Esad'ın Azılı Katilleri: Şebbihalar - Son Dakika

Esad'ın Azılı Katilleri: Şebbihalar

07.07.2013 11:51

Toplu cinayetleri gerçekleştiriyorlar

1
Arapça'da "hayalet" ve "hortlak" anlamlarına gelen "Şebbiha", Suriye'de rejimin kirli işlerini yapanlar, ordudan atılmış kriminal asker ve polislerden oluşuyor.
2
Kirli işler için rejimden her gün 350 TL alan üyeler, gayri nizami harp örgütünün yarı resmi elemanları olarak biliniyor. 1975'te kurulan örgüt üyelerinin neredeyse tümü uzun bıyık ve sakal bırakıp saçlarını kazıtıyor.
3
Baba Hafız Esad, kardeş Mahir Esad ve amca Rıfat Esad'ın bütün kirli işlerini yürüten Şebbihalar, askeri üniformalar giyip, vücut çalışıyor.
4
1982'de ilk defa ayaklanmalara karşı kullanılan örgütün şu anki sayısı 10 bin olarak gösteriliyor.
5
AK 47 silahlar ve palalar taşıyan Şebbihalar, toplu cinayetlerini gerçekleştirirken, hükümet de bu şekilde katliamlarda rolünün olmadığını iddia etme imkanı bulunuyor.
6
Şebbihalar, geçen yıl olayalar başlamadan önce ülkedeki kaçakçılık işlerini organize eden adi bir suç örgütü görünümündeydi.
7
Koluna Esad dövmesi yaptıran bu üye, Şebbiha üyeleri arasında en medyatik olanı.
8
Nusayri olan Şebbiyalar genelde kamuflaj pantolonlar ve siyah tişörtler giyiyorlar.
9
Özgür Suriye Ordusu tarafından yakalanan iki Şebbiha milisi, sivil vatandaşların üzerilerine bin kurşun sıktıklarını, çocuk ve kadın ayrımı yapmadan direnişçilerin ailelerini topluca katlettiklerini itiraf etti.
10
BM yeni hazırladığı raporda, Şebbiha milislerini silahlı çatışmalarda çocukları istismar eden ve öldüren ülkelerin ordularının ve silahlı gruplarının bulunduğu "utanç listesine" koydu.

Son Dakika Esad'ın Azılı Katilleri: Şebbihalar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sosyal medya şahlandı! Kafa karıştıran kısıtlama saatlerini fena ti'ye aldılar Pişman olması yetmedi! 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye giren öğretmen ömür boyu bu damgayla yaşayacak Türk film tarihine damga vurmuştu! Yeşilçam'ın "Şeytan kızı" bakın şimdi ne halde Yer de gök de masmavi! Rüya şehir Şafşava'nın hikayesini duyan kahroluyor Neymar'ın 8 aydır beraber olduğu güzel şarkıcıyla açık ilişkisi, tüm dünyayı şaşkına çevirdi
00:36