Son Dakika Haberleri: Ergenekon Davası'nda Neler Yaşandı

Ergenekon Davası'nda Neler Yaşandı

6 yıl önce

1
Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ hakkında "müebbet hapis" cezası verilmesine kadar varan Ergenekon davası süreci, 12 Haziran 2007'de bir ihbar üzerine Ümraniye'de bir gecekonduda yapılan operasyon ile başladı. Aramada, 27 adet el bombası, TNT kalıpları ele geçirildi. Gecekondu sahibi ve yeğeninin ifadeleri üzerine soruşturma başlatıldı. Böylece, Ergenekon soruşturması başlamış oldu.


2
30 Ağustos 2008: Kara Kuvvetleri Komutanı olan Orgeneral İlker Başbuğ, emekliye ayrılan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın yerine, Genelkurmay Başkanlığı görevine atandı.


3
21 Nisan 2009: İstanbul Emniyet Terörle Mücadele Bölümü, Ergenekon soruşturması kapsamında Poyrazköy'deki bir arazide 21 Nisan 2009'da kazılara başladı. Kazılar 28 Nisan'da sona erdi. Kazılar sonunda yapılan emniyet açıklamasında, şu malzemelerin bulunduğu açıklandı: "15 adet dolu lav silahı, 6 adet boş lav silahı, 14 adet el bombası, 24 adet el bombası fünyesi, 450 gram C3 patlayıcı madde, 7 adet hakem bombası, 3 adet gösteri bombası, 5 adet bubi tuzağı, 2 adet kullanılmış bubi tuzağı, 23 adet işaret fişeği, 45 adet sis bombası, 15 adet aydınlatma fişeği, 30 metre uzunluğunda infilaklı fitil (korteks), 38 metre uzunluğunda saniyeli fitil, 3 bin 17 adet çeşitli çapta fişek ve 1 adet siyah renkli kamuflaj kremi tüpü."

4
29 Nisan 2009: Poyrazköy kazılarının sona ermesinden yaklaşık bir hafta sonra, 29 Nisan'da basınla bir araya gelen Genelkurmay Başkanı Başbuğ "Bunlar silah değil, boru" açıklamasını yaptı.


5
25 Haziran 2009: Başbuğ, "Kaos Planı" olarak bilinen İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nın ortaya çıkmasının hemen ardından açıklama yaparak, planı "kağıt parçası" olarak nitelemişti. Başbuğ TSK'ya karşı medya üzerinden asimetrik psikolojik harekat yürütüldüğünü savunarak, "Bu kağıt parçası TSK'yı yıpratmak amacıyla hazırlandı" demiş ve bu belgenin sorumlularının bulunması için istihbaratı göreve çağırmıştı. Başbuğ düzenlediği iletişim toplantısında gazetecilerin Ergenekon soruşturmasına yönelik soru sormaları üzerine ise gazetecileri "Ergenekon" dememeleri konusunda sert bir dille uyarmıştı.

6
17 Aralık 2009: Başbuğ, Aralık ayında ise Trabzon Limanı'nda demirli TCG Oruçreis Fırkateyni'nde düzenlediği basın toplantısında TSK'ya karşı yürütülmekte olan psikolojik harekata, asimetrik psikolojik harekata değinmek istediğini söyleyen Başbuğ, "Bu konuya özellikle, bugün üzerinde beraber olduğumuz TCG Oruçreis Fırkateyni'nde değinmemin özel bir anlamı vardır. Herhalde herkes, açıkça ne demek istediğimi anlamaktadır" sözleri uzun süre tartışılmıştı.

7
20 Ocak 2010 günü bir gazetenin manşetinde yer alan "Fatih Camii bombalanacaktı" manşeti de Başbuğ'un sert açıklamalarına kaynak olmuştu. Başbuğ bu haberle ilgili Balyoz darbe planını inkar ederek "Allah Allah diyen bir ordu cami bombalar mı?" diye sorarak masaya yumruğunu indirdi ve bu haberi yapanlara "Lanetliyorum onları." diyerek tepki göstermişti.


8
30 Ağustos 2010: Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, 30 Ağustos 2010'da görevini Orgeneral Işık Koşaner'e devrederek, emekli oldu.


