Eşekler Klasik Müzikle Stres Atıyor - Son Dakika

Eşekler Klasik Müzikle Stres Atıyor

08.07.2012 16:29

1
Mardin Belediyesi bünyesinde istihdam edilen kadrolu 47 eşek, kavurucu sıcakların da etkisi ile huysuzlaşınca veterinerler çözümü klasik müzikte buldu.
2
Bach, Mozart, Beethoven müziklerinin dinletildiği eşeklerin sakinleştiği görüldü.
3
Tarihi dokusu, dilleri, dinleri, ırkları, örf ve adetleri ile dünyada eşine az rastlanan kentlerden biri olan Mardin'de, dar sokaklar yüzünden insanlar yüklerini ya eşeklerin ya da hamalların sırtında taşımak zorunda kalıyor.
4
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday gösterilen 7 bin yıllık tarihi Mardin kentinin temizlik hizmetini kadrolu eşekler yapıyor.
5
Temizlik hizmetini üstlenen ve sayıları Mardin'in trafik plakası olan 47 ile eşdeğer olan eşeklerin, kavurucu sıcaklarla başları dertte.
6
Yaz mevsimi ile birlikte zaman zaman 44 dereceyi bulan sıcaklarda, eşekler huysuzlaşınca belediyede görevli veterinerler daha önce inekler üzerinde denenen klasik müzik dinletisini eşekler üzerinde de denedi.
7
Eşeklerin uysallaşması için başvurulan yöntemde başarı sağlayan belediye veterinerlerinden Osman Karahan, eşeklere Bach, Mozart, Beethoven müziklerini dinlettirilerek streslerini almayı başardıklarını söyledi.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Son Dakika Eşekler Klasik Müzikle Stres Atıyor - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

7 yıl önce ölen babasının görüntülerini Google Earth'de bulan adam hüznünü sosyal medyada paylaştı Yeşilçam'ın vamp güzelinin olaylı gecesi! Gerdeğe girmeyince evin içinde kıyamet kopmuş Arjantin'de 98 milyon yıllık dinozor fosili bulundu! Yeryüzünün en büyüğü Kendilerini işkenceyle öldürüyorlar! Canlı canlı mumyalanan rahipler görenleri ürkütüyor Bu halini hatırlayan yok! Şimdi İtalyanları peşinden sürüklüyor