Son Dakika Haberleri: Esrarı Hala Çözülemeyen Ebabil Kuşu Erzurum'da Bulundu!

Esrarı Hala Çözülemeyen Ebabil Kuşu Erzurum'da Bulundu!

4 ay önce

Bir polis memuru tarafından Erzurum'da bulunan Ebabil kuşu, gizemini koruyan hayvanlar arasında. İşte ismi Kuran'da geçen Ebabil kuşunun bulunma hikayesi...

1
Gece ve gündüz sürekli havada uçuş halinde olduklarından yerde çok nadir görülen kuş türlerinden olan, kendine has özelliklerle halen esrarını koruyan Ebabil kuşu Erzurum'da bir Polis memuru tarafından bulundu. Erzurum'da İl Emniyet Müdürlüğünde görevli olan Polis memuru Levent Köksal nöbet sırasındayken cama çarpan kuşu fark edip içeri aldı.
2
Ebabil kuşu olduğunu anlayınca çok şaşıran Köksal kuşu bir kutunun içine koyarak evine götürdü ve orada besledi.
3
Dünyanın en nadir kuşunu gördüğünde çok şaşırdığını ifadene eden Polis memuru Levent Köksal, şunları söyledi: 'İl Emniyet Müdürlüğünde görev yaparken cama çarpması sonucu yere düştü. Daha önceden bu kuş hakkında bilgim vardı o yüzden Ebabil kuşu olduğunu anladım ve çok şaşırdım. Milli parklara teslim etmek için alıp eve götürdüm. Dünyanın en nadir kuş türlerinden biri.'
4
Polis memuru Levent Köksal, Ebabil Kuşunu, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü görevlilerini arayarak teslim etti.
5
TÜM ÖMRÜNÜ UÇARAK GEÇİRİYOR
TÜM ÖMRÜNÜ UÇARAK GEÇİRİYOR
Ebabil kuşları diğer kuşlardan farklı olarak tüm ömürlerini uçarak geçiriyor. Sadece üremek için yere konuyorlar ve bir daha havalanmıyorlar. Kendilerine has kanat yapısı uçarken aynı zamanda uyumalarını sağlıyor. Tam canlı türlerinden kaçtıkları için nadir görülürler. Halk arasında Ebabil kuşu görenlerin o yıl hiçbir sıkıntı yaşamayacaklarına inanılıyor.
6
NASIL UYUYORLAR?
NASIL UYUYORLAR?
Ebabil kuşları uyumak için de yere inmiyor ve uyku ihtiyacını da gökyüzünde gerçekleştiriyor. Genellikle şehir ortamında görülürler ve yuvalarını inşa ederler, kır ortamında onları göremezsiniz gördüğünüz kuş muhtemelen kırlangıçtır. Bu türün yuva anlayışı diğer kuşlara göre çok farklıdır bu yüzden şehir yapılanmalarını tercih ederler. Hızı ve ömrünü uçarak geçirmesi ile gerçekten ilginç bir canlı olarak görülmektedir. Yavrularına olan ilgisi de diğer kuşlara göre çok daha farklıdır. Beslenme ihtiyaçlarında yavrular anne desteğini çok fazla almaz ve bir süre sonra yavrular serbest bırakılır ancak bu süre diğer türlere göre çok çok kısa bir süredir.
7
FİL SURESİ 3. AYETTE GEÇİYOR
FİL SURESİ 3. AYETTE GEÇİYOR
Kâbe'yi yıkmak üzere büyük bir orduyla gelen Yemen valisi Ebrehe'nin ordusuna saldıran kuşların adıdır. Ebâbil, Arapça'da "bölükler, sürü, sürüler" demektir. Kelime, Kur'ân-ı Kerim'de Fil sûresinin üçüncü âyetinde geçmektedir. Fil sûresinde olay şöyle anlatılmaktadır: "Görmedin mi Rabbin fil sahiplerine ne yaptı? Onların tuzaklarını boşa çıkarmadı mı? Üstlerine sürü sürü kuşlar gönderdi. Onlara çamurdan sertleşmiş taşlar atıyorlardı. Nihâyet onları yenilmiş ekin yaprağı gibi yaptı." (el-Fil, 105/1-5).
8
Bu olay Hz. Peygamber'in (asm) doğduğu yıl olmuş ve orduda bulunan fil/fillerden dolayı Araplar arasında "Fil Vak'ası", geçtiği yıl ise "Fil Yılı" olarak meşhur olmuştur. Diğer canlılara göre farklı özellikleri bulunan ve yaşadıkları süre dolayısıyla araştırmalara konu olan ilginç bir canlı.
9
10
11
12
13
14
15

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Zayıf Kalmak İçin Sadece Günde 20 Fasulye Yiyordu! Siz Bir de Şimdi Görün 70 Milyon Liralık Büyük İkramiye ile Neler Alınabilir? Bir Damlası, Hem Cinsel İsteği Hem de Performansı Artırıyor! Evimizin Bob Amcası, Bob Ross'un Gerçek Mesleği Şaşırtıyor! Elektrik Faturanızı Düşürecek 10 Süper İpucu