Ferguson Kasabası'nda Başlayan Protestolar Büyüyor - Son Dakika

Ferguson Kasabası'nda Başlayan Protestolar Büyüyor

27.11.2014 10:52

1
ABD'nin Ferguson kasabasında 9 Ağustos'ta silahsız siyah genç Michael Brown'ı vuran beyaz polisin aklanmasının ardından başlayan gösteriler genişleyerek devam ediyor. New York, Chicago, Los Angeles ve Boston'ın da aralarında bulunduğu 100'e yakın yerde dün protesto gösterileri düzenlendi. Savaş alanına dönen Ferguson'a takviye ulusal muhafız birliği gönderildi.

2
ABD'nin Missiouri eyaletinde, jürinin silahsız siyahi genç Michael Brown'ı öldüren beyaz polis memuru Darren Wilson'ın yargılanmasına gerek olmadığına karar vermesinin ardından patlak veren protestolar yayılıyor.

3
Karar sonrası Brown'ın 9 Ağustos'ta vurulduğu Ferguson kasabası savaş alanına dönerken, birçok şehirde de Ferguson ile dayanışma gösterileri vardı.

4
Protestoların ikinci gününde aralarında New York, Chicago, Seattle, Los Angeles, Oakland, Washington DC, Cleveland Minneapolis, Atlanta, Portland ve Boston gibi büyük şehirlerinde de bulunduğu 100'e yakın yerde irili-ufaklı protestolar düzenlendi.

5
Kararı ‘ırkçı' olarak değerlendiren öfkeli kalabalıklar “Adalet yoksa barış da yok”, “Adalet istiyoruz” ve “Irkçı polis” gibi sloganlarla sokaklara döküldü. Protestocularla polis arasında zaman zaman çatışmalar çıktı.

6
Ülke genelinde 58'i Ferguson'da olmak üzere 100'den fazla kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

7
Ferguson kasabasının bulunduğu St. Louis şehri belediye binasına 200 kadar gösterici saldırdı. Polis, binayı kilitleyerek bu olayda en az iki kişiyi gözaltına aldı. Bölgeye 100 kadar takviye güvenlik gücü gönderildi.

8
Los Angeles'ta emniyet müdürlüğü önünde toplanan kalabalık, polise su şişeleri ve çeşitli maddeler fırlattı. Oakland'da göstericiler lastik yakarak bazı caddeleri trafiğe kapattı.

9
Atlanta ve Denver'da yolu kapatan göstericiler gözaltına alındı. Boston'da 1500 civarında kişinin katıldığı yürüyüş yapıldı.

10
New York'ta ise Union Square'de toplanan büyük bir topluluk, şehrin kilit noktalarından Lincoln Tüneli'ni trafiğe kapattı.

11
En şiddetli protestoların yaşandığı yer ise olağanüstü hal ilan edilen 21 bin nüfuslu Ferguson'dı.

12
Siyah nüfusun çoğunlukta olduğu kasaba, salı gecesini de ayakta geçirdi. Belediye binası önüne gelen kalabalıkla polis arasında çatışma çıktı.

13
Güvenlik güçleri, binayı taşlayan, bir polis aracını ateşe veren protestoculara sis bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.

14
Çıkan olaylar sırasında 60'tan fazla kişi gözaltına alındı. Pazartesi gecesi ondan fazla binanın kundaklandığı, çok sayıda aracın ateşe verildiği, onlarca mağazanın yağmalandığı kasabada polis olayları yatıştırmakta yetersiz kalınca bölgeye 2 bin 100 kişilik ulusal muhafız birliği gönderildi.

15
Askerler, kundaklama ve yağmalama teşebbüsüne karşı kritik binaları koruma altına aldı.

16
Diken üstündeki St. Louis'te dün sabah iki FBI ajanı vuruldu. Yerel KSDK televizyonunun haberine göre şehirde bir şahsın evinin önüne barikat kurduğu ihbarı üzerine FBI ajanları bölgeye gitti.

17
Burada açılan ateş sonucu iki ajan yaralandı. Yaralıların hayatî tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi. Saldırının, Ferguson protestolarıyla ilgili olup olmadığı ise netleşmedi.

18
Ferguson'da ise Brown'ın vurulduğu yerden birkaç sokak ötede dün başka bir siyahi genç park edilmiş bir araçta ölü olarak bulundu.

19
20 yaşındaki DeAndre Joshuna adlı gencin ölüm nedeni açıklanmazken, haberlerde cesedin bulunduğu aracın sürücü camlarının kurşunlarla patlatıldığı kaydedildi.

20
18 yaşındaki siyahi genç Brown'ı silahsızken vuran polis memuru Darren Wilson, dün ABC televizyonuna konuştu. Vicdanının rahat olduğunu söyleyen Wilson, Brown beyaz olsaydı bile aynı şekilde hareket edeceğini söyledi. Wilson, “Vicdanım rahat çünkü ben işimi yaptım.” dedi.

21
Görgü tanıklarının, siyahi gencin olay anında ellerini havaya kaldırdığı yönündeki ifadelerini de yalanladı. Savcılıktan açıklanan belgelere göre Wilson, jüriye de Brown'ın elindeki silahı almaya çalıştığını, hayatının tehlikede olduğunu düşünerek ateş açtığını ifade etti. Brown'ın vurulmadan kısa süre önce bir dükkândan puro çalmış olduğundan şüpheleniliyor.

22
Brown daha sonra bir arkadaşıyla yürürken polis memuru Wilson ile karşılaşmıştı. Polisin olaydan sonra yaptığı açıklamaya göre Wilson, o sırada puro hırsızlığından habersizdi.

23
Eyalet mahkemesinin Wilson'ı suçsuz bulmasının ardından gözler şimdi Adalet Bakanlığı'nın olaya ilişkin başlattığı federal soruşturmaya çevrildi. Bakanlık, olayda Wilson'ın Brown'ın vatandaşlık haklarını ihlal edip etmediğini, aşırı güç kullanıp kullanmadığını inceliyor. Adalet Bakanı Eric Holder, bu konudaki soruşturmanın titizlikle yürütüleceği sözünü verdi.

24
ABD Başkanı Barack Obama, Ferguson'da siyahi genci öldüren polisin yargılanmasına gerek olmadığına yönelik kararı protesto eden Amerikalılara itidal ve diyalog çağrısında bulundu. Chicago'da Ferguson olaylarını değerlendiren Obama, toplumun bazı kesimlerine adil davranılmadığı ve bazı bireylere diğerleri kadar değer verilmediği duygusuyla hayal kırıklığı yaşayan ve acı duyan çoğunluğu anladığını belirtti. Ancak yaşanan hayal kırıklığını ifade etmek adına yıkıcı yolların yanında yapıcı yolların da mevcut olduğunu söyledi.

YORUMLAR
500

Son Dakika Ferguson Kasabası'nda Başlayan Protestolar Büyüyor - Son Dakika


Advertisement