Ergenekon'da 12 Dalga - Son Dakika

Ergenekon'da 12 Dalga

13.04.2009 10:31

1
Ergenekon operasyonunda 12'nci dalga Ankara, İstanbul, Diyarbakır, Samsun, Şanlıurfa, Bursa, Trabzon, Antalya, Mersin, Van, İzmir, Giresun, Kars ve Adana'da devam ediyor. Operasyon ÇYDD, ÇEV ve eski rektörleri kapsıyor. Gözaltı listesinde yaklaşık 60 kişinin isminin olduğu öne sürülüyor. Halen Başkent Üniversitesi Rektörü olarak görev yapan Prof. Dr. Mehmet Haberal dışında, 3 eski rektör gözaltına alındı. Haberal'ın gözaltına alınışı sırasında üniversite çalışanları da gözyaşlarına boğuldu
2
ÇYDD Başkanı Türkan Saylan'ın evi arandı. Prof. Dr. Erol Manisalı'nın evindeki arama ise devam ediyor. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, gözaltına alındıktan sonra İstanbul'a götürülen Haberal için havalanına gitti ve 'geçmiş olsun' dileklerini iletti. Öğleden sonra ise Prof. Dr. Erol Manisalı da gözaltına alındı.

3
Ergenekon soruşturması kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği genel merkezi ile tüm şubelerinde arama devam ediyor. Kanal B Televizyonu ve Başkent Üniversitesi rektörlüğündeki aramalar ise sona erdi. Kanalın kurucusu ve Başkent Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal, evinde yapılan polis aramasının ardından gözaltına alındı.

4
Haberal'ın evinin bulunduğu Çayyolu Mutlukent 11. Cadde'deki arama nedeniyle evin bulunduğu cadde jandarma ekiplerince araç ve yaya trafiğine kapatıldı.

5
MHP Ankara Milletvekili Deniz Bölükbaşı'nın Haberal'ın evinde olduğu, Başkent Üniversitesi çalışanlarının da servis araçlarıyla evin bulunduğu sokağın girişine geldikleri görüldü. Haberal evden çıkarılırken, çevrede toplananların alkışlı protesto eyleminde bulunduğu gözlendi.
6
Haberal'ın evinde polislerin bilgisayara ve bazı CD'lere el koyduğu bildirildi. Prof. Dr. Haberal'ın evinin bahçesinde ve makam aracında da arama yapıldı.
7
Haberal ve eski İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, geniş güvenlik önlemleri altında Türk Hava Yolları'na ait tarifeli uçakta saat 13.10'da İstanbul'a götürüldü. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Esenboğa Havalimanı'na gelerek Haberal'a geçmiş olsun dileklerini iletti.

8
Kanal B Televizyonu'nda yapılan polis araması devam ediyor.

Kanal B televizyonunun yayını normal programı kapsamında sürerken, televizyonda arama yapıldığı alt yazıyla izleyicilere duyuruldu.

Kanal B televizyonun haber müdürü Metin Kayahan, aramalarda polisin eski bazı programlara ilişkin yayın kasetlerine ve CD'lerine el koyduğunu söyledi. TV binasındaki bilgisayarların da hard diskleri kopyalandı.

9
Prof. Dr. Türkan Saylan'ın İstanbul Arnavutköy Beyazgül Sokak'taki evine, sabahın erken saatlerinde gelen çeşitli şubelere bağlı polisler, arama yaptı. Evi aranan Saylan'ın ismi gözaltı listesinde yok.

Saylan, Cumhuriyet Gazetesi yazarı İlhan Selçuk'un Ergenekon operasyonunda gözaltına alınmasının ardından yaptığı açıklamada, 'Hepimiz demek ki bir gece vakti gözaltına alınabiliriz. Bu çok yanlış bir şey' demişti.

