Erdoğan, her yemek öncesi mutlaka bunu tüketiyor! İşte liderlerin en sevdiği yemekler - Son Dakika

Erdoğan, her yemek öncesi mutlaka bunu tüketiyor! İşte liderlerin en sevdiği yemekler

14.11.2019 09:08

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türkiye siyasetine yön veren isimlerin yemek ve mutfakla olan ilişkilerini sizler için araştırdık. İşte liderlerin en sevdiği yemekler...

1
Genel itibariyle vücudu zinde tutacak yemeklerin verilmesine dikkat edilirken; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meşrubat türleri, çikolata, şeker gibi atıştırmalık ürünleri sevmiyor. Erdoğan, özellikle kahvaltıda tuz oranı düşük peynir türlerini tercih ediyor. Kendisine reçel türü gıdalar verilmezken, ekmek ve benzeri hamur işi yiyecekleri tüketmiyor. Emine Erdoğan ise eşi Recep Tayyip Erdoğan'ın en sevdiği 2 yemeğin; kara lahana sarması, hamur işlerinden ise mantı olduğunu söylüyor.
2
Kırmızı et yemiyor, balığa bayılıyor!
Kırmızı et yemiyor, balığa bayılıyor!
Malumunuz, İnsan sağlığı açısından son derece önemli olan deniz ürünlerinin her biri adeta sağlık deposu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bu konuya ehemmiyet gösterenlerden. Kendisi, deniz ürünü çeşitlerinden özellikle Mezgit ve Trabzon Kalkan balığını tercih ediyor. Çorba türlerinden yağsız ve unsuz olanları tüketen Erdoğan'ın, yayla çorbası ve sebze çorbaları vazgeçilmezleri arasında.Yemek menüsünde kırmızı et ise hiç yok.
3
Her yemek öncesi bu karışımı içiyor!
Her yemek öncesi bu karışımı içiyor!
Erdoğan yemekten önce mutlaka taze sıkılmış portakal veya nar suyu içiyor. Böylece Erdoğan'ın, mide asidi düzenleniyor. Hemen hemen her öğününde bol yeşillik ve salata çeşitleri bulunan Erdoğan'a, kolesterolü yüksek yiyecekler verilmezken, pirinç ve nişastalı ürünlerde yine yasaklılar arasında bulunuyor.
4
En sevdiği meyve Trabzon hurması
En sevdiği meyve Trabzon hurması
Karadeniz yöresinin ünlü mıhlaması ise Erdoğan'ın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Aynı zamanda sabah kahvaltısında bol yeşillik türlerini de görebilmek mümkün. Anadolu gezilerinde ise yöresel yemeklere önem verirken, çeşitler arasından yağsız olanları tercih ediyor. Sebze yemeklerini seven Erdoğan'ın, en sevdiği türler ise brokoli ve taze fasulye. Olmazsa olmazlardan biri de meyve. Erdoğan'ın sevdiği meyvelerden biri Trabzon hurmasıyken, en çok tükettiği meyve ise elma.
5
Mustafa Kemal Atatürk
Mustafa Kemal Atatürk
Kalabalık sofraları ve uzun sohbetleri seven Mustafa Kemal Atatürk, sofra adabına son derece özen gösteren biriydi. Yemeğe çok düşkün olmasa da sevdiği birkaç çeşit vardı: Kurufasulye ve pilav baş yemeğiydi. Aynı zamanda beyaz leblebiyi çok sever ve ayrana ekmek doğrayıp yemekten keyif alırdı.
6
İsmet İnönü
İsmet İnönü
Okuduğumuz kaynaklara göre İsmet İnönü, kilosunu kontrol altında tutmak için çeşitli perhizler uygulardı. Her gün tartılır ve küçük not defterine günlük kilosunu not ederdi. Kilosunu korumak için ise haftada bir ekşi elma yer veya süt içerdi.
7
Süleyman Demirel
Süleyman Demirel
Sağlıklı yaşamak için öğünlerine son derece dikkat eden Süleyman Demirel akşam yemeklerinde genellikle balık tercih ederdi.
8
Turgut Özal
Turgut Özal
Yöresel yemeklere düşkünlüğüyle bilinen Özal'ın en sevdiği yemekler; içli köfte ve kiraz yaprağı sarmasıydı. Bu yemeklerin yanı sıra Malatya yöresine ait tüm yemekleri afiyetle yer, pek ayırt etmezdi.
9
Devlet Bahçeli
Devlet Bahçeli
Devlet Bahçeli'nin Adana mahalli yemekleri çok sevdiği söyleniyor. Hamur işlerini ağzına koymamaya çalışan Bahçeli, bunun dışında yemek ayrımı yapmamaya çalışıyor.
10
Kemal Kılıçdaroğlu
Kemal Kılıçdaroğlu
Kılıçdaroğlu'nun favori yemekleri Tunceli'nin yöresel yemeklerinden oluşuyor. Kılıçdaroğlu'nun mutfakla pek arası olmadığını söyleyen Selvi Kılıçdaroğlu: "Kemal Bey, yemek yapmayı pek bilmiyor, acıktığı ve evde yemek bulamadığı zaman yoğurt ekmek yemeyi seviyor" şeklinde yaptığı açıklamayla Kılıçdaroğlu'nun yemekle olan ilişkisini açıklıyor.

Son Dakika Erdoğan, her yemek öncesi mutlaka bunu tüketiyor! İşte liderlerin en sevdiği yemekler - Son Dakika


YORUMLAR (7)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Çobanın dağda bulduğu taş, bölgede tek bir şeyin varlığına işaret ediyor Muhteşem kamuflaj! Fotoğraftaki yılanı kimse göremiyor Boşanma öncesi sınırları yıktı geçti! Kim Kardashian bu kez tamamen soyundu Sevgilisi, Dele Alli'yi oyun bağımlılığı yüzünden terk etti Psikolojik sorunu için doktora giden genç kadının komaya kadar uzanan hazin sonu