Facebook'un Harvard Yurdundan, Dünya Hakimiyetine Uzanan 31 Fotoğrafı - Son Dakika

Facebook'un Harvard Yurdundan, Dünya Hakimiyetine Uzanan 31 Fotoğrafı

09.02.2017 12:14

1
Zuckerberg 2004 yılında Harvard'ı bıraktı
Zuckerberg 2004 yılında Harvardı bıraktı
Bu noktada Facebook hala Zuckerberg'in yurt odasında faaliyet gösteriyordu fakat artık ciddi olmanın zamanı gelmişti. Zuckerberg 2004 yılında Harvard'ı bıraktı, tıpkı ondan önce Bill Gates'in yaptığı gibi.

2
Facebook 10 Yaşında
Facebook 10 Yaşında

Facebook 3 Şubat 2014'te 10 yaşına girdiğinde, 1.23 milyar insan her ay sosyal ağı ziyaret etmekteydi ve bunların bir milyarı kendi mobil cihazlarından siteyi ziyaret etmişti. Dünya değişti fakat Facebook büyümeye devam etti.

3
Facebook çıktığından 6 gün sonra Zuck fikir hırsızlığıyla suçlandı.
Facebook çıktığından 6 gün sonra Zuck fikir hırsızlığıyla suçlandı.
Piyasaya çıkmasından 6 gün sonra 3 Harvard son sınıf öğrencisi Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri ile Divya Narendra, Zuckerberg ile kendileri için HarvardConnection.com'u yapacağına dair anlaşmaya vardıklarını fakat Zuckerberg'in onları dışlayarak onların fikrini kullanıp Facebook'u yarattığını iddia ettiler. Aralarındaki dava 2008'de 1.2 milyon Facebook hissesi verilince anlaşmaya bağlandı. Bu hisseler Facebook ilk halka arzını yaptığında 300 milyon $ değerindeydi.

4
Aynı zamanlarda 2004 Haziran ayında Facebook Palo Alto, Kaliforniya'da yer alan şehir merkezindeki küçük ofise taşınmıştı.
Aynı zamanlarda 2004 Haziran ayında Facebook Palo Alto, Kaliforniyada yer alan şehir merkezindeki küçük ofise taşınmıştı.
O zamanlar şirket ciddi bir girişim olmasının yanı sıra parti merkezi olarak da biliniyordu.

5
Oculus, Facebook saflarına katıldı
Oculus, Facebook saflarına katıldı

Sanal gerçeklik şirketi Oculus'un erken dönemleri ki Facebook onu Mart 2014'te 2 milyar $'a aldı

6
Facebook ayrıca kendini bu noktada büyük politik bir güç olarak da ilişkilendirdi.
Facebook ayrıca kendini bu noktada büyük politik bir güç olarak da ilişkilendirdi.
Bu muhtemelen 2011'de yaşanan Mısır ayaklanması ile ilgiliydi. Ki ayaklanmanın çoğu Facebook gibi sosyal ağ siteleri üzerinden organize edilmişti.

7
Gerçekten, birayı çok seviyorlardı. İşte Andrew McCollum, Facebook çalışanıyken ofis fıçısından bira alıyor.
Gerçekten, birayı çok seviyorlardı. İşte Andrew McCollum, Facebook çalışanıyken ofis fıçısından bira alıyor.
8
Facebook, Whatsapp'ı satın aldı
Facebook, Whatsappı satın aldı

Ve mobil mesajlaşma servisi WhatsApp, Facebook, uygulamayı Şubat 2014'te 19 Milyar $'a aldı. Jan Koum, şimdi Facebook yönetim kurulu üyesi ve servisin şimdi 1 milyar kullanıcısı var.

9
Facebook ilk yatırımını Peter Thiel'dan aldı
Facebook ilk yatırımını Peter Thieldan aldı
Bu ofise taşındıkları ay, Facebook ilk dışardan yatırımını ünlü eski Paypal yöneticisi Peter Thiel'den (solda, arkadaşı Paypal yöneticisi ve daha sonra Tesla kurucusu Elon Musk ile birlikte) 500.000 $ almıştı.

10
Palo Alto'daki o ofis tamamen alçakgönüllüydü.
Palo Altodaki o ofis tamamen alçakgönüllüydü.
No.471'deki cam kapıyı görüyor musunuz? Bu kapı sizi mekana götüren bir merdiven serisine çıkarıyordu.

