First Lady'ler İstanbul'da Şıklık Yarışında - Son Dakika

First Lady'ler İstanbul'da Şıklık Yarışında

10.01.2009 15:00

1
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan Filistin'de Barış İçin Kadınlar Toplantısı'nda konuştu. Erdoğan, konuşmasına başladığında ve konu savaşta ölen çocuklara geldiğinde gözyaşlarına boğuldu. Erdoğan, konuşmasını ağlayarak devam ettirdi. İşte konuşmasından satır başları:

2
- Bir süredir Gazze'de büyük bir insanlık dramı yaşanıyor. Ambargo insanların tek tek ölmününe neden oluyordu. Şimdi son saldırılarda teker teker ölümlerin yerini toplu ölümler aldı.

- Sadece iki haftada 800'e yakın insan oldu. Şahit olduğumuz manzarayı kelimelerle ifade etmek mümkün değil.

3
Çocuklar oyun oynadıkları parklarda bisikletlerin üzerinde öldürüldü. Camilere sığındılar orada öldürüldüler. Onlar için en sıcak yer annelerinin kucağı idi oysa. Halbuki bu çatışmaların hiç bir tarafında yer almıyorlardı.

- Biz burada konuşurken bir masum kadın, bir bebek daha ölüyor. Çocukların ölümü masumiyetin ölümüdür. Masumiyetin ölümü de insanlığın çöküşüdür

4
- Tevrat'ta der ki 'Adam öldürmeyeceksin', İncil'de der ki 'Adam öldürme, zina yapma, hırsızlık yapma, komşunu kendin gibi sev', Kur'an- Kerim'de der ki 'Kim bir canı öldürürse bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim bir canı yaşatırsa bütün bir insanlığı da yaşatmış gibi olur'

- Gazzeliler'in de hayatı kutsaldır.

- Gözümüzün önünde kayıp giden insanlığımızdır

- Onlar için döktüğümüz gözyaşları o acıları dindirmeye yetmiyor

5
Emine Erdoğan, toplantıdaki konuşmasında Nazım Hikmet'in, Hiroşima'ya atılan atom bombası nedeniyle ölen çocuklara ithafen 1956 yılında kaleme aldığı Kız Çocuğu adlı şiiriyle seslendi.

İşte o şiir

6
KIZ ÇOCUĞU:

Kapıları çalan benim

Kapıları birer birer.

Gözünüze görünemem

Göze görünmez ölüler.

Hiroşima'da öleli

Oluyor bir on yıl kadar.

Yedi yaşında bir kızım,

Büyümez ölü çocuklar.

7
Saçlarım tutuştu önce,

Gözlerim yandı kavruldu.

Bir avuç kül oluverdim,

Külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için

Hiçbir şey istediğim yok.

Şeker bile yiyemez ki

Kâat gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,

Teyze, amca, bir imza ver.

Çocuklar öldürülmesin

Şeker de yiyebilsinler.

8
İstanbul'a gelenler arasında Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın eşi Esma Esad da katılıyor. Esad'ı Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi'nde İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş karşıladı. İstanbul'a gelenler arasında Katar Emirinin eşi Sheikha Mozah'ta Filistin'e destek için uçaktan poşuyla indi.
9
10
Ürdün Kraliçesini Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan,Kraliçe Rania ve Sheikha Mozah'ı ise İçişleri Bakanı'nın Beşir Atalay'ın eşi Yıldız Atalay karşıladı .Devlet Konukevinde yapılan karşılamalarda Vali Muammer Güler'in eşi Nevval Güler'de hazır bulundu. Liderlerin eşlerinin ayrı ayrı özel uçaklarla geldiği toplantı İstanbul Four Seasons Oteli'nde başladı.
11
Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan tarafından ev sahipliği yaptığı toplantıyla Filistin'de yaşananlara dikkat çekmek amaçlanıyor. Four Seasons otelde düzenlenen toplantıda İsrail ve Hamas arasında ateşkes ilan edilmesi istendi.
12
TOPLANTI BAŞLADI

Toplantıya, Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Örgütü (UNRWA) yetkilileri, Türkiye Kızılay Derneği Genel Başkanı Tekin Küçükali, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) yetkilileri ile Suriye Kızılayı, Ürdün ve Katar'dan yardım kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

13
Bu arada, Emine Erdoğan, Ürdün Kraliçesi Rania ile Katar emirinin eşi Şeyha Mozah Bint Nasser Al-Missned'i, toplantının yapıldığı salonun girişinde karşıladı.
14
Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da katıldığı ve saat 13.20'de başlayan toplantı, kısa süre görüntü alınmasının ardından basına kapalı devam etti.
15
Emine Erdoğan'ın öncülüğünde düzenlenen “Filistin'de Barış İçin Kadınlar” toplantısına, Azerbaycan Parlamento Başkan Yardımcısı Bahar Muradova, Katar Emiri'nin eşi Nasser Al-Missned, Libya Devlet Başkanı Kaddafi'nin kızı Dr. Aisha Muammer Al Kaddafi, Lübnan Cumhurbaşkanı'nın eşi Wafa Sleiman, Pakistan Başbakanı'nın eşi Begüm Fauzia Yusuf Rıza Gılanı,
16
Pakistan milletvekilleri Asmaı Arbab Alamgir, Begüm Nuzhat Sadık, Suriye Devlet Başkanı'nın eşi Esma Esad, Suriye Devlet Bakanı Dr. Bashar Al Shaar, Suriye Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Dr. Diala Al Hajaref, Ürdün Kraliçesi Rania ve Ürdün Planlama Bakanı Suhair Ali katılıyor.
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

YORUMLAR
500

Son Dakika First Lady'ler İstanbul'da Şıklık Yarışında - Son Dakika


Advertisement