Fetih 1453 İçin Her Telden Yorum! - Son Dakika

Fetih 1453 İçin Her Telden Yorum!

17.02.2012 15:24

1
Türkiye'de "bütçe" rekoru kıran Fetih 1453 seyirciyle buluştuğu ilk gün gişe rekorunu da kıracağı izlenimini verdi. İşte izleyicilerden film hakkında ilk yorumlar:
2
Serdar Akbıyık (Eleştirmen): Beklentilerimden daha üst seviyede özellikle savaş sahneleri çok başarılı. Teknik ve çekimler de öyle. Bu film Cüneyt Arkın'ın oynadığı Malkoçoğlu ile karşılaştırılamaz. Türk sinemasına borcunu ödeyecek.
3
Alper Turgut (Eleştirmen): Başroldekilerin oyunculukları iyi, yan rollerin ise kötüydü. Sağlam bir gişe yapacağını düşünüyorum. Recep İvedik rekorunu kırabilir.

4
Prof. Dr. Fahameddin Başar: "Özellikle kuşatma öncesi hazırlıklar her iki cepheden de detayları ile güzel anlaşılmış."
5
"Hazırlık aşaması sadece bir tarafından gözün izleyiciye aktarılmamış. Hem Bizans'ta yapılan hazırlıklar hem de Osmanlı'da yapılan hazırlık aşaması gayet güzel ve tatminkar olmuş. Özellikle Urban usta tarafından dökülen top sahneleri beni etkiledi."
6
"Rumeli Hisarı'nın inşaası da iyi olmuş” dedi. Kostümlerin gayet başarılı olduğunu söyleyen Başar, şunları söyledi: “Örneğin afişte Fatih Sultan Mehmet'in sağ omuzunda ‘Allah' sol omuzunda ise Hazreti Muhammed yazıyor. Osmanlı savaş felsefesini yansıtacak şekilde kalbinin üzerinde ise Allah yazısı var."
7
"Kollarında ise Kelim-i Tevhid var. Bunlar gerçeğiyle aynı. Ancak zırh ve kılıçlar konusunda sorun göze çarpıyor. Afişteki Fatih karakteri beni biraz rahatsız etmişti. Buna karşın filmde izlediğimde rahatsız etmedi. Film genel olarak beklentimi karşıladı.”
8
Genellikle her tarih filminde dini konularla ilgili hata yapıldığını ve bu filmde de bu hataları gördüklerini kaydeden Tarihçi Prof. Dr. Mahmut Ak “Örneğin ‘Rasulallah” kelimesi hem yanlış yazılmış hem de yanlış telaffuz edilmiş durumda. Biz ‘Mehmet' diyoruz ancak o dönemde ‘Mehmed' denir." sözleri ile filmi eleştirdi.
9
Ak sözlerini şöyle sürdürdü: "'Ya ben İstanbul'u alırım ya İstanbul beni' Fatih Sultan Mehmet tarafından söylenen bir söz ancak bu film akışında erken dile getirilmiş. Filmde Fatih'in vezirleri ile olan toplantısı da aktarılıyor ancak burada vezirler kendi aralarında kavga ediyor."
10
"Bu usule uygun değil. Divan toplantılarında tartışma çıkardı ama kavga olmazdı. Bu görüntü uymamış. Bir de Ulubatlı Hasan gözünü budaktan esirgemeyen bir karakterdir filmde ise daha çok Ataköy delikanlısı gibi olmuş."

11
Serdar Akbıyık/ Star: "Yüzüklerin Efendisi, 300 Spartalı gibi büyük bütçeli Hollywood yapımlarıyla yarışabilecek bir yapım olan Fetih 1453 gişe rekorları kıracaktır."
12
Ozan Akarı/ Milliyet: "'Fetih 1453' Hollywood'un oscarlı yapımlarının etkisinde kalarak Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesini beyaz perdeye taşıyor."
13
"Yapımı yılan hikâyesine dönen Türkiye'nin en pahalı filmi nihayet vizyona girdi. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u almasını konu alan 'Fetih 1453' efektlerinden dekorlarına kadar birçok ilke imza attı ve daha çekim aşamasında büyük sükse yaptı. Ancak, yapılan reklamların ne kadar boş olduğunu filmi izleyince anlıyorsunuz. Meğerse 'Fetih 1453' koca bir reklam balonuymuş."
14
Fatih Sultan Mehmet'i canlandıran Devrim Evin, "Biz de filmi sizle beraber ilk defa izledik. Muhteşemdi. Umuyorum halkımız beğenir. Gişede karşılığını bulur. Çok hazırlık yaptık, iyi hazırlandık" dedi.
15
Filmin yönetmeni Faruk Aksoy ise "Yüz binlerce metrekarelik plato kullandık. 10 bine yakın silah ve aksesuar ürettik. 45 bin metre kumaş kullandık. Bu filmi gerçekten milletimize yakışır bir biçimde vizyona yetişmesi için elimizden gelenin en iyisini yaptık. Teknoloji, para ve birimimizi her şeyimizi ortaya koyduk. Takdir milletimizindir" dedi.
16
Filmi izleyenlerden oyuncu Şahan Gökbakar ise "Filmi çok etkileyici buldum" yorumu yaptı. Dün gün boyu sosyal medya Facebook ve Twitter'da da filmle ilgili birçoğu olumlu yorumlar yapıldı.
17
Şenay Aydemir/ Radikal: 900 sinemada gösterime giren 'Fetih 1453', Yeşilçam'ın tarihi filmlerinin dijital efektle donanmış hali gibi. Film, dramatik yapısını bir türlü kuramazken, dijital efektler Türkiye'nin en iyisi.
18
Twitter yorumları: Dumanlie: Az önce ‘Fetih 1453'u seyrettim. Beğendim. Epik sinema için güzel bir örnek olmuş. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
19
Drerolkose: ‘Fetih 1453' filminde, emek para gitmiş, gereksiz uzun ve cast zayıf. Fatih karizma değil. Yapımcı Faruk Aksoy sevgilisine başrol vermiş, kız zayıf.
20
pnryrlky: ‘Fetih 1453' baya iyi bi film olmuş, hele ikinci bölümü herkes gözünü kırpmadan izledi, geç oldu ama kaliteli yapılmış.
21
Ekşi sözlük beğenmedi: x o x: "160 dakikalik uzun bir fragman gibi olmuş. Fetihin ardında en ufak bir zeka faktörü gözükmüyordu filmde. Karadan gemileri yürütme fikri bile o kadar sıradan bir şeymiş gibi anlatılmış ki."
22
"Türk sinemasında müzik kullanımı konusundaki genel sorun aynen devam ediyor. Ulubatlı'nın hikayesi nispeten daha ilgi çekiciydi ama o da filmi kurtarmaya yetmiyor. Keşke filmi çekmeden önce bir senaryo da yazsalarmış."
23
Ogatnefa: Berbat bir film. Kimse kusura bakmasın; ne kadar para yatırıldığı, kaç gece uykusuz kalındığı hiç umurumda değil. En çok güvendiği şey olan bilgisayar efektlerinin hepsinin yapıştırma durduğundan dert yansam o ‘Yüzüklerin Efendisi'nden fırlamış Kıyamet Çatlağı'na ne demem gerektiğini bilemeyeceğim.

Son Dakika Fetih 1453 İçin Her Telden Yorum! - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Pişman olması yetmedi! 14 yaşındaki öğrencisiyle ilişkiye giren öğretmen ömür boyu bu damgayla yaşayacak Türk film tarihine damga vurmuştu! Yeşilçam'ın "Şeytan kızı" bakın şimdi ne halde Yer de gök de masmavi! Rüya şehir Şafşava'nın hikayesini duyan kahroluyor Neymar'ın 8 aydır beraber olduğu güzel şarkıcıyla açık ilişkisi, tüm dünyayı şaşkına çevirdi Gözler de kör olmuş vicdanlar da! 13 yaşındaki kız çocuğu 48 yaşındaki adamla evlendirildi