Erkeklik Organı Bulunan Dişi Böcek Keşfedildi - Son Dakika

Erkeklik Organı Bulunan Dişi Böcek Keşfedildi

6 yıl önce

1
Brezilya'da 'penisli' bir dişi böcek türü keşfedildi. Erkeğinin ise vajinası var. Uzmanlar, yeryüzünde karşı cinsin üreme organına sahip ilk hayvan örneğinin bu olduğunu söylüyorlar.

2
Neotrogla denilen türün dişisi, sertleşme özelliğine sahip penise, türün erkeği ise vajina benzeri bir üreme organına sahip.

3
Dişi, ginosom adı verilen penis benzeri organıyla erkeğin vajinaya benzeyen organına girerek sperm emiyor.

4
Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma raporuna göre Neotroglalarda dişinin daima üstte olduğu çiftleşme dikkate değer bir süre 40 ila 70 saat devam ediyor.

5
Raporun yazarı Japonya'nın Hokaido Üniversitesi'nden Kazunori Yoshizawa, "Cinsiyet rolü değişikliği bir çok başka hayvanda daha önce bulunmuştu ama üreme organlarının ters olduğu ilk örnek Neotrogla." diyor.

6
Böcekler, Brezilya'nın doğusundaki bir mağarada bulundu ve bu özellikler Neotrogla familyası içinde dört ayrı türü kapsıyor.

7
Dişinin ginosom adı verilen penis benzeri organı erkeğin içine girdiğinde şişiyor.

8
Organın içindeki dikenler sayesinde iki böcek birbirine yapışıyor.

9
Bu olağanüstü rol değişikliğinin, böceklerin yaşadığı mağara ortamındaki besin yetersizliği sonucu gelişmiş olabileceği düşünülüyor.

10
Çiftleşme, dişiye erkeğin vajinasından sadece sperm değil, besleyici değeri yüksek diğer sıvıları da emme imkanı veriyor.

11
O nedenle çiftleşme ne kadar sık olursa dişi o kadar beslenmiş de oluyor. Bu tuhaf türün incelenmesi, türlerde cinsel organların evrimi, bilim insanlarına cinsler arası çelişki ve çatışmalar konusundaki tezlerin test edilebileceği yeni alanlar açıyor.

12
Japonya'daki Keio Üniversitesi'nden Yoshiitaka Kamimura "O kadar seks rolleri değişimi görülen hayvan arasında neden sadece Neotrogla'da dişi penis geliştiğini açıklayabilmek önem taşıyor." diyor.

13
Bunu yapabilmek için önce laboratuarda yeterli sayıda böcek üretmeleri sonra deneylere girişmeleri gerekecek.

Haber Yayın Tarihi: 04.06.2014 11:02 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

İstanbul'un nadide semtinde telesiyej keyfi! 60 yıl önce çekildi Ayşen Gruda'yla, Müjdat Gezen'in nişan attığını biliyor muydunuz? Cani anneden kan donduran itiraf! 3 çocuğunu ninniler eşliğinde boğarak öldürdü Isırdığını 10 dakikada öldürüyor! Yangın ve selin vurduğu Avustralya'da katil örümcek alarmı Ramo'nun yosun gözlü güzeli Fatoş, Instagram pozlarıyla büyülüyor!

Son Dakika Haberleri