Son Dakika Haberleri: Etiyopya Kabilesi'nin Güzellik Sembolü: Dudak Genişletme

Etiyopya Kabilesi'nin Güzellik Sembolü: Dudak Genişletme

4 gün önce

Afrika'da hâlâ varlığını sürdüren ilkel kabilelerin en akıl almaz örnekleri, kıtanın kültürü en zengin ülkelerinden biri olan Etiyopya'da yer alıyor. Kadınların dudak genişletme geleneği ise; güzellik ve saygı sembolü.

1
Ahşap disk
Ahşap disk
Güney Afrika'da çoğunlukla Mursi, Surma ve Sara kabilelerinde uygulanan dudağa ahşap disk yerleştirme, daha çok 15-16 yaşına gelen kızlarda görülüyor. Anneleri tarafından dudakları kesilen kızlar anlamı pek bilinmeyen ahşap disklerle ağızlarını büyütüyor.
2
Mursi kabilesinde sadece kadınlara has dudak genişletme uygulamasının asıl nedeni bilinmiyor. Kabile içerisinde güzellik ve saygı sembolü olan bu uygulama aslında kadınlara ilerleyen yaşlarda büyük zorluklar yaşatıyor.
3
Kimileri güzellik amacıyla taktığını söylerken kimileri "Başlık parası fazla olan kadının dudağındaki disk büyük olur" diyor. Ahşap disklerin ayrıca köle ticaretini engellemek amacıyla uygulandığı düşünülüyor.
4
Aynı zamanda kulaklarını da genişleten Mursi kabilesi üyeleri, vücutlarında da derin yaralardan desenler oluşturuyorlar.

5
6
7
8
9
10
11
12

YORUMLAR (31)
Tüm yorumlar için tıklayınız


Diğer Galeriler

Son 10 Yılda Türkiye'de Neler Değişti? Mutfağa Mucizeler Yapmaya Girip Facia Yaratan 10 Kişi İngiltereli Cinsel İlişki İşçisi: Beni Sevgililerine Hediye Ediyorlar! Rus İkizler, Zayıflamalarını İsteyen Modellik Ajansı Yüzünden Az Daha Ölüyorlardı! Ünlü Plajda Timsah Dehşeti! Turistler Ne Yapacağını Şaşırdı