Evliliğe korona engeli! 700 yıllık "çöpçatanlık tepesi" bu yıl boş kaldı - Son Dakika

Evliliğe korona engeli! 700 yıllık "çöpçatanlık tepesi" bu yıl boş kaldı

25.05.2020 08:59

Bursa'daki Sorgun köyünde her yıl Ramazan ve Kurban Bayramlarında evlenmek isteyen gençleri bir araya getiren "çöpçatanlık tepesi" bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle boş kaldı.

1
Bursa'nın Keleş ilçesinin tarihi köyünde 700 yıldır yılda iki kez bir araya gelerek tanışıp evlenen gençleri bu yıl koronavirüs ayırdı.
2
Gelenek ve göreneklerini yüzlerce yıldır yaşatan Keles ilçesi Sorgun köyü halkı, evliliklerini hala atalarından gördüğü gibi gerçekleştiriyor. Ramazan ve Kurban bayramlarında köyün üstündeki tepede buluşan bekar kız ve erkekler tur atıyor.
3
Birbirinden hoşlanan gençler önce konuşup tanışıyor. Karşı tarafta kabul ederse delikanlı beğenip anlaştığı kızla evlenmek istediğini ailesine bildiriyor. Ailesi de kızı isteyerek gençlerin düğünü yapılıyor.
4
Yılda iki kez gerçekleşen şenlikte evlenenler ise, eski günleri yad etmek için buraya gelip tanıştıkları günü hatırlayıp eşlerine olan sevgilerini bir kez daha dile getiriyor.
5
Anne ve babalarının evlendiği usulle evlenmek için bir araya gelen gençler, saatlerce evlenebileceği kızı bulmak için ter döküyor.
6
Sorgun Köyü Dernek Başkanı Muharrem Ulutaş, "700 yıldır devam eden geleneğimiz bu yıl koronavirüs sebebiyle yapılamadı. Biz geçmişine bağlı bir köyüz. Geleneklerimizi yaşatmaya çalışıyoruz. İnşallah önümüzdeki bayram geleneklerimiz devam edecek" dedi.
7
8

Son Dakika Evliliğe korona engeli! 700 yıllık 'çöpçatanlık tepesi' bu yıl boş kaldı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement