En Ucuz BMW Yollarda - Son Dakika

En Ucuz BMW Yollarda

25.12.2014 16:34

1
Geçtiğimiz Mart ayındaki Cenevre Otomobil Fuarı'nda dünya prömiyeri gerçekleşen BMW, 218i Active Tourer, marka için bir çok ilke imza atıyor. Hem yurttaşı, hem de uzak doğulu rakiplerinin küçük SUV ve Crossover modelleriyle rekabet edecek olanyeni 218i Active Tourer ile BMW, premium kompakt MPV segmente adım atmış oldu. 218i Active Tourer'ın birebir rakibi ise Mercedes B Sınıfı.

2
Kompakt MPV sınıfı araçların Türkiye'deki satış rakamı yılda yaklaşık 15 bin adet civarında. Bu da toplam pazarın yaklaşık yüzde 2,5'una karşılık geliyor.

3
Bu yılın sonuna kadar 300-350 adetlik bir satış hedefiyle pazara giren BMW'nin gelecek yıldan itibaren bu sınıftan almayı düşündüğü pay ise yılda 1500 adetlik satışla yüzde 10 civarında.

4
3 SİLİNDİRLİ MOTOR BMW'nin ilk önden çekişli aracı olan 218i Active Tourer'de kullanılan 136 beygir gücündeki 1,5 litrelik benzinlik motor, grubun diğer markası MINI'de de kullanılıyor.

5
Marka için yine bir ilk olan ve enlemesine konumlandırılan üç silindirli yeni motor serbest devri, gaz pedalına son derece hızlı tepki vermesi ve sportif sesi ile oldukça etkileyici.

6
220 Nm. tork üreten araç, 0–100 km/sa hızlanmasını 9,6 sn tamamlıyor ve aracı azami 200 km/s hıza ulaştırıyor.

7
BMW 2 Serisi Active Tourer ailesine eklenecek, 1.5 dizel motorlu BMW 216d Active Tourer ise 2015 başında Borusan Otomotiv Yetkili Satıcıları'nda satışa sunulacak.

8
Yeni Active Tourer önden çekişli olmasından ötürü, daha çok mevcut BMW modellerinden çok, önden çekişli olarak üretilen MINI modelleriyle benzerlikler gösteriyor. Bunlardan biri de 6 ileri otomatik şanzıman.

9
10
BMW'nin Türkiye Distribütörü Borusan Otomotiv, 99 bin 788 TL'den başlayan fiyatlarla 218i Active Tourer modelini Türkiye'de satışa sundu.

11
Yeni BMW 218i Active Tourer, şehir içinde her 100 Km'de 6.1 litre benzin sarfiyat değerine sahip. 136 beygir gücündeki bu motor, şehirlerarası seyahatlerde 100 Km'de 4.2 litre benzin harcıyor.

12
BMW 2.18i Active Tourer, altı ileri manuel vitesle birlikte satılacak. Eğer otomatik şanzımanla satın alınmak istenirse, opsiyonel olarak BMW Steptronic 6 ileri otomatik şanzıman tercih edilebilecek.

13
Yeni 2015 BMW 2 Serisi Active Tourer modelinin 231 beygir gücünde, 6.8 saniye 0-100 Km hızlanma değerine sahip, 235 Km/s maksimum hıza ulaşabilen ve 4 silindirli motor taşıyan bir başka versiyonu da piyasaya çıkacak.

14
BMW 225i Active Tourer model ismiyle piyasaya çıkacak bu versiyon, şehri içinde 7.6 litre, şehir dışındaysa 5.0 litre yakıt sarfiyat değerine sahip.

15
16
Bu model için de standart şanzıman olarak 6 ileri manuel şanzıman kullanılıyor. Fakat . BMW 225i Active Tourer otomatik şanzımanlı olmalı derseniz eğer, opsiyonel olarak, 8 ileri Steptronic otomatik şanzımana sahip olabilirsiniz.

17
2015 BMW 218d Active Tourer, 2 serisi Active Tourer modellerinin dizel versiyonu. BMW fabrika verilerine göre Şehir içinde 5 litre dizel yakıt sarf eden bu motor, şehir dışındaysa 3.6 litrelik tüketim değerine sahip.

18
BMW, yeni 2 serisi Active Tourer modelinin işlevselliğini arttırabilmek ve bir BMW'den beklenen performansı karşılayabilmek için, aracın önden çekişli olmasına karar vermiş.

19
2015 BMW 2 Serisi Active Tourer modelinin ön koltuklarında oturanlar, normal sedan araçlara göre daha yüksekte olacak şekilde konumlandırılmışlar.

20
Böylece şehir kullanımına yönelik olarak açık görüş alanı sağlanırken, araca inip binmek de daha pratik bir hale getirilmiş.

21
Eğimli ön vam ve yüksek karoser gibi, ait olduğu MPV sınıfının genetik özelliklerini taşıyan 218i Active Tourer, bir BMW olmanın gereğini ön ızgara ve omuz çizgisiyle yerine getirmesini biliyor.

22
X1'i hatırlatan sürüş pozisyonu şehirde kullanım kolaylığı sağlarken görüş açıları genel anlamda sorunsuz. MPV'lerde öncelikli beklenti geniş ve kullanımlı bir kabin olunca BMW de dersine iyi çalışmış.

23
Hem ön hem de arka koltuklarda ferahlıkla ilgili bir sıkıntı yaşanmıyor.

24
3 parçalı arka koltuk sırtlığı ve hareketli arka koltuklar farklı beklentileri karşılarken hareketli zemine sahip bagaj da kullanışlı.

25
BMW'nin bir volüm modelinde kullanılan ilk 3 silindirli motor olan 136 HP gücündeki 1.5lt'lik benzinli ünite aynı zamanda Mini Cooper'da da mesai yapıyor.

26
Turbo desteği sayesinde, özellikle torkun yüksek olması ve bunun da alt devirlerden itibaren geniş bir bant boyunca neredeyse yatay seyretmesi sürekli bir çekiş gücü anlamına geliyor.

27
Benzer hacimli bir 4 silindirli kadar olmasa da gayet titreşimsiz ve huzurlu çalışan motordan yayılan hırıltılarsa kimine sportif kimineyse gürültülü geleceği için tamamen zevk meselesi denebilir.

28
Bugüne kadar BMW sürüşü diye bir kavram oluştuysa, bunda arkadan itiş sayesinde ön aksın sadece yönlendirmeden sorumlu olmasının getirdiği harikia his çok önemli bir rol oynadı.

29
Peki, 2 Active Tourer'la birlikte ön aksın hem yönlendirmeden hem de güç aktarımından sorumlu olması nasıl bir sonuç veriyor? Öncelikle direksiyonun ön aksa binen güçten etkilenmediğini söylemeliyim.

30
Elbette 1 Serisi'ndeki kadar güç etkisinden steril bir ön akstan bahsetmiyorum. Ama direksiyon, otomobili tanımayan bir BMW sürücüsüne "bu otomobil önden çekişli" de dedirtmeyecek kadar çok "BMW".

31
Sıkı süspansiyon ayarları dinamik sürüş yeteneğinde başrolü alırken bu esnada 218i Active Tourer'ı bir konfor fukarasına çevirmemesi de ayrı bir başarı.

32
4.342 mm uzunluğu, 1.800 mm genişliği ve 1.555 mm yükseliği ile kompakt boyutlara sahip olan Active Tourer, kompakt boyutları ile kentsel hareketliliğin artan zorlukları ile başa çıkmaya yardımcı olurken, ferahlık hissi ile de öne çıkmayı başarıyor.

33
Alman markanın gncel modellerinde yer verdiği dört silindirli motorların yanında, yeni Mini'de kullanılmaya başlanan yeni 3 silindirli motorun ilk kullanıldığı BMW modeli olan Actvie Tourer'da görev yapacak yeni turbo motorlar BMW EfficientDynamics teknolojisinin yanında BMW ConnectedDrive ile bağlantı kurarak, daha verimli sürüşler için kullanıcıyı yönlendirebilecek.

34
Dinamizmi, işlevsellik ve çok yönlülük ile birleştiren premium kompakt sınıftın yeni üyesi olan 2 Serisi geniş iç mekan yaratılabilmesi amacıyla markanın iğer modelelrinde farklı olarak önden çekişli bir platforma yer verilmiş.

35
2.670 mm aks mesafesine sahip platformun yanında yükseltilmiş tavan çizgisi ile geniş ve ferah bir iç mekan sunan 2 Serisi Active Tourer, sürücü ve ön yolcu koltuğunun sedanlara göre yüksek olan sürüş pozisyonu ile daha geniş görüş açılarına sahip olmasının yanında, iniş ve binişlerin daha kolay olmasını sağlıyor.

36
Panaromik cm tavanıyla ferah bir iç mekana kavuşan araçta, bolca kullanılan depolama alanları ve katlanarak düz bir zemin haline getirlebilen yolcu koltuğu, işlevselliğe olumlu katkı yapıyor.

37
BMW'nin geleneksel çift böbrekli ızgarasına ve çift yuvarlak farlara sahip olan Active Tourer'ın L formlu arka stopları dikkat çekiyor.

38
Kısa ön ve arka tampon çıkıntıları ile uzun aks mesafesine sahip olan aracın 468 litrelik bagaj hacmi, 40:20:40 oranında katlanabilen arka koltukları ile kademeli olarak, 1.510 litreye kadar yükseltilebiliyor.

39
Active Tourer'ın ileri geri hareket edebilen aka koltuk sırası, diz mesafesinin veya bagaj hacminin arttırılabilmesine imkan tanıyor.

40
Geniş açılan bagaj kaağı ile yüklemelerde kolaylık sağlayan yeni BMW 2 Serisi Active Tourer, ilk olarak üç farklı motor seçeneğiyle sunulacak.

41
Benzinli motor gamının en üstünde konumlandırılacak 225i'de ise 231 hp güç ve 350 Nm tork üreten dört silindirli 2.0 litrelik turbo benzinli motor görev yapıyor. Aracın 0'dan 100 km/s hıza 6.8 saniyede ulaşmasını ve maksimum olarak 235 km/s hıza erişmesini sağlayan 2.0 litrelik ünite, yeni Active Tourer 225i'nin şehir içinde, 7.6 litre, şehir dışında 5.0 litre ve ortalamada 6.0 litre yakıt tüketmesine imkan veriyor. Aracın ortalama karbondioksit emisyon değeri ise 139 gr/km olarak veriliyor.

42
Yeni Active Tourer'da, sunulacak Sport Line paketi, dış mekanında, parlak siyah detayları, özel hava girişleri ve özel 16 ile 17 inç arasında değişen jantlarıyla dikkat çekerken, iç mekanında, deri kaplı spor direksiyon, özel koltuk döşemeleri ve krom detaylar ile birlikte sunuluyor.

43
Diğer bir alternati olan M Sport paketi ise, aerodinamik gövde kiti, parlak siyah ızgara, yüksekliği 10 mm azaltılan spor süspansiyon ve 17 veya 18 inçlik hafif alaşım jantları ile spor bir görünüm kazandırırken, iç mekanında sunduğu M logolu deri direksiyon, spor koltuklar ve antrasit tavan kaplaması ile farklılaşıyor.

Son Dakika En Ucuz BMW Yollarda - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500
Advertisement