11
2009 yılında Facebook Stanford Research Park'taki daha büyük bir Palo Alto ofisine geçiş yaptı.
2009 yılında Facebook Stanford Research Parktaki daha büyük bir Palo Alto ofisine geçiş yaptı.
Bu öngörülü bir işe alımdı. Facebook hali hazırda hızlıca büyüyordu fakat akıllı telefonların yükselişi bir çok kullanıcıyı beraberinde getirmişti. 2009 yılında Facebook Stanford Research Park'taki daha büyük bir Palo Alto ofisine geçiş yaptı. 2010'un sonlarına doğru bir ayda trilyonlarca sayfa görüntülemesine ulaşmıştı.

12
Facebook'un ilk reklam satış alanı piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra ortaya çıktı ve sitenin büyüleyici erken büyümesini gösterdi.
Facebookun ilk reklam satış alanı piyasaya sürülmesinden birkaç ay sonra ortaya çıktı ve sitenin büyüleyici erken büyümesini gösterdi.
13
Tüm dünyaya internet
Tüm dünyaya internet
Diğer taraftan Zuckerberg'in kendisi, dünya liderleriyle dünyanın her yerine internet erişiminin desteklemesi için konuşarak yıllardır politikanın içinde yer alıyor.

14
2003 yılında Harvard ikinci sınıf öğrencisi Mark Zuckerberg “Face Mash” isimli bir program inşa etti.
2003 yılında Harvard ikinci sınıf öğrencisi Mark Zuckerberg “Face Mash” isimli bir program inşa etti.
Okul yönetiminin kimlik dosyalarını hackleyerek aldığı sınıf arkadaşlarının fotoğraflarını kullanan bir çeşit ateşli ya da ateşli değil uygulamasıydı. Çıktığı ilk 4 saat içinde 450 kişi tarafından 22.000 sayfa görüntülemesi almıştı. Birkaç gün sonra Harvard telif hakkı ve güvenlik endişeleri nedeniyle uygulamanın kaldırılmasını emretti.

15
Facebook, Instagram'ı satın aldı
Facebook, Instagramı satın aldı

Facebook hep kendini tehdit eden bir sonraki girişimi aradı. Böylece şirket birçok çekici girişimi satın aldı. Fotoğraf paylaşma servisi Instagram, 2012 yılında 1 milyar $'a satın alındı ve şimdi 400 milyonun üzerinde kullanıcısı var.

16
Küçük Kırmızı Kitap
Küçük Kırmızı Kitap
Aynı yıldan başlayarak Facebook çalışanlarına “Küçük Kırmızı Kitap”tan verilmeye başlandı. Bu propoganda kitabı büyüyen şirketin tüm çalışanlarının aynı şekilde düşündüğünden emin olmak için yapılmıştı.

17
Mark Zuckerberg ofiste genellikle çıplak ayak ve elinde bira ile dolaşıyordu.
Mark Zuckerberg ofiste genellikle çıplak ayak ve elinde bira ile dolaşıyordu.
18
Facebook ayrıca uzun süredir LGBTİ bireyler için evlilik eşitliliğinin ve eşit hakların taraftarı.
Facebook ayrıca uzun süredir LGBTİ bireyler için evlilik eşitliliğinin ve eşit hakların taraftarı.
19
2004'ün ortalarında Zuckerberg Napster kurucu ortağı Sean Parker'ı şiketin ilk başkanı olarak işe aldı.
2004ün ortalarında Zuckerberg Napster kurucu ortağı Sean Parkerı şiketin ilk başkanı olarak işe aldı.
20
Mayıs 2005'te Facebook 13.7 Milyon $ yatırım aldı
Mayıs 2005te Facebook 13.7 Milyon $ yatırım aldı
Bu noktada Facebook kültürler arası süper starlığa hızlı yükselişi gerçekleştirdi. Mayıs 2005'te Facebook 13.7 Milyon $ fonlamaya yükselmişti. 2006'da Facebook ikonik ve dönüm noktası olan insanların arkadaşlarının gerçek zamanlı olarak neler yaptığını görmesini sağlayan Haber Kaynağı'nı yarattı.

