Son Dakika Haberleri: Ergenekonda Çıkan Krokide Gösteren Yer Kazılıyor

Ergenekonda Çıkan Krokide Gösteren Yer Kazılıyor

11 yıl önce

1
Ergenekon soruşturması kapsamında gözaltına alınan Susurluk davası hükümlüsü, eski Özel Harekât Dairesi Başkanvekili İbrahim Şahin'in evinde bulunan kroki ve ajandadan yola çıkılarak Ankara'nın Gölbaşı ilçesinde önceki gece başlayan kazı çalışması dün sabah saatlerinde bir cephaneliğin ortaya çıkmasıyla sonuçlandı.
2
Şahin'in ajandasından çıkan krokiler doğrultusunda, AKP Genel Merkezi'ne 150 metre mesafedeki Saklıbahçe'de ve Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinde, kazı çalışması başlatıldı. İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Ankara'da bir yerde daha kazı çalışması yapılacağını söyledi.

3
Kazıların hikayesi böyle başladı: İstanbul'da sorgulanan Şahin'e, İstanbul 19 Mayıs Mahallesi'ndeki evinde sakladığı ajandadan çıkan krokiler gösterildi. Şahin'in, büyük şaşkınlık yaşayarak susma hakkını kullanması, savcılığı harekete geçirdi. Savcılık talimatıyla krokiler Ankara‘ya gönderildi. Polis, öncelikle üzerinde “Lüzumunda alın” notu düşülen kroki ile ilgili harekete geçti.

4
Ankara Gölbaşı'nda, 3 yıl öncesine kadar ODTÜ'ye ait olan çam ormanında önceki gece 24.20'ye kadar kazı yapıldı ancak sonuç alınamadı. Sabah 09.00'da yeniden başlayan çalışmada, metal dedektörleri, karayolundan 4-5 metre içerideki çam ağaçlarının arasında, toprağın 20 cm. altındaki poşetlerin sinyalini verdi.

5
Arama kazılarında, toprağın yaklaşık 20-25 santimetre altında bulunan iki poşet içerisindeki çok sayıda merminin tamamının 9 milimetre çapındaki tabancalara ait olduğu belirtilirken, 2 adet lav silahı ile seri numaralarının bir bölümü tahrip edilmiş 10 adet el bombasının yanı sıra 10 adet eğitim amaçlı kullanılan ve renkli duman çıkaran sis bombasının da bulunduğu bildirildi.


6
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 1 yıl önce rekreasyon alanında asfaltlama çalışması yapması, torbaların son 1 yıl içinde gömüldüğü şeklinde yorumlandı. Çıkan malzemelerin yıpranmaması, krokide, yapımı 1 yıl önce biten “turistik evlerin” de yer alması bu görüşü kuvvetlendirdi. Cephanelerin, 2004'ün Temmuz ayının tarihlerini taşıyan gazetelere sarılmış olması da dikkat çekti.


7
Silah ve mühimmatlarla ilgili kapsamlı inceleme, İstanbul Kriminal Bölge Müdürlüğü'nde yapılacak. Bu kapsamda ele geçirilen mühimmatla, Susurluk skandalında kaybolduğu anlaşılan Uzi ve Baretta marka silahların ilişkisinin olup olmadığı araştırılacak.

Lav silahlarının ise 1993'te Jak Kamhi'ye yönelik suikast girişiminde kullanılıp kullanılmadığının araştırılacağı iddia edildi.

8
Polis, krokinin üzerindeki yazının Şahin'e ait olmadığını da saptadı. Türkiye'de ses getirecek eylemlere imza atmak için 20 kişilik bir ekip kurduğu iddia edilen Şahin'in, krokileri eğitim amaçlı kullandığı öne sürüldü
9
10
Mamak: Kazı çalışmaları devam ediyor


Bala: Kazı çalışmaları devam ediyor


Beştepe: Kazı çalışmaları devam ediyor

11
Polis ekiplerinin AK Parti Genel Merkezi'nin karşısında yer alan Saklıbahçe mesirelik alanında yaptığı kazıyı, Başbakanlık korumaları da yerinde inceliyor

Öte yandan ''Ergenekon'' soruşturması kapsamında, Gölbaşı ilçesi girişindeki bir arazide polis tarafından yapılan aramada ele geçirilen mühimmatın içeriği belli oldu.

12
Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin, önceki gün Ankara'da gözaltına alınan eski Özel Harekat Dairesi Başkan Vekili İbrahim Şahin'in evindeki aramalarda elde edilen bilgi ve belgelerin ışığında, dün saat 18.00'de Gölbaşı ilçesi girişindeki ormanlık arazide başlattığı arama çalışmalarının ardından bulunan mühimmatların envanterini çıkarma işlemi başladı.

13
Ayrıca aramalar sırasında bir kutu içerisinde bulunan patlayıcı maddenin ise aydınlatma mayını olduğu değerlendirildi. Mühimmatların, kriminal polis laboratuvarınca incelendikten sonra İstanbul'a gönderileceği kaydedildi.

14
Olay yerinde zaman zaman metal dedektörlerden sesler duyuluyor. Ancak polis bu seslerin teneke parçalarından kaynaklandığını açıkladı.


15
16
17
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın korumaları kazı hakkında bilgi almak için Saklıbahçe'ye gelip polislerle görüştüsırdürüyor.
18
19
20Haber Yayın Tarihi: 08.01.2009 11:09 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Rus Barbie olarak ünlenmişti! Siz ona bir de şimdi bakın Game of Thrones'un Khaleesi'si Emilia Clarke'dan olay sevişme sahnesi itirafı: Babama izletmedim! +18 sahneleriyle tepki çeken Sibel Kekilli beyazperdede! Yeni projesini Instagram ele verdi Çorum'da ürküten keşif! Yol çalışmasında 2 bin yıllık insan iskeleti bulundu Türkan Şoray'ın kızı Yağmur Ünal'a bakın! Güzelliğiyle annesini aratmıyor