Eşekler Klasik Müzikle Stres Atıyor - Son Dakika

Eşekler Klasik Müzikle Stres Atıyor

8 yıl önce

1
Mardin Belediyesi bünyesinde istihdam edilen kadrolu 47 eşek, kavurucu sıcakların da etkisi ile huysuzlaşınca veterinerler çözümü klasik müzikte buldu.
2
Bach, Mozart, Beethoven müziklerinin dinletildiği eşeklerin sakinleştiği görüldü.
3
Tarihi dokusu, dilleri, dinleri, ırkları, örf ve adetleri ile dünyada eşine az rastlanan kentlerden biri olan Mardin'de, dar sokaklar yüzünden insanlar yüklerini ya eşeklerin ya da hamalların sırtında taşımak zorunda kalıyor.
4
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday gösterilen 7 bin yıllık tarihi Mardin kentinin temizlik hizmetini kadrolu eşekler yapıyor.
5
Temizlik hizmetini üstlenen ve sayıları Mardin'in trafik plakası olan 47 ile eşdeğer olan eşeklerin, kavurucu sıcaklarla başları dertte.
6
Yaz mevsimi ile birlikte zaman zaman 44 dereceyi bulan sıcaklarda, eşekler huysuzlaşınca belediyede görevli veterinerler daha önce inekler üzerinde denenen klasik müzik dinletisini eşekler üzerinde de denedi.
7
Eşeklerin uysallaşması için başvurulan yöntemde başarı sağlayan belediye veterinerlerinden Osman Karahan, eşeklere Bach, Mozart, Beethoven müziklerini dinlettirilerek streslerini almayı başardıklarını söyledi.
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21

Haber Yayın Tarihi: 08.07.2012 04:29 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Bilim insanları ineklerin kendi aralarında konuştuklarını ileri sürdü Hülya Avşar, eski eşi Kaya Çilingiroğlu'ndan makas aldı! Alman kurduyla fotoğraf çekilmek isteyen genç kız, bu pozdan 1 dakika sonra felaketi yaşadı! 20 yaşındaki eşcinsel kıza sokak ortasında saldırı! Kanlar içinde kaldı Hayatından şüphe edilen 63 yaşındaki adamın cesedi evindeki çöp yığınının içinden çıktı!

Son Dakika Haberleri