Esad'ın Zulmünden Kaçan Mülteciler Antik 'Şehirler'e Akın Ediyor - Son Dakika

Esad'ın Zulmünden Kaçan Mülteciler Antik 'Şehirler'e Akın Ediyor

04.10.2013 23:40

Suriyeli mülteciler, ölü şehirlerde ölülerle yaşıyorlar.

1
Suriye'nin kuzeybatısında, şimdi kan gölüne dönen topraklarda bundan bin yıl kadar önce terk edilen 700 kadar tarihi köy ve kasaba bulunuyor.

“Ölü şehirler” olarak adlandırılan bu yapılar şimdi mültecilerin evi oldu.

2
Yaşayan dirilerin fenalıklarından kaçan sivil halk, Ölü Şehir'de 'ölülerle' birlikte yaşıyor. Birçok aile mezarlıkta olan mağaralara sığınmış durumda.
3
Levant olarak adlandırılan ve Doğu Akdeniz'den Sina Yarımadasına kadar olan Akdeniz kıyı şeridini kapsayan bölge dünyada medeniyetin en eski merkezlerinden biri.
4
Neredeyse bir tam yüzyıldır barış yüzü görmeyen bu topraklar insanlık tarihinin en nadide eserlerine ev sahipliği yapıyor. Bunlardan biri de “Ölü Şehirler.”
5
Ölü şehirler aslında değişik dönemlerde inşa edilen ve 8 ila 10'uncu yüzyıllar arasında terk edilen kasaba, köy, manastır ve hanlardan oluşan 700 kadar yerleşkeler zinciri.
6
İslamiyetin yayılmasının ardından 8. yüzyılda yaşanan istilalar nedeniyle terk edilen bu yerleşkeler o günden bu yana insansız.
7
Terk edilen bu yapılar bin yılın ardından ilk kez insanlara ev sahipliği yapıyor. Ülkede yaşanan iç savaş nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan binlerce kişi, İdlib ve Halep arasındaki bölgede bu tarihi yapılara yerleşmiş durumda.
8
Yerel kaynaklara göre çadır kentlerde yer bulamayan ve şehirlerde bir hayatı idama ettirecek durumda olmayan en az 2 bin mülteci antik şehirlere yerleşmiş durumda.
9
Son derece zor şartlarda yaşayan mültecilere uluslararası yardımlar da ulaşmıyor.
10
Durnham Üniversitesinden Emma Cunliffe'ye göre Ölü Şehirler dünya tarihinde bugüne kadar en iyi korunan tarihi yerleşkelerden biri.
11
Emma Cunliffe, savaşın bu insanlık mirasını yok etmesi tehlikesine dikkat çekerek şehirlere yerleşen mültecilerin buradaki tarihi eserleri satıp yaşamlarını idame ettirdikleri yönünde duyumlar aldıklarını belirtti.
12
Tarihçilerin en büyük endişesi ise yapımı yüzyılları alan ve birkaç yılda boşalıp ölü şehir haline gelen bu yerleşkelerin savaş ve yağma yüzünden tamamen yok olması fikri.

Son Dakika Esad'ın Zulmünden Kaçan Mülteciler Antik 'Şehirler'e Akın Ediyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Neslihan Atagül'den "Yayılacaksa aşk yayılsın" pozu Gösteriş meraklısı Şeyma iş başında! Milyarder sevgilisi uçak kapattı, o da paylaştı Sevgilisiyle en özel anlarını paylaşan Kourtney Kardashian'a tepki yağdı: Yatak odanız yok mu? Gönül Dağı'nın güzeller güzeli Dilek'i pozlarıyla Instagram'ı kasıp kavuruyor Arka Sokaklar'ın yıldızı aşk sarhoşu! Bu halde yakalanınca utançtan yerin dibine girdiler