Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır? - Son Dakika

Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır?

11.04.2014 18:22

Erken doğan bebek bakımı özen ister.

1
Dünyaya sabırsızlıkla gelmesi beklenen bebeklerin, zamanından önce doğumu pek çok sorunu beraberinde getiriyor. Normalde 40 hafta olarak kabul edilen anne karnındaki sürecin 37 haftadan önce sonuçlanması, prematüre olarak tanımlanıyor.
2
Yoğun bakım ekibinin eğitimli, deneyimli, çalışkan ve dinamik olmasının yanında, tüm dikkatlerinin de kesintisiz olarak bebekler üzerinde yoğunlaşması gerekmektedir.
3
Anne ve babanın, bebek ne kadar prematüre doğarsa doğsun, ondan hiçbir zaman ayrılmaması gerekiyor. Çünkü dokunma, bebekle anne baba arasındaki duygusal bağın oluşmasını sağlıyor. Doğumdan sonra bebeğin durumu uygun olur olmaz, anne ve babayla ten teması yaptırıyoruz.
4
Prematüre bebeğin bulunduğu hastanenin gelişmiş bir radyoloji ünitesinin, donanımlı bir laboratuvarının ve 24 saat hizmet veren kan ünitesinin bulunması son derece önemlidir.
5
Yenidoğan bakımı yapacak hemşirelerin, bu alanda uzmanlaşmaları oldukça önemlidir. Yenidoğan bakımının çok önemli olmasına rağmen bu, Türkiye’de hemşirelerin ihtisaslaştığı bir alan değil. Bu yüzden en kısa zamanda üst ihtisas alanı haline getirilmesi gerekiyor.
6
Anne sütü prematüre bebekler için kurtarıcıdır. Bebeklerin özellikle sindirim ve bağışıklık sistemlerini güçlendiriyor. Bu yüzden bebeklerin doğar doğmaz anne sütüyle beslenmesi önem taşıyor.
7
Prematüre bebeği hastaneden çıkarırken çok ciddi bir planlama yapmak gerekiyor. Bu dönemde anne, bebeğin bakımını ve ilaçlarını öğreniyor. Ayrıca anneye evde acil bir durumda ne yapması gerektiği eğitimlerle pratik yaptırılarak anlatılıyor.

Son Dakika Erken Doğan Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır? - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

"Çıplaklar Festivali" ölümcül virüse rağmen bu yıl da yapılacak Ronaldo'nun sevgilisi sınırları zorladı! Verdiği çıplak pozlar Avrupa'da gündem oldu Dünyanın en pahalı şehirleri belli oldu! Türkiye'den de bir kent listeye girdi Zor nefes alıp veriyordu! 102 kilo veren gencin son hali inanılmaz Woody Allen'ın evlatlık kızına cinsel istismar iddiaları yeni belgeselle hortladı! İğrenç olay tavan arasında yaşanmış