10
Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'nin (ÇYDD) İstanbul'daki genel merkezinde ve Kadıköy, Avcılar ile Bakırköy şubesinde arama çalışması başlatıldı. Beyoğlu Şişhane Evliya Çelebi Mahallesi Şimal Sokak'taki ÇYDD Genel Merkezi'ne sabah erken saatlerinde gelen İstanbul Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, derneğe giriş ve çıkışları kapattı.

11
Burada arama çalışması başlatan polis, derneğin bulunduğu sokağın girişinde de geniş çaplı önlemler aldı.

12
ÇYDD'nin Diyarbakır, Şanlıurfa, Kars, Bursa, Trabzon, Antalya, Alanya, Mersin, Van, İzmir, Çukurova, Adana Şubeleri'nde de bu sabah polis arama başlattı. Adana'nın Çınarlı Mahallesi ile İzmir'in Alsancak ilçesindeşi şube merkezlerine gelen polislerin aramaları sürüyor.

13
ÇYDD Van Şube Başkanı Prof.Dr. Ayşe Yüksel'in Van Yüzüncü Yıl Üniversetisi Kampus alanında bulunan lojmanında bu sabah polis ve Jandarma ekipleri tarafından arama başlatıldı. 10 kişilik uzman ekip tarafında yapılan arama 5 saat sürdü. Aramada, ofiste bulunan dosya, bilgisayar ve çeşitli dokümanlara el konuldu. El konulan evrakta Yüzüncü Yıl Üniversitesi Öğrenci Derneği'ne (YÖDER) ait isim listesi ile ÇYDD'den burs alanların listesi bulunuyor.
14
Evrakta bazı öğrencilerin isimlerinin karşısına notların düşüldüğünün tespit edildiği öğrenildi. İstanbul'da gözaltına alınan Prof.Dr. Ayşe Yüksel, daha önceki Rektör Yücel Aşkın'ın yardımcılığını yapıyordu.

15
Atatürkçü Düşünce Derneği Başkan Vekili ve Bursa Uludağ Üniversitesi Eski Rektörü Prof.Dr. Mustafa Yurtkuran'ın evinde de bu sabah polis arama yaptı.

Arama çalışmaları sırasında, Yurtkuran'ın koleksiyonunda bulunan çok sayıda av tüfeği ve tabancanın güvenlik güçlerince büyük titizlikle incelendiği bildirildi. Çalışmalarda ayrıca, Yurtkuran'ın yanı sıra eşi ve çocuğuna ait bilgisayarların da ekipler tarafından incelemeye tabi tutulduğu kaydedildi.

16
Arama sırasında görevliler geçen ay özel bir tıp merkezinde geçirdiği ameliyat ile kasık bölgesindeki ur alınan Prof. Dr. Yurtkuran'ın alması gereken ilaçlarına izin vermedi. Prof. Dr. Yurtkuran, ameliyat olduğu tıp merkezinden getirilen rapordan sonra ilaçlarını içebildi. Prof. Dr. Yurtkuran'ın aramaların ardından İstanbul'a götürüleceği öğrenildi.
17
Villadaki aramalar sürerken, DHA muhabirinin telefonla ulaştığı Prof.Dr. Yurtkuran, “Gözaltılar listesinde benim adım da varmış. Arama bitince İstanbul'a götürecekler” demekle yetindi.

18
Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evinde yapılan arama sonrası gözaltına alındı. Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube ekipleri, sabah saatlerinde, 2 dönem rektörlük yapan, halen tıp fakültesinde görevli Prof. Dr. Ferit Bernay'ın OMÜ Kurupelit Kampusu'ndaki lojmanlarında bulunan evine gelerek aramalara başladı. Aramalar saat 10.30 sıralarında tamamlandı.
19
Giresun Üniversitesi Rektörlüğü'ne gelen polislerin, Rektör Osman Metin Öztürk'ün odasında arama yaptığı belirtildi.

