Son Dakika Haberleri: Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

6 yıl önce

Erken doğan bebek bakımı özen ister.

1
Dünyaya sabırsızlıkla gelmesi beklenen bebeklerin, zamanından önce doğumu pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Normalde 40 hafta olarak kabul edilen anne karnındaki sürecin 37 haftadan önce sonuçlanması, prematüre olarak tanımlanıyor.
2
Yoğun bakım ekibinin eğitimli, deneyimli, çalışkan ve dinamik olmasının yanında, tüm dikkatlerinin de kesintisiz olarak bebekler üzerinde yoğunlaşması gerekmektedir.
3
Anne ve babanın, bebek ne kadar prematüre doğarsa doğsun, ondan hiçbir zaman ayrılmaması gerekiyor. Çünkü dokunma, bebekle anne baba arasındaki duygusal bağın oluşmasını sağlıyor. Doğumdan sonra bebeğin durumu uygun olur olmaz, anne ve babayla ten teması yaptırıyoruz.
4
Prematüre bebeğin bulunduğu hastanenin gelişmiş bir radyoloji ünitesinin, donanımlı bir laboratuvarının ve 24 saat hizmet veren kan ünitesinin bulunması son derece önemlidir.
5
Yenidoğan bakımı yapacak hemşirelerin, bu alanda uzmanlaşmaları oldukça önemlidir. Yenidoğan bakımının çok önemli olmasına rağmen bu, Türkiye’de hemşirelerin ihtisaslaştığı bir alan değil. Bu yüzden en kısa zamanda üst ihtisas alanı haline getirilmesi gerekiyor.
6
Anne sütü prematüre bebekler için kurtarıcıdır. Bebeklerin özellikle sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor. Bu yüzden bebeklerin doğar doğmaz anne sütüyle beslenmesi önem taşıyor.
7
Prematüre bebeği hastaneden çıkarırken çok ciddi bir planlama yapmak gerekiyor. Bu dönemde anne, bebeğin bakımını ve ilaçlarını öğreniyor. Ayrıca anneye evde acil bir durumda ne yapması gerektiği eğitimlerle pratik yaptırılarak anlatılıyor.Haber Yayın Tarihi: 11.04.2014 06:22 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü oyuncu Burcu Özberk'in kalça pozuna tepki yağdı: Ben seni ahlaklı bilirdim! Yorgunluğu def ediyor, kansere kalkan oluyor! İşte siyah sarımsağın faydaları Mucize Doktor'un çılgın Açelya'sından yatak pozu! Beğeni yağmuruna tutuldu Ünlü model Kendall Jenner'ın sere serpe kitap keyfi! Resmen içine düştü Dişi bufaloya sinsice saldırmak istemişti! Sonu felaket oldu