Bu belirtilere dikkat! Farkında olmadan koronavirüs geçirdiğinizi anlamanın 5 yolu - Son Dakika

Bu belirtilere dikkat! Farkında olmadan koronavirüs geçirdiğinizi anlamanın 5 yolu

02.09.2020 12:03

Tüm dünyada binlerce insanın ölümüne yol açan koronavirüs salgını etkisini hala sürdürürken, vaka sayıları her geçen gün artıyor. Öte yandan hastalığı farkında olmadan ya da hafif belirtilerle geçirenlerin sayısı da hayli fazla. İşte koronavirüsün belirti gösterilmeden atlatıldığını anlamanın 5 yolu.

1
Tüm dünya koronavirüsle mücadele devam ederken, ölü ve vaka sayısındaki artış engellenemiyor. Öte yandan hastalığı farkında olmadan ya da hafif belirtilerle geçirenlerin sayısının da hayli fazla olduğu söyleniyor.

2
Bu yüzden başta ABD olmak üzere birçok ülkede bağışıklık kazanan kişileri tespit etmek için hastalığı hafif atlatanlara yönelik testler geliştiriliyor. Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, hastalığı belirtisiz geçirenlerde şu belirtilere dikkat çekmişti;
3
Halsizlik ve sırt ağrısı
Halsizlik ve sırt ağrısı
4
Hastalığı belirtisiz geçirenlerde daha az olmakla birlikte; Öksürük
Hastalığı belirtisiz geçirenlerde daha az olmakla birlikte; Öksürük
5
Üşüme
Üşüme
6
Karın ağrısı ve ishal
Karın ağrısı ve ishal
Öte yandan uzmanlar hastalığı hafif belirtiler veya tamamen belirtisiz geçirenlerin bir hafta sonra kanında antikor çıkmaya başladığını ve 2 hafta sonra antikor testiyle virüsün tespit edilmesinin mümkün olabildiğinin altını çizdiler.
7
Antikor testi
Antikor testi
Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Prof.Dr. Aynur Eren Topkaya, "Antikor testi ile kişinin koronavirüs geçirip geçirmediğini söylemek mümkün" dedi. Topkaya, "Hastalığı belirtisiz geçirenler, daha çok gençler, kadınlar ve kalp, diyabet, hipertansiyon gibi altta yatan kronik bir hastalığı olmayan kişilerdir. Vücudumuz enfeksiyonlara karşı yanıt olarak antikor oluşturur. Bu antikorlar immunoglobulinler adı verilen proteinlerdir."

8
"Antikor testleri ile enfeksiyonlara yanıt olarak ortaya çıkan immunglobulinlerin IgG, IgA, IgM analiz edilir. Antikorlar enfeksiyon geçiren kişilerin kanında bulunur. Antikor testleri ile az veya hiç belirti vermeden atlatılmış enfeksiyonlar tespit edilebilir."
9
"Koronavirüs enfeksiyonuna karşı oluşan IgA ve IgM antikorları da kan testiyle saptanabilir. Testteki IgG antikorlarının pozitif olarak görülmesi, COVID-19 enfeksiyonuna yakalanıldığını gösterir." ifadelerini kullandı.

Son Dakika Bu belirtilere dikkat! Farkında olmadan koronavirüs geçirdiğinizi anlamanın 5 yolu - Son Dakika


YORUMLAR (12)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet Romantik komedilerin biricik güzeli, hamileliğinde cinsel ilişkiden soğuduğunu itiraf etti Dağlık alanda kaybolan adamı, paylaştığı son fotoğraf karesi kurtardı! Sır bacaklarındaki is izlerindeydi Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni kazananlar belli oldu! Birinciliği "Afrikalı Viktoryen" portresi aldı