Erkek Kısırlığının Bir Sebebi Daha Ortaya Çıktı - Son Dakika

Erkek Kısırlığının Bir Sebebi Daha Ortaya Çıktı

3 yıl önce

1
Şanghay'daki Biyokimya ve Hücre Biyolojisi Enstitüsü'nden bilim insanları, insan Piwi geninde oluşabilecek mutasyonların spermlerin gelişimini engellediğini ve bunun da kısırlığa sebep olabileceğini keşfetti. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Bu genden ayrıştırılmış embriyolar geliştirilirse; erkek kısırlığındaki bir bölüm önlenmiş olur ve diğer genetik hastalıkların önlenmesine ciddi katkı sağlar” diyor.

2
GEN MUTASYONU KISIR YAPIYOR
GEN MUTASYONU KISIR YAPIYOR


Çin'de 50 milyondan fazla infertil (kısır) çift olduğundan bahseden araştırmacılar, tüm Çinli erkeklerin yaklaşık yüzde 1'inde ve infertil erkeklerin yüzde 10-20'si azosperminin (sperm eksikliği) varlığından söz ediyor ve bazı vakalarda bu duruma Piwi gen mutasyonlarının neden olduğunu belirtiyor.

3
Bu araştırmalar 2011 yılında başladı. Araştırmacılar, nedeni belirlenemeyen azospermi hastalarından 413 erkeğin DNA'sını inceledi ve sonuçta mutant Piwi genleri olan üç hasta bulundu.

4
KADINLARDA DOĞURGANLIĞI ETKİLEMİYOR
KADINLARDA DOĞURGANLIĞI ETKİLEMİYOR


Piwi geninin kodladığı proteinlerin, fare ve balık gibi hayvanlarda sperm ve yumurta üretimi için gerekli olduğu biliniyor. Piwi genindeki mutasyonlar kadınların doğurganlığını etkilemiyor.


Fakat mutasyon görülen kadınların çocuklarına bu mutasyonu aktarma olasılığı yüzde 50 olarak keşfedildi. Bu da potansiyel olarak bu kadınların erkek çocuklarının infertil (kısır) olmasına sebep olabiliyor.

5
Araştırmalar süresince, bilim insanları infertilite (kısırlık) için olası bir tedavi şekli geliştirdi. Belirli bir peptid-amino asitlerden oluşan bir kombinasyon, insan Piwi mutasyonlarından etkilenen spermi kurtarabiliyor.


Bu peptid, mutasyonu olan farelere verildikten sonra spermlerin hareketlendiği görülmüştür. Fakat bu tedavi şekli henüz insanlar üzerinde uygulanabilir bir durumda değil.

6
'BİR NEDENİNİ DAHA ÖĞRENMİŞ OLDUK'
BİR NEDENİNİ DAHA ÖĞRENMİŞ OLDUK


Türkiye'den de bu konuda görüş veren Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Bu tespit daha önce bilinemeyen erkek infertilitesinin nedenlerinden birini ortaya koyuyor. Fakat klinik uygulamaya girmesi biraz zaman alacaktır. Yine de erkek infertilitesinin genetik çalışmaları ve erken tedavi açısından etkili olacaktır” diyor.

7
Taşdemir, “Çin'de yapılan bu araştırma erkek infertilitesinde genetik faktörlerin önemli etkilerinin olduğunu gösteriyor. Son zamanlarda genetik biliminde hızla gelişmeler oluyor. Tüp bebekte bundan önemli oranda faydalanılmaktadır.

8
Günümüzde genetik olarak sağlıklı bireylerin dünyaya getirilmesi hedefleniyor. Bulunan bu genin, erkek infertilitesinde etkisi olduğu araştırılmıştır. Bu genden ayrıştırılmış embriyolar geliştirilirse; erkek kısırlığındaki bir bölüm önlenmiş olur ve diğer genetik hastalıkların önlenmesine ciddi katkı sağlar” dedi.

Haber Yayın Tarihi: 09.06.2017 08:12 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Düğünde rezalet! Sapkın damat garson kıza cinsel istismarda bulundu Kubilay Aka'nın cinsel içerikli mesajlarını ifşa eden Beyza Güneş'in iddialı pozları olay oldu! Ölen büyükannesinden 230 bin sterlin çalan eski model yakayı ele verdi Jennifer Aniston ödül törenine sütyensiz geldi! Göğüs ucu detayı yürek hoplattı Jennifer Aniston ve eski eşi Brad Pitt, Sahne arkasında fena yakalandı! Yıllar sonra ilk kez sarmaş dolaş

Son Dakika Haberleri