21
Ofis ayrıca duvarlarında mu¨stehcen grafitilerin yer almasıyla da tanınıyordu.
Ofis ayrıca duvarlarında mu¨stehcen grafitilerin yer almasıyla da tanınıyordu.
22
2008'in başlarında Sheryl Sandberg Facebook'a geçti
2008in başlarında Sheryl Sandberg Facebooka geçti
2007'nin sonlarına doğru Zuckerberg bir yılbaşı partisinde Sheryl Sandberg isimli bir Google yöneticisi ile tanıştı. O zamanlar The Washington Post ile yeni bir pozisyon almayı düşünüyordu. Fakat Sandberg ile tanıştıktan sonra Zuckerberg, Facebook'un bir operasyon şefine ihtiyaç duyduğuna karar verdi ve 2008'in başlarında onu Facebook'ta çalışmaya ikna etti

23
O mekan Facebook'u uzun süre barındıramadı.
O mekan Facebooku uzun süre barındıramadı.
2011 yılında sosyal ağ, bir zamanlar gözden düşmüş ve Oracle tarafından alınan Sun Microsystems tarafından kullanılan şirket kampüsüne taşındı.

24
Facebook, Zuckerberg'in aynı isimli felsefesini örnek göstererek kampüsün anayolunun ismi “Hacker Way” ile bağlantı kurdu.
Facebook, Zuckerbergin aynı isimli felsefesini örnek göstererek kampüsün anayolunun ismi “Hacker Way” ile bağlantı kurdu.
Facebook, Zuckerberg'in aynı isimli felsefesini (Hızlı hareket et ve bir şeyleri kır.) örnek göstererek kampüsün anayolunun ismi “Hacker Way” ile bağlantı kurdu.

25
Facebook'un halka arzı
Facebookun halka arzı
Sosyal ağ, durdurulamaz hale geldi. Facebook 22 Mayıs 2012'de tarihi 5 milyar $ ile halka arz edildi.

26
Facebook büyüyor
Facebook büyüyor

Tüm bu büyümeyi desteklemek için Facebook ofislerini büyütüyor. Sadece bu yıl Facebook efsanevi mimar Frank Gehry tarafından tasarlanan 2.800'ün üzerinde çalışanı destekleyen yeni bir kampüs açtı.

27
Facebook dünyayı birbirine bağladı
Facebook dünyayı birbirine bağladı

Bundan sonra ne olursa olsun, şirket Zuckerberg'in dünyanın her yerindeki insanları birbirine bağlama misyonundan güç alacak. Facebook'un halka arzında yatırımcılara yazdığı mektupta da belirttiği gibi: “Basitçe söylemek gerekirse: biz para kazanmak için hizmetler üretmiyoruz, daha iyi hizmet vermek için para kazanıyoruz.” Ve Zuckerberg ikili hisse yapısı sayesinde (insanların ondan daha fazla hissesi olsa dahi) şirketin yönetiminde olacak ve bu yakın zamanda değişmeyecek.

28
Bir ay içinde Harvard öğrencilerinin yarısı The Facebook'un üyesiydi.
Bir ay içinde Harvard öğrencilerinin yarısı The Facebookun üyesiydi.
Mart 2004'te Yale, Columbia ve Stanford üniversitelerine yayılmıştı. Zuckerberg Harvard üniversitesinden arkadaşları olan öğrenciler Dustin Moskovitz (solda), Eduardo Saverin, Andrew McCollum ve Chris Hughes'u kurucu ortak olarak büyümeyi ve sitenin yapılandırmasının devamlılığı için getirdi.

29
Zuckerberg'e Harvard tarafından disiplin cezası verildi.
Zuckerberge Harvard tarafından disiplin cezası verildi.
Zuckerberg'e Harvard tarafından disiplin cezası verildi fakat okulda kalmasına izin verildi. Yine de Zuckerberg kararlıydı ve Facebook'u 4 Şubat 2004 yılında piyasaya sürdü.

30
Zuckerberg evlendi
Zuckerberg evlendi
2012'nin sonlarına doğru Zuckerberg uzatmalı sevgilisi Priscilla Chan ile evlenecek vakti bulmuştu. Chan hala Harvard'da öğrenciydi.

Son Dakika Facebook'un Harvard Yurdundan, Dünya Hakimiyetine Uzanan 31 Fotoğrafı - Son Dakika

YORUMLAR

Diğer Galeriler

Sauna keyfi yapan 42 yaşındaki şarkıcı kağıt kadar ince bikinisiyle poz verdi Çıplak poz veren ünlü sporcu Paige VanZant hırsızlık kurbanı oldu! Video ile verdiği tavsiye şaşırttı Gözlerini gökyüzünden alamadılar! Şehir halkı telefon ellerinde dakikalarca bu halde kaldı Yaptığı tek şey paylaşmak! 15 milyon takipçisine yine can alıcı pozuyla teşekkür etti Sular çekilince gün yüzüne çıktı! Köylüler gördükleri manzara karşısında isyan etti