Son Dakika Haberleri: Fazla fast food yiyen erkekler dikkat! Kısırlığa yol açıyor

Fazla fast food yiyen erkekler dikkat! Kısırlığa yol açıyor

23 gün önce

Fast food yiyecekler hem görünümleri, hem de lezzetleri nedeniyle çocuk olsun yetişkin olsun insanların en sık tercih ettiği şeylerden biri. Ama maalesef ki özellikle gençler tarafından tüketilen fastfood gıdalar, sperm kalitesini düşürüyor. Bu durum kısırlığa davetiye çıkarıyor.

1
Harvard Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, fazla fast food yiyen erkeklerin sperm sayılarının düşük olmasının yanı sıra daha sağlıksız spermler ürettiğini keşfetti. Bilim insanları tarafından gerçekleştirilen araştırmada, 18 ila 20 yaş aralığındaki 3.000 erkeğe belirli bir beslenme programı verilerek sperm sayıları incelendi.
2
Araştırmanın sonuçlarına göre pizza, işlenmiş et, şekerli atıştırmalıklar ve gazlı içecekler gibi gıdaları yoğun bir şekilde tüketen erkeklerin spermlerinin, sağlıklı bir beslenme programını takip eden erkeklere göre daha sağlıksız olduğu ortaya çıktı.
3
Araştırmanın diğer sonuçlarında, vejetaryen beslenme şeklini benimseyen kişilerin sperm sayılarının daha fazla olduğu keşfedildi. Vejetaryen beslenme şeklinin yanı sıra balık ve tam tahıllı ürünlerini tüketenlerin sperm sayılarının da yüksek olduğu belirtildi.
4
Yıllar geçtikçe bozulan beslenme düzeni sebebiyle ortalama sperm sayısının da %60 oranında düştüğü tespit edildi.
Yıllar geçtikçe bozulan beslenme düzeni sebebiyle ortalama sperm sayısının da %60 oranında düştüğü tespit edildi.
Spermler üzerinde gerçekleştirilen araştırmanın sonucunda ortaya çıkan veriler direkt olarak incelendiği zaman tablo hiç iç açıcı olmadı. Zararlı gıdalarla beslenen erkeklerin sperm sayısının, sağlıklı bir beslenme programını benimseyen kişilerden 25,6 milyon daha az olduğu keşfedildi. Standart bir ejakülasyonda yaklaşık 100 milyon sperm olduğu göz önünde bulundurulursa 25,6 milyon daha az sperm, aynı zamanda yaklaşık %25'lik bir düşüş anlamına geliyor.
5
Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) sperm sayısına baktığımız zaman standart sperm sayısının 39 milyon civarında olması gerektiği belirtiliyor. Bu sayıdan 25,6 milyon çıkardığınızdaysa üreme için ciddi sıkıntılar oluşabileceğini söyleyebiliriz. Araştırmanın başyazarı Dr. Jorge Chavarro, "Çok düşük sperm sayıları gördük. Hatta bazı kişiler WHO'nun düşük referans limitlerinin altında kaldı" ifadelerini kullandı.


Haber Yayın Tarihi: 28.06.2019 07:59 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Tepki toplayan Aşk Adası yarışmasında sular durulmuyor! Yorgan altı sahnesi tartışma yarattı Bu caminin 557 yıldır çatısı yok! "Cuma namazlarında yağmur yağmıyor" Banyo yaptığı suyu 30 dolara satışa çıkaran fenomenin hesabı kapatıldı Ameliyat masasında rahmi alınırken uyandı: İçimi kazıyorlardı, ölmek istedim! Uzmanlardan olay iddia: Yakın zamanda cinsel ilişki robotları aramızda yürüyecek