Faydasını Göremediğimiz İcatlar - Son Dakika

Faydasını Göremediğimiz İcatlar

06.03.2015 20:14

1
20'nci yüzyıla damgasını vuracağı umuduyla geliştirilen onlarca ürün, hiçbir fayda sağlayamadan tarihin tozlu sayfalarına gömüldü. Büyük umurlarla geliştirilen o icatları sizler için derledik: Paralel otopark, 1920

2
Radyolu bebek arabası, 1921

3
Yayaların güvenliği için yapılmış aparat, 1924

4
Bisiklet lastiğinden can yeleği, 1925

5
Bebek askısı, 1925

6
Ahşap mayo takımları, 1929

7
Portatif radyo, 1931

8
Tek teker motosiklet, 1931

9
Amfibik bisiklet, 1932

10
Uzatılır karavan, 1934

11
Çok tekerlekli kamyon, 1936

12
Uzanmış vaziyetteyken okuyabilmeyi sağlayan gözlük, 1936

13
Açılabilir ve taşınabilir köprü, 1936

14
Laryngaphone: Ses tellerindeki titreşimleri karşı tarafa iletmek için icat edilmiş bir alet. 1937

15
Zehirli gazdan koruyan bebek arabası, 1938

16
Faksla yayımlanan gazete, 1938

17
Revolver kamera, 1938

18
Saç kurutma makinesi, 1938

19
Çocuklara yürümeyi öğretmeye yarayan alet, 1939

20
Bisiklet ve dikiş makinesi, 1939

21
Yüz koruyucu, 1939

22
Atlar için gaz maskesi, 1940

23
Köpek tutucu, 1940

24
Buzlu yüz maskesi, 1947

25
Chucky´nin rüya kızı, 1949

26
Kafa masajı fırçası, 1950

27
Araca monte edilmiş kahve makinesi, 1950

28
Boyun fırçası, 1960

29
Işıklı otomobil lastiği, 1961

30
Portatif fin hamamı, 1962

31
Kedi miyavı makinesi, 1963

32
Bebe uyutma memesi, 1963

33
Hubbard Elektrometeresi: Scientology´nin de mucidi olan Ron Hubbard, icat ettiği elektrometreyle, 'domateslerin acı çektiği' şeklindeki tezini desteklemek için bir domatesin iç acılarını ölçüyor. 1968

34
Otomobilli süpürge, 1969

35
Duş maskesi, 1970

36
Dünyanın En Tuhaf İcatları/ Geçtiğimiz haftalarda Reuters'ta yayınlanan bir haber, okurlar arasında da şaşkınlık yaratmıştı. Japonya'da topraklarıyla uğraşan çiftçiler düşünülerek hazırlanan bu garip icat, sutyen şeklinde giyiliyor ve içerisine toprak ya da pirinç tohumları konulabiliyor. Çiftçi bunun yanında kemer şeklinde giyilen hortumu da kullanarak sulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

37
İskoçya'da bir lise öğrencisinin geliştirdiği bu icat ise bar patronları düşünülerek hazırlanmış, ilginç bir icat... Patronların çalışanlarına sesli ortamlarda sesini yeteri kadar duyuramadıklarını düşünen İskoç öğrenci, geliştirdiği bu özel kabini masaya dahil ederek patron ile çalışanlarının daha kolay bir şekilde iletişime geçmelerini sağlıyor.

38
TV ekranlarından görseniz herhalde şaka diye bize yutturmaya çalışıyorlar dersiniz; ancak bu ürün gerçekten de var... İsmi Better Marriage Blanket olan ve evli çiftlerin yatak odalarında hayatını kolaylaştırdığını iddia eden bu özel yorgan, tabir-i caizse yatakta yellenen eşiniz düşünülerek tasarlanmış ve kokuyu size hissetirmeden ortadan kaldırmayı kendine hedef seçmiş.

39
Bu bir bira şişesi mi yoksa bebek biberonu mu? 19.99 dolarlık bir fiyat etiketiyle satışa çıkan ve garip bir kombinasyonu bir araya getiren bu tuhaf ürün, Nany Beer Bottles Inc. isimli bir şirket tarafından müşterilere pazarlanıyor.

40
Handerpants isimli bu tuhaf ürün, ellerini sıcak tutmak isteyen müşterilere yönelik geliştirilmiş. Tasarımı adeta bir külota benzeyen ürün, bu ilginç tasarımıyla bu listeye girmeye hak kazanıyor.

41
Tuvalette işinizi görürken bazen dergi veya gazetelerden de faydalanır ve bu şekilde vaktimizi değerlendiririz. Ancak geliştirilen bu ürün, tuvalette canı sıkılan ve o sırada canı dergi okumak dışında bir şey yapmak isteyen müşterilere yönelik... Golf oyununu bilirsiniz; bu ürün de klozeti çevreleyerek size mini bir golf sahası sunuyor.

42
Saçınızı kestirmek için genellikle kuaförlere gittiğinizi biliyoruz. Ama kendi işini kendi görmek isteyenler de elbette aramızda vardır. İşte Flowbee isimli bu ürün de bu amaç doğrultusunda geliştirilmiş ve kullanıcıların bir süpürge yardımıyla saçlarını kesebilmesi sağlanmış. İçerisinde yer alan bıçaklara doğru saçları hızla içine çeken cihaz, bu sayede saçları olabildiğince hızlı ve muntazam şekilde kısaltıyor. En azından üretici firma ürününü böyle lanse ediyor...

43
Bu ürün, özellikle evinde kedi besleyenleri hedef kitlesi olarak görüyor. Evlerde fare yakalayan kedi modeline rastlamak artık günümüzde epey güç; ancak kedinizin hala işinize yarayacağı bir alan var: Ev temizliği! Geliştirilen bu özel pati ayakkabılar sayesinde, kediniz evde dolanırken aynı zamanda bu süpürge şeklinde bulunan ayakkabılarıyla odaları da bir bir temizleyecek.

44
1963 yılında geliştirilen bu tuhaf ürün, içerisinde dahili bir kalp atışı sesi barındırıyor. Ürünün amacı ise bebeklerin bir an önce uyumalarını sağlamak.

45
Özellikle çubuklu makarna yerken kullandığımız çatallar da teknolojiye uydu. Bu tuhaf teknolojik çatalın uç kısmı, üzerindeki butona tıklandığında otomatik olarak dönüyor. Bu sayede çubuklu makarnayı çatalına dolamak isteyenler, artık kendi uğraşmayacak ve çatal otomatik olarak makarnaları üzerine dolayacak.

46
Aynı anda bir sigara içmek sizi kesmiyor mu? O halde eş zamanlı olarak 20 adet sigarayı içmeye ne dersiniz? O halde bu tuhaf ürüne evinizde yer ayırmanızın zamanı gelmiş demektir.

47
Bu özel sandalye, sabahları kahve veya enerji içecekleriyle kalkmak istemeyen kullanıcılar için geliştirilmiş. Amazon.com'da satışa çıkan bu özel sandalye, titreşim göndererek kullanıcıları uyandırıyor.

48
Bu özel silaha biraz daha yakından bakın. Paintball'a benzeyen ürün, lokum benzeri tatlıları belirli bir mesafeye fırlatmak için geliştirilmiş oyuncak bir silah...

49
Yıllar önce geliştirilen bu taramalı tüfek, köşelere de kurşunlarını ulaştırabilmek için ucuna özel bir kulp takılmış.

50
Mızıka çalmayı seviyor ancak beceremiyorsanız; ya da o an mızıka çalmak yerine sadece mızıka çalan birini dinlemek istiyorsanız, kendi kendine çalan bu mızıka sistemini tercih etmekte fayda var.

51
Patlamış mısırı yemek güzel de çekirdeklerini ayıklamak büyük bir işkence gibi mi geliyor? O halde bu özel ayraçtan faydalanmayı deneyebilirsiniz. Patlamış mısırları çekirdekleriyle ayıran bu ayraç, sizi bu büyük(!) dertten kurtarıyor.

52
Bildiğiniz şemsiyeleri bir kenara bırakın. Kullandığınız şemsiye başınızı yağmurdan koruyor olabilir; ama paçalarınız ve ayakkabılarınız ıslanmaktan kurtulabiliyor mu? Bu soruya yanıtınız hayır ise bu özel şemsiyeyi deneyin; resimde gördüğünüz gibi şemsiyeye eklenen özel bir kılıf, kullanıcının tüm vücudunu yağmura karşı koruma altına alıyor.

53
Banyo yaparken vücudunu yıkamak isteyen ancak saçlarını bu durumdan hariç tutmak isteyenlere yönelik olarak geliştirilen bu özel baş kılıfı, banyo yaparken saçların ıslanmasının önüne geçiyor.

