Forbes Dünyanın En Zengin Terör Örgütlerini Yayınladı - Son Dakika

Forbes Dünyanın En Zengin Terör Örgütlerini Yayınladı

12.11.2014 17:10

1
İsrail kaynaklı ünlü Forbes dergisi dünyanın en zengin terör örgütleri listesini yayınladı. Listede ilk 10'da 8 tane İslami kökenli örgüt var.

2
Forbes'e göre dünyanın en zengin terör örgütü Irak ve Suriye'de faaliyet gösteren IŞİD.

3
IŞİD/ Bu örgüt yılda yaklaşık 2 milyar dolara hükmediyor.

4
Geliri ise karaborsada sattığı petrolden geliyor ve günde 25 ile 50 dolar fiyat aralığında yaklaşık 30 bin varil petrol satıyor.

5
HAMAS/ Forbes dergisinde ikinci sırayı yıllık 1 milyar dolarlık geliri ile Filistinli Hamas örgütü aldı.

6
Bu teşkilat gelirini büyük oranda Körfez ülkelerinden sağladığı kaynaklardan elde ediyor. Hamas'a ayrıca bazı körfez ülkeleri para yardımında bulunuyor.

7
Forbes ayrıca Hamas lideri Halit Meşal'ı da dünyanın en zengin müslümanlarından biri olarak gösterdi. Maşal'ın Katar ve Mısır'daki bankalarda milyonlarca dolarının olduğu belirtiliyor.

8
FARC/ Forbes listesine ilk ona üçüncü sıradan giren Colombiya'dan FARC terör örgütü 600 milyon dolarlık geliri ile dikkat çekiyor.

9
HİZBULLAH/ İran destekli Hizbullah ise Forbes'in iddasına göre dünyanın en zengin dördüncü terör örgütü. Hizbullah'ın yıllık gelirinin 500 milyon dolar civarında olduğu ileri sürülüyor.

10
TALİBAN ve EL KAİDE/ Listede Taliban 400 milyon dolarla beşinci sırayı alırken onu El-Kaide 150 milyon dolar ile izledi.

11
LEŞKERİ TAİBA/ Yedinci sırada bulunan Pakistan merkezli Laşkeri Taiba örgütünün ise 100 milyon doları olduğu ileri sürülüyor.

12
EL ŞEBAB/ Somali'deki El Şebab da 100 milyon dolar finansal güç ile sekizinci sırada yer alıyor.

13
İRA/ İrlanda kökenli IRA'nın ise dokuzuncu sırada yıllık 90 milyon dolara sahip olduğu idda edildi.

14
BOKO HARAM/ Listenin sonunda, yıllık 25 milyon dolarla Boko Haram yer alıyor.

15
PKK/ İsrail'de yayınlanan listede dikkat çeken bir ayrıntı vardı. Amerika'da ve Avrupa'da, PKK'nın terör örgütü listesinden çıkartılması için kampanyalar düzenlenirken İsrail'in hazırladığı "En zengin terör örgütleri" listesinde PKK'nın yer almadığı görüldü.

16
İşte dünyadaki terör örgütleri...

17
ETA/ İspanya ve Fransa sınırları içinde yaşayan Bask kökenli topluluğa ait bağımsız bir devlet kurma amacı güden Marksist-Leninist örgütün adıdır.

18
1959 yılında Franco diktatörlüğüne karşı kurulan örgüt, İspanya'nın kuzeydoğusundaki ve Fransa'nın güney batısındaki Bask bölgesinin bağımsızlığı için 1968 yılından bu yana faaliyetlerde bulunan ETA zaman içinde kültürel hakların savunuculuğu düzleminden, silahlı eylem biçimine yönelmiştir.1979'da hükümet tarafından Bask Bölgesinde yaşayan yaklaşık iki milyon kişiye önemli ölçüde özerklik tanınmasına rağmen tam bağımsızlık için silahlı mücadeleye devam etmişlerdir.

19
Batasuna ismiyle bilinen ve şu an yasaklanmış durumda olan parti de örgütün siyasi kanadını oluşturmaktaydı. Ayrıca 1968'den bu yana düzenlediği kanlı eylemlerle 850 kişinin ölümüne neden olan ETA, İspanya'nın yanı sıra Avrupa Birliği ve ABD tarafından da terör örgütleri listesine alındı.ETA, 24 Mart 2006'da yapılan ateşkesi ihlal etmiş ve 30 Aralık 2006'da Madrid Havaalanı'nda bir bombalı saldırı gerçekleştirmişti. 500 kilogram patlayıcı kullanılarak gerçekleştirilen saldırı sonucu 2 kişi ölmüş, 26 kişi de yaralanmıştı

20
AUM SHİNRİKYO/ Shoko Asahara tarafından 1987 yılında kurulmuştur. Başlıca hedefi ilk olarak Japonya'yı daha sonrasında ise dünyayı ele geçirmektir. Japon kanunlarınca 1989 yılında dini bir örgüt olarak tanınmıştır. Örgüt, 1990 parlamento seçimleri için kendi üyeleri arasından aday göstermiştir. Örgüt mensupları, dünyanın sonunun, ABD'nin Japonya ile girişeceği üçüncü dünya savaşı ile geleceğine inanmaktadır. Japon Hükümeti, 1995 yılında örgütün dini grup kimliğine son vermiştir.

