patlama 19. yüzyılın sonunda meydana geldi.

Son Dakika En Tehlikeli Volkanlar - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement