Firavun Keops'un 4 bin 600 yıllık gemisi yeni evine böyle taşındı - Son Dakika

Firavun Keops'un 4 bin 600 yıllık gemisi yeni evine böyle taşındı

08.08.2021 12:22

Binlerce yıl önce yapılan ancak günümüze sapasağlam ulaşan Mısır firavunu Keops'un gemisi, Gize piramitlerinin yanındaki yerinden Büyük Mısır Müzesi'ne taşındı. Keops'un gemisi tarihte en eski, en büyük ve en iyi korunmuş su taşıtı olarak geçiyor.

1
Kral Sinefru'nun oğlu ve Antik Mısır'ın dördüncü hanedanından ikici üyesi olan ve piramitlere olan tutkusuyla bilinen Keops'un gemisi yeni evine götürüldü.
2
Turizm ve Eski Eserler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Taşıma projesinin amacı, insanlık tarihinin ahşaptan yapılmış en büyük ve en eski organik eserini gelecek nesiller için korumak ve yaşatmaktır" dedi.

3
Antik çağlardan günümüze ulaşmayı başaran en eski, en büyük ve en iyi korunmuş su taşıtı olan gemi, bu yıl içinde açılışı yapılacak olan Büyük Mısır Müzesi'ne taşındı.

4
Geminin, Antik Mısır medeniyeti inançlarına göre Keops'un ölümden sonraki yaşamda kullanması üzerine gömüldüğü düşünülüyor.
5
20 ton ağırlığındaki sedir ağacından geminin yeni evine taşınması yaklaşık 48 saat sürerken, Bakanlık taşımanın başarıyla gerçekleştiğini bildirdi.
6
Büyük Mısır Müzesi genel sorumlusu Atef Moftah, geminin operasyon için özel olarak ithal edilen uzaktan kumandalı bir araçla taşınan metal bir kafes içinde tek parça olarak taşındığını söyledi.
7
Geminin 7,5 kilometrelik yolculuğunda herhangi bir sorun çıkmadığı ve yakında açılması planlanan müze için önemli parçalardan biri olduğu aktarıldı.

8
9
Bütün halinde günümüze ulaşmış, Antik Mısır'da inşa edilmiş ve Gize piramitlerinin olduğu bölgede 1954 yılında bir çukura gömülü halde bulunan gemi, 43,6 m uzunluğa ve 5,9 m genişliğe sahip.

Son Dakika Firavun Keops'un 4 bin 600 yıllık gemisi yeni evine böyle taşındı - Son Dakika Dünya


YORUMLAR
500
18:18
Advertisement