Eski teknoloji müzayedesi - Son Dakika

Eski teknoloji müzayedesi

20.05.2013 15:35

Auction Team Breker eski teknolojik aletleri müzayedeye çıkarıyor.

1
Apple'ın eski ürünlerinin pekçoğunun fazla bir maddî değeri yok. Ama bu onlardan biri değil. Steve Wozniak tarafından 37 yıl önce Steve Jobs'ın ailesine ait garajda üretilen Apple-1 Almanya'da Auction Team Breker tarafından müzayedeye çıkarılıyor.
2
Auction Team Breker müzayedesinde, kimileri tam bir ticarî felaket olarak kabul edilen pekçok bilgisayar ve tarihi 350 yıl geriye giden teknoloji ürünleri satılacak. Bu resimdeki SCELBI-8H'den sadece 200 adet üretildi.
3
Ama bu ilk mekanik hesap makinesiyle karşılaştırıldığında SCELBI-8H oldukça teknolojik bir ürün olarak görülüyor. Fransız matematikçi Blaise Pascal tarafından 1642'de üretilen Pascaline, pekçok benzer icada ilham kaynağı oldu.
4
Ancak her ürünü beğenmeyen ve eleştiren bugünün teknoloji fanatikleri gibi, 1600'lü yılların teknoloji düşkünleri Pascaline'ı 'pahalı ve güvenilmez' olarak niteledi.
5
Üç boyutlu yazıcılar 2013 yılının gözde teknolojisi olabilir ama patenti 1780'de alınan bu cihaz ilk taşınabilir baskı makinesiydi. ABD Başkanı Thomas Jefferson tarafından da kullanılan bu 'yazıcı'nın tasarımcısı, adını daha çok buharlı motorlarla duyuran James Watts'dı.
6
Bugünkü cihazların aksine, müzayedede satılacak ürünlerin çoğu, taşınması kolay olmasa da, yıllarca dayanması için tasarlanmış. Ford tarafından üretilen ve 1895 tarihli bu ağır daktilonun değeri 20 bin dolar.
7
Müzayedede pekçok mekanik oyuncak da satışa çıkarılıyor. 1915'te üretilen, bağdaş kurmuş, mekanik kolları sayesinde çayını içip nargilesini tüttüren bu 'oyuncak' da satılan ürünler arasında. Bugünün 'oyuncak' standartlarına çok uymuyor olsa da, tütünün gerçek olduğunu belirtmek lazım.
8
Apple'ın ürettiği 1980 model bu bilgisayar da satılan ürünler arasında. Lisa-1, bir fareyle kontrol edilen ilk bilgisayarlardan.
9
Hem Steve Jobs hem de Steve Wozniak'a ilham verdiği söylenen, Intel 8080 çip kullanılan MITS Altair 8800, kişisel bilgisayar çağının başlangıç noktalarından birisi olarak kabul ediliyor.
10
Satışa çıkarılan tüm ürünler arasında belki de Enigma makinesi ve makinenin kodunun kırılması, tarihin gidişatını değiştirmede en önemli cihaz oldu. Müzayedede bu Enigma makinesi 20 bin ila 33 bin dolar tahminî bedelle satılacak. 25 Mayıs'ta yapılacak müzayedeyle ilgili ayrıntılı bilgiyi www.breker.com adresinde bulabilirsiniz.

Son Dakika Eski teknoloji müzayedesi - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Canlı yayında bilerek göğüslerini gösteren jüri üyesi kızlarıyla birbirine girdi! Sebep yine aynı Çıplak fotoğraflarını satan modeli şaşırtan talep! En çok o pozu istiyorlar "Her seferinde yıkıyorum" demişti! Cardi B, taharet temizliği için asistan tutmuş Sorumsuzca davrananların eseri! İstanbul'un bir ilçesinde kediler 'Şirinler'e döndü Boyları 12 metre kiloları 50 ton! 2 bin yıldır öylece duruyorlar