21
20 Mart 1995 tarihinde örgüt üyeleri Tokyo'nun çeşitli metro istasyonlarına aynı anda kimyasal sinir gazı olan sarin gazı yaymış, 12 kişinin ölümüne, 6.000'den fazla kişinin yaralanmasına neden olmuştur. Grup, 1994'te Japonya'da meydana gelen diğer esrarengiz kimyasal kazalardan da sorumlu tutulmaktadır. Biyolojik maddeler kullanarak yaptığı terörist saldırılar başarısızlıkla sonuçlanmıştır.

22
Örgütün kurucusu Asahara Mayıs 1995'te Japon polisince tutuklanmış, Şubat 2004'te, 1995 saldırılarındaki rolü nedeniyle ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştır. Kamuoyunun tepkilerine rağmen örgüt, 1997'den bu yana yeni üyeler edinmeye, ticari yatırımlar yapmaya ve mal edinmeye devam etmektedir. Grubun internette bir sayfası bulunmaktadır.

23
1999'da çıkarılan bir kanun, Japon Hükümetine ileride herhangi bir terörist saldırı düzenleme ihtimaline karşı örgütün polis gözetiminde tutulmasını sağlayacak yetkiyi vermiştir. Örgüt Ocak 2000'de, Fumihiro Joyu liderliğinde ismini Aleph olarak değiştirmiş ve kurucusunun şiddete dayalı öğretilerini reddettiğini deklare etmiştir. Örgütün şu anki üye sayısının 1000'den az olduğu tahmin edilmektedir. Örgütün Tokyo'da düzenlediği saldırı esnasında Japonya'da 9000, dünyada ise 40.000 civarında mensubu olduğu iddia edilmektedir.

24
EBU SAYYAF Grubu (ASG)/ Ebu Sayyaf Grubu Filipinler'de faaliyet gösteren, küçük, eylemlerinde şiddet yönü ağır basan, Müslüman ayrılıkçı bir terör örgütüdür. Örgüt liderlerinden bazılarının Sovyet savaşı sırasında Afganistan'da savaştıkları ve radikal İslami öğretilerin savunucuları tarafından eğitildikleri iddia edilmektedir. 18 Aralık 1998'de Filipinler polisince bir çatışmada öldürülen Ebu Bekir Janjalani liderliğindeki “Moro Milli Kurtuluş Cephesi” adlı örgütten 1990lı yılların başlarında ayrılmıştır.

25
Örgüt, fidye için adam kaçırma, bombalama, suikast ve zorla haraç alma faaliyetlerinde bulunmaktadır. Örgütün ilk önemli faaliyeti Nisan 1995 tarihinde Mildanao'nun İpil kasabasına yaptığı baskın olmuştur. Nisan 2000'de, örgüte bağlı bir grup, Malezya'da bir yerleşim yerinden 10'u Batılı turist olmak üzere toplam 21 kişiyi kaçırmıştır.

26
Örgütün 200 ile 500 arasında üyesi bulunduğu bilinmektedir. Örgüt, fidye ve haraçlarla büyük ölçüde kendi kendini finanse etse de muhtemelen Orta Doğu ve Güney Asya'daki radikal İslamcılardan da destek sağlamaktadır.

27
EL KAİDE/ El Kaide, 1988 yılında, Sovyet birlikleri ile savaşmak amacıyla, soğuk savaş döneminde SSCB'nin Afganistan'ı işgal edebileceği öngörüsü üzerine kurulmuştur.

28
SSCB / Afganistan işgali sırasında Afgan topraklarını korumuştur. Fakat Soğuk Savaş sonrasında yüksek gücüyle denetimsiz kalan El-Kaide Terörist faaliyetlere girişerek kendisine ana felsefe olarak İsrail'in yok olması ve Müslüman ülkelerde halifelik inancı altında büyük bir devlet kurma inancını benimsemiştir.

29
El-Kaide Dünya üzerinde birçok terörist eylemden dolaylı veya direkt sorumlu tutulan silahlı bir köktendinci silahlı örgütüdür. Liderliğini Usame Bin Ladin'in yürüttüğü düşünülen bu örgüt dünyanın birçok ülkelerine yayılmış çok sayıda hücrelerden oluşmaktadır. Bu örgütün sorumluluğunu üstlendiği 11 Eylül 2001 Saldırıları dünyanın en büyük terör saldırı eylemi olarak tarihe geçmiş ama eylemi bu örgütün tasarladığı ya da gerçekleştirdiği somut olarak ispat edilememiştir.

30
El Kaide ile ilişkili belli başı terör örgütleri şunlardır: Taliban - Özbekistan İslami Hareketi - Ceyş-i Muhammed-Muhammed'in Ordusu - Laskar-ı Tayyiba-Kutsal Asker Örgütü - Haraket-Ül Ansar-Mücahidin - Hizb-Ül Mücahidin - Mısır Cemaat-i İslamiye (İslami Cemaat Grubu)

31
- Mısır Al-Cihad (Cihat Tala El Fetih) - Silahlı İslami Grup (GIA) - Selefi Çağrı ve Mücadele Grubu/Cezayir - Lübnan Hizbullahı - HAMAS-İslami Direniş Hareketi - Filistin İslami Cihat Hareketi-Örgütü (FİCH) - Beyyiat-El İmam (İmamlar Birliği) Örgütü - Ogadin İttihad-ı İslam Hareketi - Moro İslami Özgürlük Cephesi - Abu Sayyaf Grubu-Örgütü.

32
17 KASIM ÖRGÜTÜ/ Radikal solcu görüşü benimsemiş olan örgüt, Yunanistan'daki 1973 askeri cuntasını protesto eden bir grup öğrenci anısına 1975 tarihinde kurulmuştur. Yunan, ABD, Türkiye ve NATO karşıtı bir yapılanma olup temel amacı ABD üslerinin Yunanistan'dan, Türk askeri güçlerinin Kıbrıs'tan çıkarılmasını sağlamak, Yunanistan'ın NATO ve AB ile olan ilişkilerinin asgariye indirilmesini sağlamaktır.

33
ABD yetkilileri ile Yunan kamu yetkililerine suikastlarda bulunmuştur. 1980'lerde bombalı eylemlerde de bulunmaya başlamıştır. 1990'lı yıllarda AB tesisleri ile Yunanistan'da yatırım yapan yabancı şirketler de hedefleri arasına girmiştir. Ayrıca saldırı metotlarına roket saldırılarını da eklemiştir.

34
Temel finansman kaynağını banka soygunları oluşturmaktadır. Haziran 2002'de Atina'da Piraeus limanına düzenlediği başarısızlıkla sonuçlanan bombalama girişimi, örgütün o zaman dek olmadığı kadar yakın takibe alınarak birçok üyesinin tutuklanmasına neden olmuştur. Aralık 2003'te 15 örgüt üyesi yüzlerce suçtan sorumlu bulunmuş bunlardan beşi birkaç kez müebbet hapse mahkum edilmiştir. Dört örgüt üyesi de delil yetersizliğinden suçsuz bulunarak serbest bırakılmıştır. Tam olarak bilinmemekle birlikte üye sayısının az olduğu tahmin edilmektedir. 2002'de 19 örgüt üyesi polis tarafından tutuklanmıştır. Başlıca faaliyet alanı Yunanistan özellikle Atina'dır.

35
IRA (RIRA) (32 İlin Egemenlik Komitesi)/ 1998'de, başlıca amacı İngiliz kuvvetlerini Kuzey İrlanda'dan çıkararak üniter bir İrlanda kurmak olan siyasi baskı grubu “32 İlin Güvenlik Komitesi Hareketi”nin gizli silahlı kanadı olarak kurulmuştur. RIRA ayrıca Kuzey İrlanda barış sürecini bozmayı amaçlamaktadır. Başlıca faaliyetleri bombalama, suikast ve soygunlardan oluşmaktadır. Örgütün başlıca hedeflerini siviller, İngiliz ordusu, Kuzey İrlanda polisi ve Kuzey İrlanda'daki Protestan topluluklar oluşturmaktadır. Ekim 1999'dan bu yana örgüt 80'den fazla terörist saldırı gerçekleştirmiştir.

36
IRA'nın en önemli saldırılarından biri, Ağustos 2002'de Londra Askeri Üssüne düzenlenen ve bir yapım işçisinin ölümüyle sonuçlanan saldırıdır. Örgütün 100 ile 200 arasında aktif militanı bulunmakla birlikte IRA'nın imzaladığı ateşkesten memnun olmayanlarla Cumhuriyetçilerden oluşan sempatizanları da bulunmaktadır. Yaklaşık 40 RIRA mensubu İrlanda hapishanelerinde bulunmaktadır.

Son Dakika Forbes Dünyanın En Zengin Terör Örgütlerini Yayınladı - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement