Son Dakika Haberleri: Eski İstanbul'dan Şoke Eden 11 Fotoğraf

Eski İstanbul'dan Şoke Eden 11 Fotoğraf

3 yıl önce

1
Zeplinden çekilen fotoğraf (~1919. Rumeli Hisarı)
Zeplinden çekilen fotoğraf (~1919. Rumeli Hisarı)
1900'lerin başından 1940'lara, 1800'lerden 1970'lere İstanbul'un geçirdiği değişimi gözler önüne seren birbirinden ilginç karşılaştırmalı fotoğrafları sizin için @hayalleme adlı Twitter adresinden derledik.
2
Eski-yeni. 1930'lu Çıksalın/Bademlik
Eski-yeni. 1930lu Çıksalın/Bademlik
3
Eski-yeni. 1930'lu yıllar ve 2015. Çıksalın/Bademlik
Eski-yeni. 1930lu yıllar ve 2015. Çıksalın/Bademlik
4
Sultan I. Ahmet Türbesi
Sultan I. Ahmet TürbesiSultan I. Ahmet Türbesi, Sultanahmet Külliyesi'nin kuzeydoğu köşesinde yer alır. Yapımına I. Mustafa döneminde başlanan türbe, II. Osman döneminde 1619'da tamamlanmıştır.
5
6
Maçka Sultan II. Abdülhamit Çeşmesi
Maçka Sultan II. Abdülhamit Çeşmesi<br/>


Maçka Sultan II. Abdülhamit Çeşmesi, İTÜ İşletme Fakültesi'nin karşısında yer alır. II. Abdülhamit tarafından 1901'de İtalyan mimar Raimondo d'Aronco‘ya yaptırılmıştır...
7
1957 yılındaki yol genişletme çalışmaları sırasında, asıl yeri olan Nusretiye Camii önünden sökülen çeşme, bugünkü yerine Maçka Demokrasi Parkı'nın girişine taşınmıştır.
8
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu
Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava TiyatrosuHarbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu ya da eski adıyla Harbiye Açıkhava Tiyatrosu Harbiye'de, Dolmabahçe Vadisi'nde, Hilton Oteli ile Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nın yanında yer alır. Planı Nihat Yücel ve Nahit Uysal'a ait olan yapı, şehir planlamacısı M. Prost'un, 1930'larda İstanbul için hazırladığı imar planında yer alır...
9
Temeli, Temmuz 1946'da İstanbul valisi ve belediye başkanı Lütfi Kırdar tarafından atılan Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, 9 Ağustos 1947'deki açılış törenine rağmen, Ankara Devlet Konservatuvarı yönetmenlerinden Carl Ebert'in sahne tekniğine uygun değişiklikler yapılmasıyla son şeklini almıştır. Tüm noksanları ancak 1950'de tamamlanabilen yapıya, 1958'de, İstanbul'un eski belediye başkanlarından Cemil Topuzlu'nun adı verilmiştir.
10
Koca Sinan Paşa Türbesi
Koca Sinan Paşa Türbesi


Koca Sinan Paşa Türbesi, Çarşıkapı'da Yeniçeriler Caddesi ile Bileyiciler Sokağı'nın kesiştiği noktada yer alır. 1593 yılında Mimar Davut Ağa tarafından, Koca Sinan Paşa Külliyesi'nin haziresine inşaa edilmiştir.
11
12
Tarihi Bostancı İskelesi
Tarihi Bostancı İskelesiBostancı İskelesi, uzun bir rıhtımın uç kısmına 1912–1913 tarihinde inşaa edilmiştir. Mimarının kim olduğu konusunda bir kayda rastlanmamakla beraber, yapının üslubu neo-klasik dönemi yansıtmaktadır...
13
Bu bakımdan Haydarpaşa, Beşiktaş, Büyükada gibi bazı iskelelere dayanılarak, Bostancı İskelesi'nin Mimar Ali Talat veya Mimar Vedat Tek tarafından yapılmış olduğu düşünülmektedir. Bostancı İskelesi'nin kitabesi üzerinde “Bostancı, Ketebehu Mehmed Emin Sene 1331¨ yazmaktadır.
14
Ahmet Mithat Efendi Yalısı
Ahmet Mithat Efendi Yalısı


Yalıköy'de, Beykoz sahil yolunun denizden ayrıldığı noktada yer alır. XIX. yüzyılda inşa edilen yalı, 1892'den itibaren Ahmet Mithat Efendi'nin adıyla anılır olmuştur. Ahmet Mithat, edebiyat, tarih, tiyatro, felsefe, dil, ruh bilim ve hatta ekonomi alanında olmak üzere birçok esere imza atmıştır...
15
Bağdat'ta bulunduğu yıllarda Mithat Paşa, kendisine; “Oğlum, vatana en büyük hizmet, vatandaşları okutmaktır. Sen de bu yolda yürürsen, dünyada cismimi, ahirette ruhumu şad etmiş olursun!… Yaşadıkça hocalık yapacaksın, öğreteceksin ve kalemi elinden bırakmayacaksın!” demiştir. Ahmet Mithat Efendi de, bu çizgide bir hayat yaşamış, son nefesini 1912 yılında Darüşşafaka Mektebi kürsüsünde vermiştir.
16
Marki Ahmet Necip Bey Yalısı
Marki Ahmet Necip Bey YalısıMarki Ahmet Necip Bey Yalısı, Kanlıca ile Anadoluhisarı arasında, Körfez Caddesi üzerinde yer alır. İtalyan bir mimar tarafından XIX. yüzyılın sonunda inşaa edilen Neo-Mauresque üslubundaki yalı, ahşap/bağdadidir.
17
18
Nusretiye Camii
Nusretiye Camii9. yy.ın büyük selatin camilerinden biri olan Nusretiye Camii, Tophane Cami olarak da bilinir. III. Selim tarafından, Tophane-i Amire'deki Arabacılar Kışlası'nda yaptırılan cami 1823'de yanınca, yerine II. Mahmut, mimar Kirkor Balyan'a, bugünkü camiyi yaptırmıştır.
19
20
Gülhane Parkı Alay Köşkü
Gülhane Parkı Alay Köşkü


Alay Köşkü, Gülhane Parkı‘nın Divanyolu üzerindeki girişinin solunda, Topkapı Sarayı'nı çeviren Sur-ı Sultani'nin devamı olan surun köşe kulesi üstünde yer alır. Gülhane Parkı'nın içinden geniş bir rampa ile çıkılan köşk yuvarlak bir hünkâr salonu ile hizmet binalarından oluşmaktadır...
21
Padişahların geçit alaylarını seyretmeleri için yaptırılmış olan köşk, aynı zamanda halkın padişahları selamlama fırsatı bulduğu köşk olması dolayısıyla “Selam Köşkü” olarak da adlandırılmıştır.


Haber Yayın Tarihi: 04.10.2016 08:34 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü yıldız yüz gerdirme sonrası çekilen fotoğraflarıyla korkuttu Deprem kahini Türkiye'yi uyardı: 14-18 Ağustos'a dikkat! Burası Eminönü! Sağanak, alt geçiti yerle bir etti! Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi