Erdoğan'ın 3. Balkon Konuşması - Son Dakika

Erdoğan'ın 3. Balkon Konuşması

12.06.2011 22:14

1
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sonuçların belli olmasının ardından eşi Emine Erdoğan'la geldiği AK Parti Genel Merkezi'nde üçüncü balkon konuşmasını yaptı. Erdoğan konuşmasında "Seçimin galibi Türkiye'dir" dedi. Konuşmasının ardından Başbakan Erdoğan, AK Parti'nin seçim şarkısını partililerle birlikte söyledi..
2
Başbakan Erdoğan sandıkların tamamının açılmasını beklemek için konuşmasını saat 22.00'ye erteledi. Bu arada Parti Genel Merkezi'nin önünde toplanan partililer, Ak Parti'nin seçim şarkısı 'Bi Daha'yı hep bir ağızdan söyledi.

3
Başbakan Erdoğan balkona eşi Emine Erdoğan'la çıktı ve partilileri selamladı.

Erdoğan yaptığı konuşmada şunları söyledi:

4
Aziz milletim, sevgili kardeşlerim, değerli yol arkadaşlarım. Buradan Ankara'dan Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Merkezi'nden, hepinizi muhabbetle selamlıyorum. Gözlerini Türkiye'ye çevirmiş, Türkiye'den gelecek haberleri büyük bir heyecanla takip eden, Bağdat, Şam, Beyrut, Kahire, Tunus, Saraybosna, Üsküp, Bakü, Lefkoşa ve diğer tüm dost ve kardeş ülke başkentlerini, halklarını buradan muhabbetle selamlıyorum.
5
12 Haziran seçim sonuçları tüm milletimize tüm dünyaya hayırlı olsun. Bu sonuçlar inşallah barışa adalete huzur ve istikrara katkı sağlasın diyorum.
6
Seçimlerde görev alan tüm kamu görevlilerine, güvenlik güçlerine, sandık görevlilerine, müşahitlere ayrıca teşekkür ediyorum.
7
Adalet ve Kalkınma Partisi olarak bugün çok farklı heyecanları aynı anda yaşıyoruz. Bir kez daha Türkiye'deki her iki seçmenden birinin oyunu almış olmanın heyecanını yaşıyoruz.
8
(Kıskananlar çatlasın sloganları için) Onları da kucaklayacağız. Onları da aramıza alacağız. Zira böyle yaptığımız için kucakladığımız için üçüncü dönem milletimizden yetki almanın heyecanını yaşıyoruz.
9
22 Temmuz'da 2007 16 milyon kişinin oyuna mazhar olmuşken, bugün oyumuzu 5 milyon arttırarak 21 milyon seçmenin oyunu almış olmanın bahtiyarlığı içindeyiz.
10
Aziz milletimize bize olan Ak Parti'ye olan güveninden dolayı buradan ayrıca teşekkür ediyorum.
11
Şunu buradan tüm samimiyetimle ifade etmek istiyorum. Ak Parti'ye oy vermiş olsun ya da olmasın, tüm milletimize şunu tüm içtenliğimle söylüyorum. 12 Haziran 2011 seçimlerinin galibi hiç ama hiç şüphesiz Türkiye'dir.
12
Bugün benim Türk kardeşim, Kürt kardeşim, Zaza, Arap, Laz Gürcü tüm kardeşlerim 74 milyon kazanmıştır. Yoksul kardeşim, kimsesiz kardeşim kazanmıştır. Bugün küresel ölçekte mazlumların mağdurların umudu kazanmıştır. İnanın bugün İstanbul kadar, Saraybosna kazanmıştır.
13
Bugün Türkiye kadar Orta Doğu, Kafkaslar, Balkanlar, Avrupa kazanmıştır. Bugün demokrasi kadar, özgürlük kadar, barış, adalet, istikrar kazanmıştır. Adnan Menderes'in, Hasan Polatkan'ın canlarını feda ettikleri demokrasi bu ülkede sarsılmaz bir güce ulaşıyor.
14
Merhum Turgut Özal'ın hayalleri, özlemleri artık yerini bulmuştur. Gazi Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş felsefesine uygun şekilde, muasır medeniyetler seviyesine ulaşmıştır.
15
Kardeşler benim milletim tartışmasız şekilde kazanmıştır. Milli irade üzerindeki vesayet, hukuk dışılık yine tartışmasız şekilde kaybetmiştir. Türkiye'nin önüne yeni, yepyeni bir tertemiz sayfa açılmıştır.
16
Kardeşlerim Türkiye'nin 780 bin kilometrekaresinde dikkat edin yine Ak Parti var. Batı'da da var, Doğu'da da var. Kuzey'de de var, Güney'de de var. Yedi bölgenin tamamında Ak Parti birinci parti. Neden? Çünkü biz kimseyi dışlamadık. Kimseyi ayırmadık. Herkesi kucakladık. Yaratılanı yaratandan ötürü sevdik. Canlar arasında milletin fertleri arasında hiçbir ayrım yapmadık.
17
Samimi şekilde, demokrasinin standartlarını yükseltmenin gayreti içinde olduk. 74 milyonun beraber yaşayacağı Türkiye inşa etmenin yoğun çabası içinde olduk. Bir nebze olsun bundan sonra geriye gidiş olmayacaktır.
18
Hangi partiye oy vermiş olursa olsun. Her bir kardeşimizin huzur güven barış adalet içinde yaşamını idame ettireceğinden hiç kimsenin şüphesi olmasın. Yaptıklarımız yapacaklarımızın teminatıdır.
19
Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük demokrasi barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek. Bu anayasa Türk'ün, Kürt'ün, Zaza'nın, Arap'ın Çerkez'in, Roman'ın, Alevi'nin Sünni'nin, azınlıkların yani 74 milyonun anayasası olacak.
20
Sandıktan çıkan sonucu, sandığın verdiği mesajı en doğru şekilde okumanın çabası içerisinde olacağız. Aziz milletimiz bize sadece hükümet etme yetkisi vermedi, yeni anayasa için bize bir görev tevdii etti. Milletimiz bu yeni anayasayı uzlaşmayla, müzakereyle yapma mesajını bize verdi.
21
330'un altında milletvekili çıkarıyoruz diye biz kapımızı kapamayacağız.
22
Meydanlarda ifade ettiğimiz gibi sivil, katılımcı, özgürlükçü bir anayasa'yı hep birlikte yapacağız. Bu anayasada herkes kendisini bulacak. Doğu kendisini bulacak, batı kendisini bulacak, kuzey bulacak, güney bulacak. Velhasıl milletim işte bu benim anayasam diyecek.

