Fotoğraflarla Fidel Castro'nun Hayatının Önemli Anları - Son Dakika
BBC

Fotoğraflarla Fidel Castro'nun Hayatının Önemli Anları

Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun 90 yıllık hayatından önemli kesitler.

1
Fidel Castro, 1926 yılında varlıklı bir şeker pancarı çiftçisinin ailenin en küçük çocuğu olarak dünyaya geldi. Hayatının erken dönemlerinde devrimci siyasetle tanıştı. 1945 yılına ait lise yıllığında, "Ayrıcalıklı bir öğrenci, başarılı bir sporcu. Çok popüler. Hukuk okumak istiyor. Şüphesiz, çok parlak bir geleceği olacak" deniyordu.
2
Castro'nun en son görüntülerinden biri, 15 Kasım'da Vietnam lideri Tran Dai Quang ile Havana'da yaptığı görüşmede çekilen bu fotoğraf.
3
Başarısız devrim girişiminin ardından iki yıl hapiste kaldı. Daha sonra Meksika'ya gitti. 1956 yılında ülkesine geri döndü ve devrimci harekete yeni bir ivme kazandırdı. Castro, Fulgencio Batista'yı devirerek, 1959 yılının ilk gününde iktidarı ele geçirdi. Castro, bu karede 8 Ocak 1959 tarihinde Columbia şehrinde bulunan Batista ordusuna ait bir üste halka seslenirken görülüyor.
4
Castro, 1961 yılında sürgündeki 1.500 Kübalı'nın yaptığı çıkarmaya karşı yapılan savunmada birliklerine bizzat önderlik etti. CIA destekli bu grup, Domuzlar Körfezi'ne çıkarma yaparak, Castro'yu devirmek istiyordu. Ancak, Castro önderliğindeki birlikler bu muharebeden galip çıktı ve bu olay ABD için büyük bir fiyaskoya dönüştü.
5
Castro'nun devlet başkanlığının en kritik yıllarından biri 1962 oldu. Sovyetler Birliği'nin Küba'ya nükleer füze yerleştirmek istemesiyle patlak veren kriz, dünyayı nükleer savaşın eşiğine getirdi. Sovyetler Birliği daha sonra füzeleri geri çekmeyi kabul ederken, ABD Başkanı John F. Kennedy de karşılığında Türkiye'de bulunan Jüpiter füzelerinin kaldırılmasına karar verdi.
6
Küba krizinden bir yıl sonra, Mayıs 1963'te Fidel Castro, Moskova'yı ziyaret etti. Ziyarette Castro ile dönemin SSCB lideri Nikita Kruşçev birlikte ve müttefiklik mesajları verdi.
7
Beyzbol, Fidel Castro'nun en sevdiği spor dallarından biri oldu. Bu karede, 1962 yılında Sierra Maestra'daki eğitim enstitütüsünde öğrenci ve öğretmenlerle beyzbol oynarken görülüyor.
8
Eski Küba Devlet Başkanı Fidel Castro, 28 Ocak 1990'da Havana'da düzenlenen Küba İşçi Sendikaları Konfederasyonu'nun kongresinde bir konuşma yapıyor. Birçok liberal Kübalı, Castro'yu baskıcı bir diktatör olarak görüyor.
9
Castro döneminde, genellikle büyük tehlikeleri göze alarak, deniz yoluyla yüz binlerce kişi Küba'yı terk ederek, ABD'ye göçtü.
10
Ancak, Küba içerisinde Castro geniş halk desteğini korumayı başardı ve böylece dünyanın en uzun süre iktidarda kalan liderlerinden biri oldu. Castro bu karede, çalışma ofisinde 1959 ayaklanması sırasında çekilen fotoğralara bakarken görülüyor.
11
Fidel Castro, 2006 yılında sağlık sorunları nedeniyle kamuoyu önündeki etkinliklerine ara vermişti. Yaklaşık dört yıl süren bu aranın ardından Eylül 2010'da Havana Üniversitesi'nde yaptığı konuşmyla ilk kez yeniden halkına seslendi.
12
Castro, 2006 yılında geçirdiği bağırsak ameliyatının ardından devlet işlerinin büyük bir kısmını kardeşi Raul'a bırakmıştı. Şubat 2008'de ise görevinden tamamen ayrılmayı tercih etti.

BBC
YORUMLAR

Diğer Galeriler

'En güzeli benim' demişti! Yeşilçam'ın sarışın bombası Hale Soygazi fena çark etti Oğlunu teknede bıraktı! Ünlü oyuncu Naya Rivera gölde yüzerken sırra kadem bastı Kıvrımlı hatlarıyla dikkat çeken şarkıcı Lizzo, kalça danslarından dolayı evden kovuldu 90'lı yıllarda podyumların en popüler mankeniydi! Yıllar sonra ortaya çıktı Dünyanın gündemindeki fotoğraf! İnsan boyundaki yarasa, sosyal medyayı ikiye böldü