Ferguson Hakkında Bilinmeyenler - Son Dakika

Ferguson Hakkında Bilinmeyenler

09.05.2013 20:18

Ferguson hakkında bilinmeyen 10 şey

1
Ferguson'un teknik direktör olarak kariyeri konusunda çok şey yazıldı. Ancak 71 yaşındaki teknik adamın daha az bilinen yönleri de var. İşte Alex Ferguson'un yaşamıyla ilgili pek duyulmamış 10 bilgi.
2

26 yıl Manchester United'in teknik direktörlüğünü yapan Alex Ferguson, yeşil sahalar dışında da çalıştı. Çalışma hayatına, teknik iş aletleri üreten bir fabrikada çıraklıkla başlayan, ardından Glasgow'da bir dükkanda tezgâhtarlık yapan Ferguson, ilerleyen yıllarda bar işletmecisi oldu.

3
Fergie's (Fergie'nin Yeri) adını verdiği barın alt katındaki odalardan birine, kendi sert futbol stiline gönderme yaparak Elbow Room (Dirsek Salonu) adını verdi.
4

Eski İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Ferguson'a, bir suikast sonucu öldürülen Eski ABD Başkanı John F. Kennedy'le ilgili çok sayıda CD gönderdi. Amerikan siyasetine olan ortak ilgileri Brown ve Ferguson'u yaklaştıran bir unsur oldu.

5

Ferguson 2007 yılında bir mülakatta, 'Gordon bana bu konuda tam 35 CD gönderdi' dedi. Kennedy'ye hayran olduğu bilinen Ferguson, eski başkanın ölümünün ardından hazırlanan otopsi raporunu yatağının başucunda tuttuğunu söyledi.

6

Sir Alex Ferguson, İskoç futbol takımı Rangers'da oynarken, takıma girmeye çalışan genç Kenny Dalglish'i sık sık otomobiline alırdı. Dalglish yıllar sonra Guardian gazetesine verdiği bir mülakatta, 'Fergie'nin büyük bir arabası vardı. Şehre giderken biz de sık sık onunla giderdik.' demişti.

7
Kenny Dalglish daha sonra Rangers'ın ezeli rakibi Celtic'le sözleşme imzalayınca dostlukları yeşil sahada rekabete dönüştü.
8

Alex Ferguson, İngiltere İşçi Partisi'nin büyük bağışçılarından birisi ve eski Başbakan Tony Blair'e 'liderlik' konusunda danışmanlık yaptı. Tony Blair'in seçim kampanyası sırasında, danışmanı Alastair Campbell'e, 'seçim otobüsüne Blair için bir masör' getirtmesini tavsiye etti.

9
Ferguson daha sonra bunun biraz aşırı olduğunu kabul etti. Ancak Blair'e verdiği en iyi tavsiye belki de şuydu: 'Tüm önemli adamlarını aynı anda aynı odada tutabiliyorsan herşey yolunda demektir.'
10
Alex Ferguson 26.5 yıl Manchester United'ın teknik direktörlüğünü yaptı. Avrupa liglerinde aynı takımda en uzun süre görev yapan teknik adam Fransız takımı Auxerre'nin patronu Guy Roux oldu. Roux 44 yılın ardından 2005 yılında görevi bıraktı.
11
Aslında Ferguson en uzun süre görevde kalan İskoç teknik direktör bile değil. Bu sıfat, 1897-1940 arasında 43 yıl boyunca Celtic'in teknik direktörlüğünü yapan Willie Maley'e ait.
12
Manchester Teknik Direktörü Alex Ferguson, Glasgow'un yoksul bir bölgesinde büyüdü. Anlattığına göre, futbol oynamak, kavga etmek ve yüksek duvarlardan atlamaktan başka yapacak fazla bir şey yoktu.
13
O günleri hatırlarken Ferguson, 'En yüksek ve tehlikeli olan duvarların isimleri vardı. Kral, kraliçe, intihar, elmas, mızrak... Farklı yerlere gidip, kim hangi duvardan atlayabilecek diye iddiaya girer, birbirimizi en tehlikeli duvarlardan atlamaya kandırmaya çalışırdık' diyor.
14

'Fergie süresi', rakip takımlar arasındaki bir inanış. Eğer bir maçın 90'ıncı dakikasına gelindiğinde Manchester United mağlup durumdaysa, topun oyunda olmadığı sürenin normalden daha uzun hesaplandığı yönünde yaygın bir düşünce var. Böylece, Manchester United'ın beraberliği ya da galibiyeti elde etmesine olanak sağlandığına inanılıyor. BBC'nin bu konu üzerinde yaptığı bir istatistik çalışması, diğer takımların da uzatma sürelerinin lehlerine işlediği anlar olduğunu, ancak Manchester United'ın diğer takımlardan daha fazla 'uzatma' kazandığını ortaya koyuyor.

15

Manchester United'ın önde olduğu maçlardan çok, mağlup durumda olduğu maçlarda oyun normalden 79 saniye ve üzerinde uzatılmış. 1999 yılında Manchester United lig, Federasyon Kupası ve Şampiyonlar Ligi'ni kazanarak bir 'üçleme' yaptı. Şampiyonlar Ligi finalinde zafer, 'Fergie süresi' sayesinde geldi. United, karşılaşmada önde olan Bayern Münih'i 90'ıncı dakikadan sonra oynanan uzatmalarda atılan iki golle yendi.

16
Futbol dünyasında pekçok kişi ona 'Sir Alec' der. İskoç kökeni nedeniyle adının bu şekilde telaffuz edildiğine inanılır.
17
Birlikte çalıştığı kişiler ve yakın dostları da bu konuda ayrılmış durumda. Kimilerine göre 'Sir Alec', kimilerine göre 'Sir Alex'. Ferguson'un her iki isimden yana bir sıkıntısı yok anlaşılan.
18
Ferguson'un öfkesine maruz kalmanın ne demek olduğunu en yakın bilenler futbolcular. Ferguson'un tıpkı bir düğmeye basılmış gibi değişen tavrını hatırlayıp bu öfkeyi 'Yüzünü yüzünüze yapıştırır ve korkunç bir gürültüyle bir dizi hakareti peş peşe sıralayıverir' diye anlatıyorlar.
19
Zaten bu gürültü ve hararet nedeniyle eski United oyuncusu Lee Sharpe, Ferguson'un bu davranışına 'saç kurutma makinesi' adını takmış. David Beckham, 'Saç kurutma makinesinden uzak durabilmek için bu kadar iyi futbol oynadıklarını' söyledi.
20
Sir Alex Ferguson Wilmslow, Cheshire'da bir malikânede yaşıyor. Malikâneye, babasının çalıştığı tersaneden esinlenerek Fairfields adını vermiş. KAYNAK: BBC TÜRKÇE
21
22
23

Son Dakika Ferguson Hakkında Bilinmeyenler - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bahçıvan evin hanımına göz dikti! Önce tecavüz edip sonra gözünü kırpmadan öldürdü Müstehcen pozlarıyla milyonlarca takipçisini mest eden fenomene Tiktok'tan kötü haber Yıldız futbolcu McKennie, gözlerini Can Yaman'ın sevgilisi Diletta'nın kalçalarından alamadı Sahilde yürüyüş yaparken başına talih kuşu kondu! Bulduğu cisim ona 2 milyon kazandıracak Kurtuluşu mucize! Kaybolan yaşlı kadın ormandan gelen sesle bulundu