Son Dakika Haberleri: Evet İşkenceyle Öldürülmüş

Evet İşkenceyle Öldürülmüş

11 yıl önce

1
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde Kötü Muamele Sonucu Öldüğüne Dair Raporu Kabul Etti.
2
TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Engin Çeber'in Metris Cezaevi'nde kötü muamele sonucu öldüğüne dair raporu kabul etti. Başkan Zafer Üskül, komisyonun üzerine düşen görevi yaptığını, bundan sonrasının yargının işi olduğunu söyledi.
3
Raporla ilgili gazetecilerin sorularını cevaplayan Zafer Üskül, 'Raporumuzun ana vurgusu şudur; alt komisyonumuz Engin Çeber'in hapishaneye teslim edildiği andan itibaren, hem jandarma, hem de infaz koruma memurları tarafından kötü muameleye uğradığı kanaatine varmıştır. Raporu da komisyon kabul etti' diye konuştu.

4
Raporu ilgililere göndereceklerini dile getiren Zafer Üskül, sürecin devam ettiğini, savcılığın bir soruşturma açtığını ve bazı görevlilerin tutuklandığını söyledi. Üskül, yargı organının gerektiği gibi konuyu araştırarak, bir karar vermesini beklediklerini bildirdi.

5
Bir gazetecinin, 'Meclis bir anlamda işkenceyi kabul etmiş mi oldu?' diye sorması üzerine Zafer Üskül, 'Kötü muamele... İşkence yapıldığını kanıtlama olanağımız yok. Alt komisyonumuzun böyle bir olanağı yok. Alt komisyonumuz, görüntüleri inceledi, ifadeler aldı, ilgili kişileri dinledi ve bir kanaate ulaştı. Bu kanaate ulaşılmış olması elbette çok önemlidir. Bundan sonrası artık yargı organına kalmıştır' şeklinde konuştu.
6
Ceber'in işkence sonucu öldüğüne dair iddaları gündeme geldiğinde içişleri Bakanlığı, Engin Çeber'in ölümünde polisin sorumluluğu bulunup bulunmadığıyla ilgili soruşturma başlatmıştı. İki polis müfettişinin yürüttüğü incelemede, polisin Çeber'e şiddet uyguladığına dair bulguya rastlanmadığı sonucuna varılmıştı.
7
29 yaşındaki Engin Ceber Yürüyüş dergisi dağıtırken tutuklanıp göz altına alınmıştı.Haber Yayın Tarihi: 04.12.2008 02:28 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Cem Yılmaz'la ilişkisi biten Defne Samyeli'nden ayrılık sonrası ilk paylaşım! Hayranlarına kötü haber! Reyting rekortmeni dizi için ATV'den şaşırtan karar Taraftarların ''Göğüslerini aç'' tezahüratı yaptığı spor spikerine bir darbe daha! Mahsun Kırmızıgül'ün gerçek adını duyan şoke oluyor! İşte ünlülerin gerçek isimleri Canan Karatay'dan dikkat çeken açıklama: Gençlerimizin ölüm sebebidir!