Bu anayasa Türkiye'nin her zerresine milletimin her ferdine hitap edecek

23
Yeni anayasa milletin her bir ferdini birinci sınıf olarak görecek. Her kimlik, her değer, herkesin özgürlük demokrasi barış ve adalet talebine bu anayasa karşılık verecek.
24
Başladığımız hiçbir işi bugüne kadar yarım bırakmadık. Bütün yatırımlarımızı hızla devam ettirecek ve tamamlayacağız. Yeni yatırımlarımızı hemen başlatacağız. Sosyal kesimlerin taleplerine bu dönemde çok daha fazla karşılık üreteceğiz.
25
Ret politikalarını, inkar politikalarını biz bitirdik. Barışın tesisi için daha büyük çaba harcayacağız. Bölgemizde, hak diyeceğiz, hukuk diyeceğiz, özgürlük ve demokrasi diyeceğiz.
26
Biz beraberiz, kardeşiz. Bunu unutmayın. Bugün hesaplaşma değil, helalleşme günüdür. Kampanya sürecinde istemeden kalbini kırdığımız, üzdüğümüz kardeşlerimiz varsa, başta şahsım ve tüm arkadaşlarım adına helallik diliyorum. Kampanya sürecinde yaşanların söylenenlerin yanlış anlamaların, incitici kelamın meydanlarda kalmasını diliyorum. İstemeden incittiğimiz siyasiler varsa onlardan da helallik diliyorum.
27
Ben aziz milletime, tüm siyasi partilere, hakkımı, hakkımızı helal ediyoruz.
28
Tüm milletvekili aday adaylarına teşekkür ediyorum. Belediye başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Partimizin tüm üyelerine, tüm gönüldaşlarına teşekkür ediyorum. Bugün sandıklarda görev yapan tüm sandık görevlilerine, partili partisiz teşekkür ediyorum. Genel merkez çalışanlarına teşekkür ediyorum.
29
Üçüncü dönem Ak Parti iktidarı ülkemize milletimize tüm insanlığımıza hayırlı olsun. Allah yar ve yardımcımız olsun. Yolumuz bahtımız açık olsun. Her şey Türkiye için. Her şey demokrasi için, özgürlük için, kardeşlik için.12 Haziran demokrasi bayramı kutlu olsun. 74 milyonu bir beraber olarak kucaklıyor hepinizi Allah'a emanet ediyorum.

YORUMLAR
500

Son Dakika Erdoğan'ın 3. Balkon Konuşması - Son Dakika


Advertisement