Fırıncının Fotoğrafları - Son Dakika

Fırıncının Fotoğrafları

19.01.2013 16:07

1
Gümüşhane'de fırın işleten Mustafa Zengin, lezzetli ekmeklerinin yanı sıra fotografa olan merakı ve aldığı ödüllerle de adından söz ettiriyor.
2
İlk fotoğraf makinesini yayla çiçekleri satarak alan Zengin, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın "Tarım ve İnsan" konulu ulusal fotoğraf yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldu, Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği'nin düzenlediği yarışmada ise Jüri Özel Ödülü'ne layık görüldü.

3
Yenimahalle'de fırın işleten Zengin, her sabah 04.00'te kalkarak hamur yoğurup ekmek pişiriyor, işlerinden arda kalan zamanlarda ise fotoğraf merakını gideriyor.
4
Mustafa Zengin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılından itibaren fotoğraf çekmeye başladığını, hiçbir eğitim almadığını, fotoğraf kitapları ve paylaşım sitelerinde çekilen fotoğraflara bakarak kendisini geliştirdiğini belirtti.İlk fotoğraf makinesini lise yıllarında yaylada topladığı çiçekleri satarak aldığını dile getiren Zengin, şunları söyledi.

5
"Liseden sonra ticarete atıldım, Gümüşhane'de fırın işletiyorum. Fotoğrafa karşı ilgim vardı ancak fotoğraf çekme konusunda eğitim almadım. Fotoğraflara bakarak, onları izleyerek kendimi geliştirdim. Günde yaklaşık 60 fotoğrafı inceliyorum, fotoğraf kitaplarını okuyorum. İnternet üzerinden paylaşılan fotoğrafları takip ediyor, fotoğraf sitelerindeki fotoğraflara bakıyorum. Lise yıllarımda yaylada çiçek toplayıp satarak ilk analog fotoğraf makinemi aldım ve fotoğraf çekmeye başladım"
6
"Zaman zaman suda yansımalar ve manzara fotoğrafları da çekiyorum. Fırında ekmekler yanmadığı müddetçe zamanımı fotoğrafa ayırıyorum. Ama pek zamanım olmuyor. Bazen pPazar günleri fotoğraf çekmeye çıkıyorum. Fotoğraf çekmek için Gümüşhane'nin hemen hemen tüm ilçeleri ve köylerini gezdim. İl dışında yalnızca Bitlis'e giderek fotoğraf çekebildim."
7
Öğlen sonrası fırındaki işinin bittiğini belirten Zengin, şöyle devam etti: "Işık iyiyse fotoğraf çekmeye gidiyorum. Kafamda önceden belirlediğim köylere veya kent merkezindeki yerlere gidiyorum. Gümüşhane'de fotoğraf seven arkadaşlarımızla bir araya gelerek Gümüşhane Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği'ni kurduk. Bezen fotoğraf çekmeye çıkıyoruz."
8
"İleride Türkiye'de fotoğraf alanında faaliyet gösteren bir derneğe üye olmayı ve Gümüşhane'de fotoğrafa ilgiyi artırmayı amaçlıyoruz. Son dönemlerde üniversite ve genç nüfusumuzda fotoğrafa karşı ilgi arttı. Yeni nesli yetiştirmek için daha çok program yapmak istiyoruz."
9
Mustafa Zengin, 3 yarışmaya katıldığını ifade ederek, şunları kaydetti:

"Son dönemlerde fotoğraf yarışmalarını takip etmeye başladım. 2011'den itibaren 3 yarışmaya katıldım. Doğu Karadeniz Belediyeler Birliği'nin düzenlediği yarışmada Jüri Özel Ödülü'nü aldım, daha sonra 'Çocuk' konulu fotoğraf yarışmasında fotoğrafım 'sergileme'ye layık görüldü."

10
"Son olarak Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın düzenlediği "Tarım ve İnsan" konulu ulusal fotoğraf yarışmasında Türkiye üçüncüsü oldum. Beni tanıyanlar ekmeklerimin lezzeti kadar fotoğraflarımın da güzel olduğunu söylüyor."

Son Dakika Fırıncının Fotoğrafları - Son Dakika


YORUMLAR

Diğer Galeriler

Bu manzara ancak tek bir ülkede görülür! Binlerce kişi yarım saat boyunca birbirine inek gübresi fırlattı Gözümüzün önünde öyle bir değişti ki! Güldür Güldür'ün Naime'si şimdi tam bir afet Romantik komedilerin biricik güzeli, hamileliğinde cinsel ilişkiden soğuduğunu itiraf etti Dağlık alanda kaybolan adamı, paylaştığı son fotoğraf karesi kurtardı! Sır bacaklarındaki is izlerindeydi Sony 2021 Dünya Fotoğraf Ödülleri'ni kazananlar belli oldu! Birinciliği "Afrikalı Viktoryen" portresi aldı