Son Dakika Haberleri: Fotoğraflarla: Bilim Dünyasından Göz Alıcı Kareler
BBC

Fotoğraflarla: Bilim Dünyasından Göz Alıcı Kareler

3 yıl önce

İngiltere Kraliyet Fotoğraf Derneği'nin Uluslararası Bilim Fotoğrafları yarışmasında öne çıkan 15 çarpıcı kareyi derledik.

1
İngiltere Kraliyet Fotoğraf Derneği, Uluslararası Bilim Fotoğrafları Yarışması'nın bu yılki kazananları açıklandı. Yağmur damlalarıyla kaplı bu uğur böceği fotoğrafı Mostafa Ghroz tarafından çekildi.
2
Tüm bilim dallarını kapsayan fotoğraflar için başvuru çağrısı yapılan yarışmada tıp, zooloji, mühendislik ve astronomi dalları var. Phred Petersen’e ait bu fotoğraf, kamp ocağından çıkan ısı bulutunu yansıtıyor. Fotoğraf 26 yaş ve üzeri kategorisinde altın ödülü kazandı.
3
Jüri üyeleri, 2500'den fazla başvuru arasından 100 fotoğraf seçti. Anup Deodhar'ın Hindistan’dan yakaladığı karedeki yelpaze boğazlı kertenkele zerafetiyle fotoğrafçıya 26 yaş ve üstü kategorisinde gümüş madalya kazandırdı.
4
Aynı kategorideki bronz ödül, gece ve köprü temalı bu uzun pozlama fotoğrafla Alex Class’a verildi.
5
Teresa Zgoda, 18-25 yaş grubunda birinciliği bir denizaltı canlısı olan Obelia Hydroid fotoğrafıyla kazandı.
6
Bu yıl 17 yaş ve altı kategorisinde 450 fotoğrafçının yakaladığı kareler yarıştı. Jessica Chatburn’ın ısırgan denizanası fotoğrafı altın madalyanın sahibi oldu.
7
Yarışma kriterlerine göre, görselin çekici olması yanında, anlatısı da bilim hikayeleri açısından dikkate alındı. Peru’nun başkenti Lima’dan, Pedro Jarque, bu goril ailesi portresini jüriye sundu.
8
Diğer bir şaşırtıcı kare, su damlacıklarının yakalandığı örümcek ağı ve arkasındaki floranın büyüteçle objektife yansıyışı oldu. 'Minyatür Dünya' adı verilen fotoğraf, Hiep Nguyen tarafından çekildi.
9
Dokuz aylık erkek Kurzhaar cinsi köpeğinin gözbebeği, Pier Luigi Dodi’nin yarışmaya katılma konusu oldu.
10
Ian Cook'un, tepeli kertenkelenin gözünü nemlendirdiği fotoğrafı Yeni Kaledonya da yarışmada ilgiyi üzerine topladı. Kertenkeleler dünyanın sıcak bölgelerinde yaşıyor. Bilinen yaklaşık 1,450 kertenle türü var.
11
Görünmez mürekkeple sabun karıştırılarak oluşturulan bu buz damlacığı Don Komarechka tarafından fotoğraflandı.
12
Richard Beech’in renkli boyaları ses hoparlörü üzerine, müzik titreşimleri etkisiyle bıraktığı, sıçrayan renkler fotoğrafı da yarışmada yer aldı.
13
“Her yıl olduğu gibi geçen yıl da bahçemde karınca kolonilerinin yuvalarından hareket ettiklerini fark ettim” diyor fotoğrafçı Matt Doogue. “Bu larvaların hareketlerini hızlıca yakalarken şanslıydım.”
14
Anthony Cooper'ın objektifinde Sawfly larvaeler yaprak yerken keyifli görünüyor.
15
Samanyolu, Yevhen Samuchenko tarafından Nepal'deki Himalayalarda bulutların üstünde resmedilmiş. 2016 Uluslararası Bilim Fotoğrafları sergisi İngiltere turnesi öncesi Londra The Crystal’de 17 Ekim'e kadar açık.


BBC
Haber Yayın Tarihi: 08.10.2016 02:14 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü yıldız yüz gerdirme sonrası çekilen fotoğraflarıyla korkuttu Deprem kahini Türkiye'yi uyardı: 14-18 Ağustos'a dikkat! Burası Eminönü! Sağanak, alt geçiti yerle bir etti! Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi