En zarif idam olarak tarihe geçti! Saraydaki misafirlerin üzerine menekşe döküp boğarak öldürdü - Son Dakika

En zarif idam olarak tarihe geçti! Saraydaki misafirlerin üzerine menekşe döküp boğarak öldürdü

22.03.2021 15:28

Antik Roma'nın en sıradışı imparatorlarından olan Elagabalus, transseksüel kabul ediliyordu ve kısa süren hükümdarlığı oldukça olaylı geçmişti. Öyle ki sarayından faydalanan bedavacı misafirlerin üzerine menekşe dökerek boğup öldürdüğü bilinir.

1
203 yılında doğan Elagabalus 218 yılında Roma İmparatoru olarak tahta geçti. Caracalla'nın öldürülmesinden sonra, Elagabalus'un annesi ve büyükannesi, Elegabalus'un İmparator Caracalla'nın gayrimeşru çocuğu olduğunu iddia etti ve böylelikle Elagabalus tahta çıktı.
2
Roma dinsel geleneklerine ve cinsel tabularını önemsememesiyle ün salan Elagabalus'ın dört yıllık hükümdarlığı büyük bir çalkantıyla geçti.
3
203 – 222 yılları arasında yaşamış olan Elagabalus, 218 yılında imparator olduğunda 14-15 yaşlarındaydı. Kısa süren imparatorluğu süresince adından sık sık söz ettirdi.

4
Birçok dinsel tartışmaya konu oldu, zalim bir imparator olduğu, misafirlerini uykuda aslanlara boğdurduğu, yemeklere zehir ve böcek koydurduğu söylenir. Sadece erkeklerin girebildiği Roma senatosuna annesini sokması da dönemin skandallarından sayılmakta.

5
Elagabalus, toplam beş kadınla evlilik yaptı ve boşandı fakat Elagabalus, dönemin tarihçilerinin günümüze ulaşan yazılarına göre farklı bir yönelime sahipti. Tarihçi Cassius Dio'nun iddialarına göre uzun ilişkisini Karyalı bir araba sürücüsü olan sarışın köle Hierocles ile yaşamıştı.
6
Herodian'ın yorumuna göre ise, zaten güzel olan yüzüne aşırı makyaj yaparak kendini daha da çekici hale getirmeyi alışkanlık edinmişti. Genç yaşta tahta geçen ve ilginçlikleriyle nam salan hükümdar kısacık taht serüvenine tarihe geçecek uygulamalar sığdırdı.
7
Bunlardan biri ise sarayından faydalanan bedavacı misafirlerini üzerlerine menekşe yığınları dökerek boğması ve öldürmesiydi.
8
Bu rivayate göre olaydan sonra "Elagabulus'un Gülleri" isimli bir sanar eserinde hayat buldu.
9
Akademizm (academic art) akımının temsilcilerinden Lawrence Alma-Tadema, o anı menekşe yerine güllerle tasvir etti. Roma'nın çöküşünü, bozulmuş yapısını temsil ediyordu. Bu yüzden ressam, eserinde menekşe yerine gül çizdi. Kaynak: arkeofili.com

Son Dakika En zarif idam olarak tarihe geçti! Saraydaki misafirlerin üzerine menekşe döküp boğarak öldürdü - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Tiktok'ta en çok para kazanan fenomenler belli oldu Küçük Gelin'in Zehra'sı öyle bir değişti ki! Gören bakmaya doyamıyor Ormanda pusuya yatıp yaklaşanı öldürüyorlar! İşte dünyanın en izole kabilesi: Sentinelese Aldatılan kadının intikam şeklini duyan küçük dilini yuttu! Kestiği cinsel organı klozete atıp sifonu çekti 18'ine girer girmez soyundu, 6 saat içinde rekor kırdı