9
12 Eylül 2011: "İrticayla Mücadele Eylem Planı" davasıyla birleşen "İnternet Andıcı" davasının görülmesine başladı. 29 sanıklı davaya tutuklu ve tutuksuz toplam 23 sanık katıldı.


10
30 Aralık 2011: İnternet andıcı davasına bakan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Aralık 2011'de, sanık savunmalarında ve belgelerde adı geçen Başbuğ hakkında "gereğinin yapılması" için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yazı yazılmasına karar verdi.


11
2 Ocak 2011: İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gelen resmi yazı çerçevesinde, özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya Başbuğ'u da resmen dahil etti.


12
6 Ocak 2012: İlker Başbuğ, hakkındaki soruşturma çerçevesinde ifade verdi ve 6 Ocak 2012 tarihinde, İnternet Andıcı Soruşturması kapsamında tutuklandı. Böylece, Cumhuriyet tarihinde ilk kez eski bir genelkurmay başkanı olarak sivil bir savcının makamında ifade veren İlker Başbuğ, "Terör örgütü yöneticisi olmak ve darbeye teşebbüs" suçlarını işlediği iddiasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı.

13
5 Nisan 2012: Orgeneral İlker Başbuğ'un yargılandığı "internet andıcı/irtica ile mücadele eylem planı" davası, Ergenekon davası ile birleştirildi. Başbuğ, Ergenekon davasında yargılanmaya başlandı.


14
5 Ağustos 2012: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 5 Ağustos 2012'de katıldığı bir televizyon programında Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile ilgili "Örgüt elemanı yaklaşımını çok çirkin buluyorum." açıklamasını yaptı. Erdoğan, Başbuğ'un tutuksuz yargılanmasını istediğini söyledi. Başbuğ, Başbakan'ın bu yaklaşımı için kendisine teşekkür mesajı yayınlamıştı.


15
5 Ağustos 2013: Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezası aldı. Başbuğ, karar okunduktan sonra tepki göstererek mahkeme salonunu terk etti. Başbuğ, kendi internet sitesinde de "Son sözü millet söyleyecektir. Unutulmasın ki ilahi adalet vardır." yorumunda bulundu.


16
Başbakan Erdoğan ise tam bir yıl önce İlker Başbuğ'un tutuksuz yargılanması gerektiğine dikkat çekmişti.


17
22 Ocak 2014: Ergenekon davasında müebbet hapis cezasına çarptırılan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulundu.


18
Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer yaptığı açıklamada, "Müvekkilimizin "görevsiz" mahkemede yargılanmasına ve iki yıldır devam eden tutukluluğuna ilişkin haklı itirazlarımızın incelenmeksizin reddedilmesine karşı, mesleki sorumluluğumuzun bir gereği olarak, 22 Ocak 2014 tarihinde, Anayasa Mahkemesi'ne tarafımızdan, müvekkilimizin adına bireysel başvuruda bulunulmuştur." denildi.


19
6 Mart 2014: Anayasa Mahkemesi, İlker Başbuğ'un yaptığı başvuruyu karara bağladı. Yüksek Mahkeme, Başbuğ'un "kişi hak ve hürriyetlerinin ihlal edildiğine" karar verdi. Karar gerekçesini ise şöyle açıkladı; "İlker Başbuğ'un özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının, "yerel mahkemece etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından." dolayı Yargıtay önüne götürülememiş olması nedenleriyle kişi hürriyeti ve güvenliğine ilişkin haklarının ihlal edildiğine karar verilmiştir."


20
Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı ile, Başbuğ'un tahliyesinin yolu açılmış oldu.


21
Ve beklenen oldu. Emekli Orgeneral İlker Başbuğ bugün tahliye edildi.Haber Yayın Tarihi: 06.03.2014 07:41 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bir zamanlar güzelliğiyle mest ediyordu! Prenses Caroline son haliyle şaşırttı Herkes bilmez! Büyükanıt, totemiyle bakın Fener'i nasıl şampiyon yaptı 83'lük İngiliz'in, emeklilik oyunu! Türkiye'de gününü gün ederken ülkesini dolandırdı Canlı yayında skandal! 74'lük kocasını, 60 yaşındaki adamla duşta aldattı Kuruluş Osman'ın Ayşe Hatun'u Açelya Özcan, yatak pozuyla nefes kesti!