Ergenekon İddianamesi Açıklandı - Son Dakika

Ergenekon İddianamesi Açıklandı

14.07.2008 11:51

1
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde Ergenekon iddianamesiyle ilgili bir basın açıklaması yaptı.
2
Yapılan basın açıklamasında, 'Ergenekon Soruşturması'na ilişkin iddianamenin hazırlanarak İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildiği kaydedildi.
3
'Ergenekon' soruşturmasına ilişkin iddianamede 2 bin 455 sayfa ve 441 klasör ekleri bulunuyor.
4
İddianame 3 cumhuriyet savcısı tarafından düzenlendi ve incelenip onaylandıktan sonra 14:08:2008 tarihinden itibaren görülmeye başlanacak.
5
Basın toplantısının yapılacağı Beşiktaş Adliyesi çevresinde polis adeta kuş uçurtmadı.
6
Basın toplantısı yaklaşık 20 dakika sürdü. Bu süre içinde Başsavcı Engin, ayakta ve güneşin altında 5 sayfalık yazılı metni okudu ve toplantıya bir gazeteci ordusu katıldı.
7
Davanın 13 ay uzamasına davanın uzunluğu ve genişliği, zanlıların çokluğu, dosyaların düzenlenmesi ve fiziki şartlar gibi gerekçeler gösterildi.
8
Engin; açıklamamız kamuoyunun beklentisine cevap verme amaçlıdır; ancak spekülasyonlara fırsat vermemek için ayrıntıya girememekteyiz” dedi.
9
NOKTA Dergisinde yayınlanan 'Darbe Günlükleri', soruşturmaya gerek yoktur gerekçesiyle kapsam dışında kaldı.
10
Başsavcı Engin, Ergenekon isminin nasıl bulunduğuna yönelik bir soruyu şöyle cevapladı: “Operasyonun ismi yok. 'Ergenekon' ismi, örgütün kendi kendine verdiği bir isimdir.”
11
Mahkeme henüz iddianamenin kabulü veya iadesi ile ilgili bir karar vermedi; bu nedenle iddianamenin yasal gizliliği kararı halen devam ediyor. Bu yüzden iddianamenin metni ancak mahkemenin kabul kararından sonra açıklanabilecek.
12
Engin; Ergenekon çetesinin bir terör örgütü olup olmadığı konusunda ise; “Terör örgütü sadece klasik ideolojik ve bölücü değildir, devlet otoritesini yıkmak ve devletin iç ve dış güvenliğini bozmak da terör suçudur.” dedi.
13
86 Kişi hakkında yapılan suçlamalar şöyle: 'silahlı terör örgütüne üye olmak', 'silahlı terör örgütüne yardım etmek',
14
'cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmak veya görev yapmasını engellemeye teşebbüs',
15
'patlayıcı madde bulundurmak, atmak ve bu suçları azmettirmek', 'Türkiye Cumhuriyeti hükümetine karşı halkı silahlı isyana tahrik'
16
'Danıştay saldırısına ve Cumhuriyet gazetesine patlayıcı madde atmak suçlarına azmettirmek',
17
'devletin güvenliğine ilişkin gizli belgeleri temin etmek, kişisel verileri kaydetmek', 'askeri itaatsizliğe teşvik', 'halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik'
18
Engin, toplantıda basının komuoyunu bilgilendirme amacını aştığını ve çok büyük bir kısmı gerçek dışı olanlar ile gizliliği korunması gereken bilgi ver yorumların yayınlandığını söyledi.
19
...Engin, ayrıca halkı yanlış bilgilendiren bu yorumlar soruşturmanın selametini, şüphelilerin özel yaşam ve temel haklarını ihlal edip yargı aleyhine ağır eleştirilere sebebiyet veriyor, dedi.
20
Engin, iddianamenin yasal süresiyle ilgili olarak; 'Yasal süresi 15 gündür; ancak mahkemenin ne kadar sürede inceleyeceği onun takdiridir. Biz onu bilemeyiz.' dedi.
21
Şimdi davanın en kritik günü, yani dava kabul mü edilecek yoksa red mi edilecek sorusunun cevaplanacağı 28 Temmuz günü bekleniyor.
22
Basın toplantısı dış basında da yankı buldu. BBC gelişmeyi internet sitesinde ön sayfasında yer verdi ve iddianamede 86 kişinin darbe girişimiyle suçlandıklarını belirtti.
23
Basın toplantısını El-Cezire, AP, İran'dan Press TV, Reuters gibi yabancı basın kuruluşları da izledi.
24
Basın toplantısını 100'e yakın gazeteci, yaklaşık 40 kamera ve 21 canlı yayın aracı izledi. Basın toplantısı hemen tüm televizyon kanallarında canlı verildi.
25
Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan, Ergenekon iddianamesinin mahkeme tarafından kabul edilmesi halinde Danıştay saldırısı ile ilgili dava dosyasının yeniden açılabileceğini söyledi.
26
CHP Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, 'Bugün İddianamede CHP olarak bizim tespitlerimizi doğruladı. Birileri bu soruşturmayla ilgili bilgi servisi yaparak hem soruşturmayı yönlendirdi hem de baskı oldu. ' dedi.
27
AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ, Ergenekon soruşturmasının mahkemeye intikal ettiğini, yargının işlediği sürece Hükümetin dahil olamayacağını söyledi.
28
Batman, Mardin ve Erzurum gibi Doğu illerimizde vatandaşlar kimi yerlerde 45 dereceyi bulan sıcağa aldırmadan kahvelerde haberleri izledi ve ucu nereye varırsa varsın Ergenekon terör örgütünün üzerine gidilmesini istedi.
29
CHP’nin hükümetin davayla bağlantılı olduğu suçlamalarına karşın, vatandaşlardan bazıları 'Hükümet ilgilensin o işlerle' yorumunu yaptı, kimileri de 'suçu olan cezasını çeksin' diye konuştu.
30
Ergenekon Terör Örgütüne Yönelik Operasyonlar Sırasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a Yönelik Suikast İddialarının Ortaya Atılması Nedeniyle Başbakan İçin Koruma Önlemleri Artırıldı.
31
İddianamede, sanıkların PKK terör örgütü lideri Abdullah Öcalan'ın mahkum olduğu 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' cezasına çarptırılmaları istendi. Hazırlayan: Bilal TEYMUR

Son Dakika Ergenekon İddianamesi Açıklandı - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Kalpleri durma noktasına geldi! Survivor'da masaj yaptıracağını sanan ünlüler, ecel teri döktü Biz donarken o açıldıkça açıldı! Alemin Kralı Oben, iç çamaşırıyla dışarı çıkıp poz verdi Ne zaman oluştuğu bilinmiyor! Burası Akdeniz'in aşağı dünyaya açılan kapısı Nüfuslar artıyor! İşte büyükşehir olmaya aday 15 ilimiz Tam 30 dakika sürdü! Doğanın en ölümcül kavgasında beklenmedik son