Son Dakika Haberleri: En Zengin 20 Lider

En Zengin 20 Lider

9 yıl önce

1
İngiliz Independent gazetesi liderlerin mal varlığını açıkladı. İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth'in ancak 13'üncü sırayı aldığı listede dünyanın odağındaki lider Obama ve mal varlığo TBMM'de tartışma konusu olan Erdoğan yer almıyor. Listenin ilk beşinde Avrupa'dan tek isim İtalya Başbakanı Berlusconi bulunuyor.
İşte o liste
2
1.Tayland Kralı Bhumibol Adulyadej 55 milyar TL Dünyanın en uzun süre yönetimde kalan hükümdarı,82 yaşındaki Kral Bhumibol Adulyadej'in 20 milyar pound'luk servetinin büyük bir kısmı mülk ve arsalardan oluşuyor. Ancak bu servetin kralın şahsına değil, devlete ait olduğu öne sürülüyor. Kişisel servetini açıklamayan kral, malvarlığıyla ilgili eleştirileri de bastırıyor.
3
Kendisi hakkında yazılan üç kitabı yasaklatan kral, hakkında olumsuz mesajlar veren ‘youtube'u da kapattırdı. Otomatik silahlara düşkünlüğüyle bilinen Adulyadej, atış yapmaktan, fotoğrafçılıktan ve caz müzikten hoşlanıyor. Hükümdarlığı sırasında 18 darbe girişimini savuşturmayı başaran Adulyadej'e düşük gelirli kırsal kesimden büyük tepki var.
4
2.Bruney Sultanı Hassanal BolkIah 37 milyar TL
Bruney Krallığının Sultanı 64 yaşındaki Hassanal Bolkiah ve ailesi 13.5 milyar pound'luk servetin sahibi. Halkla ilişkiler ajansına yılda 30 milyon pound ödeme yapan Bolkiah ailesi, 1788 odalık sarayda yaşıyor.Üç farklı eşinden yedi oğlu ve yedi kızı olan Sultan'ın 5 bin lüks spor arabası ve 115 milyon dolarlık beş adet hangar uçağı bulunuyor. Sultan'ın oğlu Prens Azim (28) Mariah Carey'ye 6 milyon dolarlık mücevher hediye etmişti.
5
3. Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Halife bin Zayed El Nahyan 33 milyar TL
Birleşik Arap Emirlikleri'nin başındaki isim 62 yaşındaki El Nahyan, 12 bin pound-luk servetini petrol ticaretini yöneten ‘Abu Dhabi Araştırma Otoritesi' adlı şirkete borçlu. Halife'nin serveti, bu yıl yaşanan kriz nedeniyle beş milyar dolar kadar azaldı. Al Nayhan, darboğazdaki Dubai'ye 10 milyar dolarlık yardımda bulununca, ‘Burç Dubai'nin adı ‘Burç Halife' olarak değiştirildi.
6
4. Suudi Arabistan Kralı Abdullah 32 milyar TL
Ülkenin batısına konuşlandırdığı kendi adını taşıyan şehri oluşturmak için 27 milyar doları gözden çıkaran Kral Abdullah, Çin'in ‘Schuan' kentinde meydana gelen depremzedelere 50 milyon dolar bağışlamıştı. Kral Abdullah inşaat şirketi Emaar'la birlikte yarattığı ‘King Abdullah Economic City'yi ticaret merkezi haline getirecek
7
5. İtalya BaşBAkanı Silvio Berlusconi 16 milyar TL
Listenin ilk beşindeki tek Avrupalı İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Milan futbol kulübünün sahibi olarak bilinse de, asıl servetini medya patronluğuna borçlu. Suudi Arabistan Prensi Al Velid Bin Tayal ile ortak olduğu ‘Mediaset' ve yatırım şirketi ‘Fininvest' ile İtalya'nın ekonomisinin yarısını kontrol eden Berlusconi, mafyayla olan ilişkileri yüzünden de eleştiriliyordu.
8
Saat ve arabalara para harcamaktan hoşlanan Berlusconi, ‘Vacheron Constantin' saati için 540 bin doları gözden çıkarırken, ihanet ettiği üç çocuğunun annesi Veronica'ya 39 milyon dolarlık hisse devretmişti
9
6. Liechtenstein Prensi 2. Hans Adam, 2.5 milyar pound
10
7. Katar Emiri Şeh Hamas, 1.4 milyar pound
11
8. Pakistan Başbakanı Asif Ali Zardari, 1.2 milyar pound
12
9- Monaco Prensi 2. Albert, 700 milyon pound
13
10- Şili Devlet Başkanı Sebastián Piñera, 700 milyon pound
14

11. Umman Sultanı Qaboos, 470 milyon pound
15

12. Ekvatoral Gine Başkanı Theodoro Obiang Nguema Mbasogo, 400 milyon pound
16
13. İngiltere Kraliçesi Elizabeth, 300 milyon pound
17
14. Kuveyt Emiri Şeh Sabah , 270 milyon pound
18
15. Hollanda Kraliçesi Beatris, 135 milyon pound
19
16. Swaziland Kralı 3. Mswati, 68 milyon pound
20
17. Avustralya Başbakanı Kevin Rudd, 41 milyon pound
21
18. Yeni Zelanda Başbakanı John Key, 25 milyon pound
22
19. Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak, 16 milyon pound
23
20. Montenegro Devlet Başkanı Milo Djukanovic, 10 milyon pound

YORUMLAR


Diğer Galeriler

10 Bin Erkekle Birlikte Oldu! Eski Cinsel İlişki İşçisinden, Akılalmaz İtiraflar Marmara Denizi'nde İlk Kez Bulundu! Gören Telefonuna Sarıldı Abdullah Gül'ün Övgüler Yağdırdığı Yeni Zelanda Başbakanının Eski Mesleği Şoke Etti! Herkes Model Sanıyor Ama Mesleği Çok Başka! Yeşilçam'ın Kötü Kadını, Ödenmeyen Senetlerden Bikini Yaptı!