Eski Telefonunuzu Satarken Dikkatli Olun! - Son Dakika

Eski Telefonunuzu Satarken Dikkatli Olun!

11.04.2011 10:51

1
Cep telefonunuzu satarken içinde hangi bilgilierinizi unuttuğunuzun farkında mısınız?
2
Yapılan araştırmalarda, cep telefonunu satan kişilerin yaklaşık yüzde 54'ünün, cihaz içerisinde çeşitli şifreler, telefon numaraları, kart ve kimlik bilgileri, facebook, twitter vb. sosyal paylaşım sitelerine giriş için hesap detayları gibi kişisel bilgilerini silmeyi unuttukları görüldü.

3
Kart Koruma ve Kimlik Koruma Planı ürünleri ile Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya genelindeki 16 ülkede 10 milyon kişinin hayatını kolaylaştıran İngiltere merkezli CPP, ilginç bir araştırmaya imza attı.
4
Türkiye'de de Kart Koruma Planı ürünü ile 2007'den beri faaliyet gösteren CPP, online alışveriş sitesi eBay'dan 35 ikinci el cep telefonu ve 50 sim kart aldı. Cep telefonları ve sim kartlar üzerinde yapılan araştırma, cep telefonu kullanıcılarının yüzde 20'sinin 6 ayda bir cep telefonu değiştirdiği Türk halkını da yakından ilgilendiriyor.
5
Çünkü CPP'nin yaptığı araştırmada cep telefonunu satan ve telefonundaki tüm verileri sildiğini sanan kullanıcıların yaklaşık yüzde 54'ünün telefonlarından, kimlik ve kart hırsızlığı için fırsat yaratan kredi kartı bilgileri, telefon numaraları, kartların PIN numaraları, banka hesabı detayları, şifreler, şirket bilgileri ve facebook, twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine giriş için hesap detayları çıktı.
6
İngiltere'de şubat ayında ICM adlı araştırma şirketi tarafından 18 yaş üzerindeki yetişkinler üzerinde yapılan araştırmaya göre ise kişilerin yüzde 81'i cep telefonlarını satışa çıkarmadan önce kişisel verilerinin tümünü sildiklerini, yüzde 60'ı ise bu bilgileri telefon hafızalarından çıkardıklarına emin olduklarını belirtiyor.
7
Ancak veri dosyaları içerisindeki bilgileri elle silmeye çalışan cep telefonu kullanıcıları, bazı verilerin yine de telefon hafızasında kalmasına neden oluyor.

8
Hızla gelişen teknoloji ile beraber akıllı cep telefonlarına her geçen gün yeni modeller eklendiğini vurgulayan CPP Mobil Güvenlik Uzmanı Danny Harrison; "Cep telefonu kullanıcıları da mevcut telefonlarını satarak, yeni telefon alıyor.
9
Ama bu beraberinde önemli güvenlik risklerini getiriyor. Bu nedenle kullanıcılar eski cep telefonlarını satarken kendilerine ait tüm verileri silmeli ve buna özen göstermeliler.
10
Aksi takdirde kimlik ve kart hırsızlığı gibi vahim durumlarla karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca sadece kendilerini değil sürekli iletişim halinde oldukları aile ve arkadaşlarını da riske atmış olabilirler'' dedi.
11

Türk halkının özellikle cep telefonu konusunda teknolojiyi yakından takip ettiğini anlatan CPP Türkiye Ülke Müdürü Recep Duray, "Bu konuda geçmişte yapılan bir araştırmaya göre Avrupalı kullanıcılar 2 yılda bir cep telefonu değiştiriyor.

12
Buna karşın Türk halkının yüzde 20'si 6 ayda bir ya da en geç 1 yıl içinde değiştiriyor. Bu noktada CPP'nin yaptığı bu araştırmanın sonuçları bizi yakından ilgilendiriyor. Çünkü telefonlarda unutulan bilgiler kart ve kimlik hırsızlığı için maalesef ortam hazırlıyor" diye konuştu.

13
Cep telefonunuzdaki kişisel bilgilerin silinmesi için CPP'nin önerileri;
14
·Cep telefonu satılmadan önce mutlaka fabrika ayarlarına geri dön komutu kullanılmalı,
15
·Adres defterinin yanısıra telefonunuz ile girdiğiniz tüm sosyal ağlar, e-mail hesapları, kablosuz internet bağlantıları, şirket ve banka hesaplarınıza ait şifreler ile not defteri, şifre saklayıcı, sesli not vb. uygulamalardaki tüm içeriklerin silindiğine emin olunmalı,
16
·Cep telefonunun mikro hafıza kartının yedekleri alındıktan sonra mutlaka format atılmalı,
17
· Özellikle iPhone, BlackBerry gibi akıllı cep telefonu kullanıcıları, telefonlarını satmadan önce online mağaza (iTunes vs.) hesaplarını kesinlikle silmeli,

18
· Cep telefonundaki resim ve video gibi görsel dosyalar silinmeli

19
·Telefonunuzu satarken özellikle içindeki bilgilerin tamamen silinmesini sağlayan özel programların kullanıldığından emin olunmalı

20
·Unutmayın, profesyonel kimlik hırsızları sizinle ilgili sadece kişisel birkaç bilgi ile hayatınızı karartarak, çok büyük risklere neden olabilir.

YORUMLAR
500

Son Dakika Eski Telefonunuzu Satarken Dikkatli Olun! - Son Dakika


Advertisement