Erkek Gibi Yaşayan Arnavut Kadınlarının Zorlu Yaşamından 24 Kare - Son Dakika

Erkek Gibi Yaşayan Arnavut Kadınlarının Zorlu Yaşamından 24 Kare

14.02.2017 14:45

1
Arnavutluk'ta kadınların, mülk edinmesinin ve çalışmasının kısıtlı olduğu dönemin toplumunda Leke Dukagjin Kanunu, kadınların erkek kıyafetleri giydikleri, saçlarını kısa kestirdikleri ve hiçbir zaman erkeklerle cinsel ilişkiye girmeme sözü verdikleri taktirde, erkeklerin yararlandığı haklardan faydalanma hakkı tanıdı... Bir çok kadın kendilerinin ve ailelerinin geçimlerini sürdürmek için deyim yerindeyse ‘erkekleşmiş'.

2
Arnavutluk'un yanı sıra diğer Balkan ülkelerinde de yer yer görülen uygulama kadınların, hayatlarını erkek gibi yaşamalarıyla ilgili...
Arnavutlukun yanı sıra diğer Balkan ülkelerinde de yer yer görülen uygulama kadınların, hayatlarını erkek gibi yaşamalarıyla ilgili...

Arnavutluk'un Osmanlı'ya karşı savaşmış 15. yüzyıldaki feodal liderlerinden Leke Dukagjin'in getirdiği kurallara göre kadınlara erkek gibi yaşama fırsatı verilmişti.

3
Özellikle babalarını kaybetmiş ve erkek kardeşleri olmayan ailelerde, buna doğru yönelim olmuş ve bazı kadınlar "erkekleşmişti.
Özellikle babalarını kaybetmiş ve erkek kardeşleri olmayan ailelerde, buna doğru yönelim olmuş ve bazı kadınlar erkekleşmişti.

Ortaçağ'da yaygın olan bu hayat tarzı artık yokolmaya yüz tutmuş durumda.

Ancak, kent merkezlerinden çok uzaktaki dağlık yerleşimlerde ‘Bernuşa' ya da 'Yeminli Bakireler' adı verilen bu kadınlara rastlamak hala mümkün.

4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24

Son Dakika Erkek Gibi Yaşayan Arnavut Kadınlarının Zorlu Yaşamından 24 Kare - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement