Filistin'de Tekne Yapmak - Son Dakika

Filistin'de Tekne Yapmak

06.06.2013 14:41

Filistinli tekne ustası Neccar'ın öyküsü

1
Gazzeli Abdullah Halil Neccar, abluka nedeniyle günümüzde gemi ustalarının kullanmadığı basit aletlerle büyük bir balıkçı teknesi inşa etmek için çalışıyor.
2
Okaliptüs ağacından yapılan, 17 metre uzunluğa, 2 metre yüksekliğe ve 5 metre genişliğe sahip tekne görenleri kendisine hayran bırakıyor.
3
Görenlerin usta bir mühendis takımı tarafından tasarlandığını sandığı tekneyi Neccar, sabrı ve tecrübesi sayesinde balıkçılıkla uğraşan oğullarıyla birlikte 2 ay içerisinde tasarladı.
4
Gemi ustası Abdullah Halil Neccar, teknenin inşası için 70 bin dolar gerektiğini ancak kendisinin bu miktarın sadece tasarımı için yeterli olan 10 bin dolarlık küçük bir kısmını toplayabildiğini ve bu nedenle teknenin denize açılması için gerekli olan diğer ekipmanı bulamadığını söyledi.
5
Neccar, sıkıntısını çektiği ekipmana ilişkin, "20 bin dolar değerindeki 400HP jeneratöre, 10 bin dolar değerindeki balık tutmak için ışıklı sistem, ağ ile fiberglas boyaya ihtiyacım var" dedi.
6
Küçük yaşlardan itibaren balıkçılık ve marangozlukla uğraşan Neccar, bu işe Filistin'in el-Cura kentinden Mısır sınırındaki es-Süveydiyye köyüne göç eden ailesine yardım etmek için 15 yaşında başladığını 40 yıldan bu yana da devam ettiğini anlattı.
7
Ailesini bırakarak, amcası eşliğinde Mısır'ın Ariş kentine tekne yapımında çalışmak için giden Neccar, babasına yardım etmek ve mesleğine kendi ülkesinde devam ettirmek için Gazze'ye döndüğünü, burada icra edilmesi zor bir iş olmasına rağmen mesleğinden vazçemediğini ve çok sayıda tekne yaptığını belirtti.
8
2000 yılında patlak veren intifada sırasında İsrail'in Gazze sahilini kapatması nedeniyle sekteye uğrayan tekne yapımı, 2005 yılında İsrail'in Gazze'den çekilmesiyle canlanmıştı.
9
İsrail'in 2007 yılından bu yana devam eden ablukası nedeniyle ekipman sağlanamaması, tekne yapımına engel oluyor.
10
11

Son Dakika Filistin'de Tekne Yapmak - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement