Son Dakika Haberleri: Fareli Kadın

Fareli Kadın

7 yıl önce

1
Veteriner Hekim Begüm Buğdaycı, Türkiye'nin ihracat yelpazesine deney farelerini de ekledi.
2
Deney hayvanları üretim laboratuvarı kurma fikriyle katıldığı girişimcilik yarışmasında birinci olan Buğdaycı, ürettiği deney hayvanlarını ihraç ediyor.
3
Buğdaycı, bazı ülkelerde sektör haline gelen deney hayvanı üretiminin, 100 yıl öncesine kadar dayandığını ifade etti.
4
Şu anda üç farklı üretim odası olduğunu dile getiren Buğdaycı, laboratuvarda toplam 2 binin üzerinde fare bulunduğunu söyledi. Buğdaycı, toplamda 10'dan fazla türde üretim yaptıklarını belirterek, üretmedikleri türleri ise yurt dışından getirdiklerini kaydetti.
5
Türkiye'nin daha önce herhangi bir şekilde deney hayvanı ihracatı yapmadığını bildiren Buğdaycı, “Yaklaşık üç ay önce ilk deney hayvanımızı ihraç ettik. İlk ihracatımızı Uruguay'a yaptık. Bu çok önemli bir şey” dedi.
6
Ürettikleri deney hayvanlarını, genellikle bilimsel amaçlı çalışma yapan üniversitelere ve tıp fakültelerine gönderdiklerini söyleyen Buğdaycı, deney hayvanlarını özel taşıma kaplarıyla taşıdıklarını kaydetti.
7
Kadınların genellikle farelerden korktuğunu hatırlatan Buğdaycı, “Hayvan sevginiz olmadan veteriner hekim olmanız mümkün değil. Tüm veteriner hekimler gibi ben de ayırt etmeksizin tüm hayvanları seviyorum. Aslına bakarsanız fareleri tüm hayvanlara göre daha da fazla seviyorum. Hiç kimse dokunamazken ya da gördüğünde bile korkarken ben bütün günümü onlarla geçiriyorum. Sevmeden yapabileceğiniz bir iş değil” ifadelerini kullandı.
8
9
10
11
12
13
14


Haber Yayın Tarihi: 24.03.2013 07:51 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Helikopter turunda tesadüfen gördü! İzlanda'da 50 ceset kıyıya vurdu 29 yaşındaki gençten skandal itiraf: Yaşlı kadınlarla birlikte olarak haftada 56 bin TL kazanıyorum Instagram'dan gurur verici Türkiye paylaşımı! Bakın fotoğrafı kim çekti Dünyada sadece Türkiye'de var! Gören hayrete düşüyor Turizm cennetinde şok! Kahve pişirdiler diye 6 bin TL cezaya çarptırılıp şehirden kovuldular!