Fotoğraf Çekmenin Yasak Olduğu 7 Yer - Son Dakika

Fotoğraf Çekmenin Yasak Olduğu 7 Yer

22.09.2017 16:47

Fotoğraf çekmek seyahatlerin olmazsa olmazı. Özellikle dijital çağ ile birlikte gidilen her yerin onlarca fotoğrafı çekilmekte. Peki ya bazı yerlerde fotoğraf çekmek yasaksa? İşte dünyada fotoğraf çekmenin cezaya tabi olduğu yerler..

1
Güney Kore
Güney Kore

Ülke genelinde fotoğraf çekerken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Zira fotoğraf çektiğiniz kadrajın içinde bir kadın varsa ve bu durumdan şikayetçi olursa cezası 8 bin dolar. Üstelik bununla da kurtulmayıp 5 yıl hapis istemiyle davayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Dolayısıyla fotoğraf çekerken mutlaka izin isteyin.

2
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai ve diğer emirliklere tatil için gittiğinizde gökdelenlerin, alışveriş merkezlerinin fotoğraflarını çekmek isteyebilirsiniz. Buraya kadar bir sorun yok. Fakat Emir ailesine ait herhangi bir evin, sarayın ya da devlet yollarının fotoğrafını çekmek kesinlikle yasak. Üstelik ülke bu konuda oldukça katı. Cezası 1.361 dolar. ayrıca 3 aya kadar hapis cezası almanız da söz konusu olabilir.

3
Amsterdam, Hollanda
Amsterdam, Hollanda

Özgürlükler kenti olarak anılsa da Amsterdam'da bulunan Red Light District içinde fotoğraf çekerken yakalanırsanız makinenize el konulabilir.

4
Pyongyang, Kuzey Kore
Pyongyang, Kuzey Kore

Son dönemde sürekli gündemde olan Kuzey Kore, yasaklarıyla meşhur. Ülkeye turist olarak giriş yaptığınız andan itibaren yanınıza sizi ülkede kalacağınız süre boyunca gezdirecek bir rehber bulunmak zorunda. Tur sırasında sadece rehber eşliğinde ve önceden belirlenmiş yerleri ziyaret edebilirsiniz. Seyahatiniz sırasında fotoğraf çekmeniz, yerel halktan biriyle konuşmanız kesinlikle yasak. Kuzey Koreliler bu konuda oldukça katı. Bu suçun cezası doğrudan casusluk suçlamasıyla yargılanmak.

5
Londra, İngiltere
Londra, İngiltere

Şaşırdınız değil mi? Aslında durum şöyle. Londra'daki devlet dairelerinin, anıtsal yapıların herhangi bir reklam afişinde veya filminde kullanılması kesinlikle yasak. Böyle bir niyetiniz varsa baştan uyarmış olalım.

6
Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri

Özel mülkiyet kavramının çok önemli olduğu Amerika'da çok dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Amerikan filmlerinde gördüğümüz o güzelim evlerden etkilenip fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz. Ancak ev sahibi bu durumdan şikayetçi olursa davayla karşı karşıya kalabilirsiniz.

7
Japonya
Japonya

Ülke genelinde bulunan özel statüdeki bazı tapınakların ve Buda heykellerinin fotoğrafını çekmek kesinlikle yasak.

Son Dakika Fotoğraf Çekmenin Yasak Olduğu 7 Yer - Son Dakika


YORUMLAR
500
Advertisement