54
1964 yılında geliştirilen bu özel robot, Claus Scholz tarafından tasarlandı ve telefonlara cevap vermek üzere kullanıcıların hizmetine sunuldu. Robotun tek sorunu ise konuşamaması... Bu durumda akla şu soru geliyor haliyle: Nasıl yani? Şaka mı bu?

55

Bebeğinizi dışarı çıkarmak istiyorsunuz; ancak evinizin bir bahçesi yok ve bebeğinizi rahatça evden çıkaramıyorsunuz. O halde üzülmeyin; geliştirilen bu ürün, pencereye dahil edilerek bebekleri doğrudan dış ortamla temasa geçiriyor. Kafes şeklinde tasarlanan ve 1930'lu yıllarda geliştirilen ürün, Londra'da Chelsea Baby Club tarafından üyelerine o yıllarda dağıtılmıştı.

56
Wembley Monarchs buz hokeyi takımında bir zamanlar oynayan Jack Milford, geliştirdiği bu ürünle hafızalarda yer etmeyi başardı. Bebeğini yolda yürürken taşıma görevinin iki ebeveyne ait olduğunu çok önceden görebilen Milford, geliştirdiği bu özel taşıma kılıfıyla o yıllarda bir ilki gerçekleştirmişti.

57
Uyanmak için sadece çalar saati kullanmak durumunda değilsiniz. Bu kuş tüyünü kullanan özel sistem, sizi uyandırmak için yüzünüze hafifçe temas ediyor ve tatlı bir şekilde güne başlıyorsunuz.

58
Televizyon izlemek için yıllar öncesinde tüplü TV'lerin karşısına geçmek durumundaydık; ancak günümüzde mobilleşen dünyada televizyonu her yere götürebiliyoruz. Ancak o yıllarda da pratik çözümler yok değildi. Resimde gördüğünüz bu tuhaf ürün, TV'yi kısmen gözünüze taşıyordu; antenleri ise atlanmaması gereken bir diğer önemli ayrıntı aslında.

59
Dünyanın en küçük televizyonu aslında yıllar önce geliştirilmişti. Clive Sinclair tarafından 1966 yılında geliştirilen bu ufak televizyon, bir ilki başarıyordu o yıllarda... Ancak bu ekrandan TV izleme fikrine gelince... Galiba en iyisi yine klasik televizyon...

60
İnsanoğlu tarihin belirli dönemlerinde uçmayı hep denemiştir. Birdman Leo Valentin de onlardan biriyidi ve o felaket düşüşü yaşamadan önceki görüntüsünü resimde görüyorsunuz.

61
Yağmurlu bir günde sigara içerken sigaranızın yağıştan etkilenmesini istemiyorsanız, bu özel sigara şemsiyesini deneyebilirsiniz. Bu şekilde yağmur altında da artık gönül rahatlığıyla sigara içebileceksiniz. Ama elbette şu uyarıyı da CHIP Online olarak yapmadan geçmeyelim dedik: Bu tuhaf icatlar arasında sigara temasını işleyenler de var ve biz de bunları yer yer listeye koymak durumunda kaldık; ancak şu uyarıyı yapmadan da geçmeyelim: Sigara içmeyelim, çocuklarımıza temiz bir dünya bırakalım...

62
1963 yılında geliştirilen bu ürün, dakikada 10 kere miyavlayabiliyor ve gözleri de her miyavlama esnasında parlıyor. Amaç ise fareleri bulunduğu ortamdan uzak tutmak...

63
DeForest Jarvis tarafından geliştirilen bu bal ve sirke karışımı, Honegar ismiyle servis edildi. Mucite göre Honegar, mide bulantısına karşı birebir...

64
Hindiyi kızartmak için harici bir çözüm... Bu sistem ile evinizde özel lambalar eşliğinde hindinizi pişirebilirsiniz...

Son Dakika Faydasını Göremediğimiz İcatlar - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Yılan gibi kıvrılıyor! Doğu'nun zorlu geçidine giden yoldan geçmek yürek istiyor Pokemon kartlarını saklayanlar yaşadı! Her biri servet değerinde Dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg, Yıldız Tilbe hayranı çıktı! Birlikte paylaştığı fotoğraf Türk'leri heyecanlandırdı MasterChef Yasin'in Şeyma için kullandığı ifade, Acun'un genç sevgilisini kızdıracak Karadenizli zekasının örneği! Bu mescidin minaresi petrol varillerinden