Son Dakika Haberleri: Esad'ın Azılı Katilleri: Şebbihalar

Esad'ın Azılı Katilleri: Şebbihalar

7 yıl önce

Toplu cinayetleri gerçekleştiriyorlar

1
Arapça'da "hayalet" ve "hortlak" anlamlarına gelen "Şebbiha", Suriye'de rejimin kirli işlerini yapanlar, ordudan atılmış kriminal asker ve polislerden oluşuyor.
2
Kirli işler için rejimden her gün 350 TL alan üyeler, gayri nizami harp örgütünün yarı resmi elemanları olarak biliniyor. 1975'te kurulan örgüt üyelerinin neredeyse tümü uzun bıyık ve sakal bırakıp saçlarını kazıtıyor.
3
Baba Hafız Esad, kardeş Mahir Esad ve amca Rıfat Esad'ın bütün kirli işlerini yürüten Şebbihalar, askeri üniformalar giyip, vücut çalışıyor.
4
1982'de ilk defa ayaklanmalara karşı kullanılan örgütün şu anki sayısı 10 bin olarak gösteriliyor.
5
AK 47 silahlar ve palalar taşıyan Şebbihalar, toplu cinayetlerini gerçekleştirirken, hükümet de bu şekilde katliamlarda rolünün olmadığını iddia etme imkanı bulunuyor.
6
Şebbihalar, geçen yıl olayalar başlamadan önce ülkedeki kaçakçılık işlerini organize eden adi bir suç örgütü görünümündeydi.
7
Koluna Esad dövmesi yaptıran bu üye, Şebbiha üyeleri arasında en medyatik olanı.
8
Nusayri olan Şebbiyalar genelde kamuflaj pantolonlar ve siyah tişörtler giyiyorlar.
9
Özgür Suriye Ordusu tarafından yakalanan iki Şebbiha milisi, sivil vatandaşların üzerilerine bin kurşun sıktıklarını, çocuk ve kadın ayrımı yapmadan direnişçilerin ailelerini topluca katlettiklerini itiraf etti.
10
BM yeni hazırladığı raporda, Şebbiha milislerini silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden ve öldüren ülkelerin ordularının ve silahlı gruplarının bulunduğu "utanç listesine" koydu.Haber Yayın Tarihi: 07.07.2013 11:51 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Okan Bayülgen'in eski eşinin kim olduğunu duyan şaşıp kalıyor! En çok fidan sahiplenen 20 şehir açıklandı! Bakın ilk sırada hangi il var Trump hakkında skandal iddia! Dedesi genelev patronu çıktı 8 aylık hamile Müge Boz, 'Daha çekici hissediyorum' diyerek iç çamaşırlı poz verdi! Ünlü model mayoyla gezindiği New York caddelerini ateşiyle kasıp kavurdu