Fizik kuralına meydan okuyorlar! Araçlar suyun altına girip kayboluyor - Son Dakika

Fizik kuralına meydan okuyorlar! Araçlar suyun altına girip kayboluyor

14.04.2021 16:08

Teknolojinin gelişmesiyle mühendislik ve mimarlık alanında imkansız kelimesi tarihe karıştı. Örneğin, su üzerine yapılar inşa etmek ilk başta fizik kurallarına aykırı gibi görünse de imkansız değil. İşte Japonya'daki yapay ada üzerinde yer alan havaalanından Hindistan'daki görkemli saraylara kadar uzanan 7 mimarlık harikası.

1
Kayaların Leydisi, Karadağ
Kayaların Leydisi, Karadağ
Genel olarak Gospa od Skrpjela olarak bilinen, insan yapımı bir adanın tepesinde oturan muhteşem bir kilisedir. Bina yüzyıllar boyunca bir dizi tadilattan geçti ve şimdi ünlü bir müze.
2
Punta Della Dogana, Venedik
Punta Della Dogana, Venedik
Venedik şehrinin suyla çevrili binalarına yabancı değilsinizdir. Venedik'teki birçok güzel bina arasında Punta Della Dogana en çok göze çarpanı denebilir. Bu ikonik yapı başlangıçta 17. yüzyılın mimarı Giuseppe Benoni tarafından bir gümrük evi olarak kullanılmak üzere tasarlandı. Temel, uzun tahta kazıkların suyun altındaki kuma zorla itilmesiyle inşa edildi. Bunun yapıldığı çağ düşünüldüğünde nasıl gerçekleştirildiğini tahmin etmek zor. Punta Delia Dogana 1980 yılına kadar gümrük tesisi olarak hizmet vermeye devam etti. 2009 yılında bir sergi alanı olarak açıldı ve günümüze kadar ayakta duruyor.

3
Jal Mahal, Jaipur, Hindistan
Jal Mahal, Jaipur, Hindistan
Man Sagar Gölü'nde yer alan Jal Mahal Sarayı, savaşlar kadar mimari sanata da takıntılı olan Rajput kralları tarafından kullanılıyordu. 18. yüzyılda Amber'in Maharaja Jai Singh II tarafından inşa edilen saray, 121 hektarlık bir alanı kaplıyor ve Jaipur'da en çok ziyaret edilen ve fotoğraflanan anıt haline geldi. Tarihi sarayı bir otele dönüştürme planları ise devam ediyor.
4
Pampus, Hollanda
Pampus, Hollanda
Pampus, sekiz yıllık inşaatın ardından 1887'de 3 bin 800 kazık batırılıp 45 bin metreküp kum ithal edilerek yapılan yapay bir adanın üzerine inşa edilmiş bir limandı. Kale, Amsterdam sakinleri tarafından yağmalanıp harabeye bırakıldığında 2. Dünya Savaşı gibi birçok olaydan sağ çıkmayı başardı. 2007 yılında kısmi restorasyon tatbikatı gerçekleştirildi ve Pampus müze olarak halka açıldı.
5
Peberholm, Danimarka
Peberholm, Danimarka
Peberholm, İsveç ve Danimarka'yı birbirine bağlayan Oresund köprüsünü ve tüneli barındırmak için oluşturulmuş yapay bir adadır. Oresundsbron organizasyonu tarafından inşa edilen ada, aynı zamanda insanlardan ve şehirlerden uzaklığı nedeniyle adalarını seven göçmen kuşlar gibi birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor.
6
7
Burj Al Arab, BAE
Burj Al Arab, BAE
Kumun üzerine bir gökdelen inşa etmenin yanı sıra, bu gökdeleni bir zamanlar okyanus olan yapay bir adaya inşa etmek apayrı bir meziyet gerektirir. Burj Al Arab, 1994 ile 1999 yılları arasında 2 milyar dolara inşa edilmiş bir Arap dünyası simgesidir. İnşaat, açık denizde 85 metrekareden fazla arazinin geri kazanılmasıyla başladı, bu başarı tam üç yıl sürdü. 56 katlı ve 320 metre yüksekliğindeki Burj Al Arab, dünyanın beşinci en yüksek oteli.
8
Veluwemeer Su Kemeri, Hollanda
Veluwemeer Su Kemeri, Hollanda
Eşi benzeri olmayan bir köprü ve bir mühendislik harikası, suyun üzerinden değil de altından geçen bir köprü. Su yolu 2002 yılında açıldı ve 25 metre uzunluğunda, 19 metre genişliğinde ve günlük 28 bin araç kapasiteli. Arabalar aşağıdan hızla geçerken, tekneler yavaşça yukarıdan yüzüyor. Su kemerinin yanında yayalar için bir patika da var.

Son Dakika Fizik kuralına meydan okuyorlar! Araçlar suyun altına girip kayboluyor - Son Dakika


YORUMLAR (17)
  • EDA:NUR25: YAV ARKADAŞ BU MİLLETE ME OLDU YAAA MİLLET KAFAYI PEYNİR EKMEKLEMİ YEDİ MÜBAREK RAMAZAN GÜNÜNDE AĞZIMI ACTIRIYORLAR Cevap Yaz 2 0 Yayından Kaldır
  • ahmet: Biz daha iyisini yaparız ve yapıyoruz. onlar da bizim yaptıklarımıza bakıp ağızlarının suyunu akıtıyorlar. Daha güzel şeyler de olacak. Gafiller ve HAİNLER ANLAYAMAZ. Bu çağ bizim çağımız. Bazı yüzler parlayacak bazıları kararacak. Ne mutlu yüzü parlayanlara. Ne mutlu Türküm diyene . Cevap Yaz 16 0 Yayından Kaldır
  • bozkurt: laz da olsan , çerkezde olsan , kürt te olsan eğer bu vatanda yaşayıp bu memlekette kendini evinde hissediyorsan TÜRK sün demektir. Bunu çanakkalede yatanlardan öğrenemediysen git istediğin yerde yaşa...... NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE 6 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Diğer Galeriler

Nefise Karatay'la çıplak pozlarından pişman olan Mali'den bir itiraf daha: Kandırıldık Beklenmedik kaza! Ivanka Trump sörf tahtasıyla oğlunun yüzüne çarptı Yalanlasalar da kameralardan kaçamadılar! Sibel Can ve Emir Sarıgül aşkı belgelendi Bayram paylaşımları art arda geldi! Tarkan ve Cem Yılmaz'ın pozlarına beğeni yağıyor Takipçilerinin bayramını bornozlu pozuyla kutlayan Fahriye Evcen eleştirilerin hedefi oldu
Advertisement