Erzurum'un sadece 2 köyüne geliyorlar! İstilacı kargalar bölge halkını bezdirdi - Son Dakika

Erzurum'un sadece 2 köyüne geliyorlar! İstilacı kargalar bölge halkını bezdirdi

16.04.2021 10:52

Bahar mevsiminin gelmesiyle birlikte kışın gittikleri sıcak bölgelerden Erzurum'a doğru göç eden istilacı kargalar her yıl olduğu gibi bu yılda yuvalarına yerleşmeye başladı. Yıllardır 2 köyü mesken tutan kargalar, köylülerin bahçelerinde mahsul bırakmazken çözüm bulamayan köylüler ise kargalardan oldukça dertli.

1
Özellikle Erzurum'da yoğun olarak Aziziye ilçesine bağlı Söğütlü ve Adaçayı Mahallesi'nde görülen kargalar yüzlerce kavak ağacına yuva yapıyor. Grupça hareket ettikleri için dikkat çeken kargalar beslenme konusunda ise mahallede yaşayan vatandaşları çileden çıkarıyor.
2
Hep birlikte hareket ederek bahar mevsiminde çiftçilerin mahsulüne saldıran kargalara ise köy halkı henüz çözüm bulabilmiş değil. Öyle ki tahtadan yapılan korkuluklarda kargalara engel olamıyor. Köy girişindeki tüm kavak ağaçlarını saran binlerce istilacı kargalar sesleriyle de köy halkını çileden çıkarıyor.
3
"Ürünü toprağa koyar koymaz onlar çıkartıyorlar"
Ürünü toprağa koyar koymaz onlar çıkartıyorlar
Köy sakinlerinden Selami Dok, bütün köylünün bu kargalardan çektiğini ifade ederek, "Bahar gelince bu kargalar buraya gelir, kışa doğru giderler. Bunlar bizim ektiğimiz sebzelerimizi topluyorlar. Biz fasulyelerimizi veya diğer ürünleri toprağa koyar koymaz onlar çıkartıyorlar" dedi.
4
"Korkuluk bunlara fayda etmiyor, Allah'tan seralarımıza giremiyorlar"
 Korkuluk bunlara fayda etmiyor, Allahtan seralarımıza giremiyorlar
Dok, hiçbir önlemin kargalara fayda etmediğini belirterek, "Zararımız çok bütün köylü bu kargalardan şikayetçi. Allah'tan seralarımıza giremiyorlar. Herkes kendince önlem almaya çalışıyor ama henüz kimse çözüm bulamadı. İnsana benzer korkuluklar dikiyoruz ona da aldırış etmiyorlar. Ben doğduğumdan berri her yıl böyle gelirler. Erzurum'da en çok bizim buraya gelirler. Diğer ilçelerde bu kadar yoğun değiller bize sürüyle geliyorlar" şeklinde konuştu.
5
Öte yandan Şubat ve Mart aylarında Erzurum'a gelen istilacı kargalar Eylül ve Ekim aylarında tekrar sıcak bölgelere doğru göç yolculuğuna koyuluyorlar.
6
7
8
9
10
11

Son Dakika Erzurum'un sadece 2 köyüne geliyorlar! İstilacı kargalar bölge halkını bezdirdi - Son Dakika


YORUMLAR (11)
  • Hatice : Ne yapalım onlarda bircan taşıyo. Kışın gider baharın gelir ağaçlara yuva yapıp yavrularlar şehirlerde barınacak yerleri yok bende köyde yaşadım. Böcek türlerinide yiyolar öyle tarlaya bahçeye saldırmazlar akıllı kargalar ben çok özledim kargaları simsiyah gagaları benbeyazdır. Buralarda yok Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Köylü haklı e kargada can taşıyor ikiside dertli: Köylüyü anlıyorum köylü başımızın üstünde yeri var... onlarda can taşıyor açlık iste oda karnini doyurma derdinde.... biz kullar birbirimizi buguj yaptığımız hatalar ve mal sevdası yüzünden yemeyin ... yarin bugünün hesabini vermek için hakka duracağız Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • Adnan Kulu: Modern tarım yapın kafayı kumdan çıkarıp etrafımızda ne yapıyorlar bir bakın kahvede oturup ağlanmayın Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Yeşilçam'ın ok kirpikli güzeli, süper minili pozuyla mest etti 3 çocuğunun annesini önce takip edip vurdu, sonra üzerine benzin dökerek yaktı Banyoya telefonla giren genç kızın bir anlık hatası sonunu getirdi Bir an durdu ve dönüp baktı! 'Ormanın hayaleti' fotoğrafçıya böyle poz verdi Bu görüntü yalnızca bir ülkede olur! Yağmur yağsın diye 2 kurbağayı törenle evlendirdiler
Advertisement