Emekli bir asker olan Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 18 Mart 2008 tarihinde, Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü nedeniyle üniversitede düzenlenen bir konferansta, “Ergenekon” sanığı Veli Küçük ile yaptığı görüşmeler nedeniyle, kendisinin de Ergenekon soruşturması içine çekilmek istendiğini öne sürmüştü.

20
Gözaltına alınan Bernay'ın evinden içinde bilgisayar diskleri, doküman ve CD bulunduğu bildirilen 5 torba çıkarıldı. Bernay'ın Tıp Fakültesi'nde odasında ve arabasında da aramalar yapıldı. Ergenekon soruşturması kapsamında Malatya İnönü Üniversitesi eski rektörü Fatih Hilmioğlu da Ankara'da gözaltına alındı.

21
Doğan Gazetecilik A.Ş İcra Kurulu üyesi ve Pazarlama, Satış, İş Geliştirme Grup Başkanı Tijen Mergen “Ergenekon” soruşturması kapsamında gözaltına alındı. Mergen, ÇYDD ile 'Baba Beni Okula Gönder' projesini yürütüyordu.

Mergen, Fatih Kamu Sağlığı Merkezi'nde yapılan sağlık kontrolünün ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne getirildi.

22
68'liler Birliği Vakfı Başkanı Sönmez Targan, “Ergenekon” soruşturması kapsamında vakfın Genel Sekreteri Namık Kemal Boya'nın da gözaltına alındığını bildirdi.

Targan, yaptığı yazılı açıklamada, “Ergenekon” davasının bugünkü dalgayla yeni bir boyut kazandığını kaydederek, şunları ifade etti:

23

“İçlerinde vakfımız Genel Sekreteri Namık Kemal Boya'nın da bulunduğu çok sayıda aydın, bilim insanı, sivil toplum kuruluşları yöneticisinin evlerinde aramalar yapılırken kimileri de gözaltına alınmış bulunmaktadır. Hiçbir çağdaş hukuk devletinde olması dahi düşünülemeyen böylesi bir uygulama Türkiye'nin bir polis devleti olmasına doğru gidişinin açık ve net göstergesidir.”

24
Prof. Dr. Mehmet Haberal'ın kurucusu olduğu Başkent Üniversitesi Vakfı'na ait Gölbaşı'nda bulunan Patalya Otel'de arama yapıldığı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, güvenlik güçleri, otelde bulunan bir bilgisayara ve bilgisayarların harddisklerine el koydu.

25
Çağdaş Eğitim Vakfı'nın Taksim Kocatepe Mahallesi Feridiye Caddesi'ndeki binasına gelen polis, çevre güvenliğini aldıktan sonra arama çalışması başlattı.

Başkan Gülseven Yaşer'in evinde de arama yapılıyor. Yaşer'in yurtdışında olduğu belirtildi.

26
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Erol Manisalı'nın İstanbul'daki evinde polislerce arama yapıldı. Manisalı, Beşiktaş 1. Levent Sümbül Sokak'taki evinde yapılan aramanın ardından gözaltına alındı.

Manisalı evinden çıkarılırken ''Ben de bir şey bilmiyorum, götürülüyorum'' dedi.

27

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Haberal ve Eski Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Prof. Dr. Ferit Bernay'ın evleri dışında otomobilleri de arandı.

28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49

Son Dakika Ergenekon'da 12 Dalga - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Görev başındaki polis bahçede üstsüz güneşlenen modeli helikopterden kayda aldı 93 kilo veren Pelin Öztekin isyan etti: 100 kilo olan biri aşık olmaz mı? Maradona'nın son günlerini geçirdiği evdeki kimsenin bilmediği detay ortaya çıktı Seren Serengil'in "Bekaretimi anneme inat olsun diye verdim" itirafı sosyal medyada yeniden gündem oldu 32 yaşındaki kadın "Su vereceğim" diye kandırdığı 14 yaşındaki çocuğu evine götürüp istismar etti