Son Dakika Haberleri: Fotoğraflarla: Fransa'da Çalışma Yasası Protestolarında Çatışmalar
BBC

Fotoğraflarla: Fransa'da Çalışma Yasası Protestolarında Çatışmalar

3 yıl önce

Fransa'da hükümetin iş yasasında yapmak istediğ değişiklikleri protesto gösterilerinde polis ve eylemciler arasında çatışma çıktı.

1
Eylemciler, Paris ve diğer kentlerde, tartışmalı çalışma yasasını protesto etmek için toplandı. Değişikliklerle çalışanların işe alınması ve kovulmaları kolaylaştırılırken, işverenlerin çalışma saatlerini doğrudan işçilerle müzekere etmesine izin veriyor.
2
Paris, Nantes, , Toulouse, Rennes, Grenoble ve Montpellier'de polis ve eylemciler çatıştı. İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve şiddet olaylarının "kabul edilemez" olduğunu söyledi. .
3
Maskeli gençler, polise molotof kokteylleri, şişeler ve bira kutuları attı. İçişleri Bakanlığı 15 polisin yaralandığını açıkladı.
4
Çatışmalarda dört eylemci de yaralandı.
5
Pankartta "Herkes çalışma yasasından nefret ediyor" yazıyor. Değişikliklere Cumhurbaşkanı Francois Hollande'ın Sosyalist Partisi'nden de muhalefet olduğu için hükümet değişiklikleri oylama yapmadan geçirdi.
6
Hükümet değişikliklerin yüzde 10'lara varan işsizlik oranlarını düşürmesini umuyor. Ancak sendikalar, değişikliklerin özellikle küçük işletmelerdeki işçi haklarına zarar vereceğini söylüyor.
7
Yetkililer, 13 bini Paris'te olmak üzere toplam 78 bin kişinin eylemlere katıldığını söylüyor. Sendikalara göreyse bu sayı iki katı.
8
Geçen Mart'taki çalışma yasası protestolarına 400 bin kişi katılmıştı. Ancak zamanla bu sayı azaldı.
9
Sendikalar şimdi değişikliklere karşı bir hukuk mücadelesi başlatacaklarını söylüyor. Ancak sendikalar cumhurbaşkanlığı seçimlerine yedi ay kala Hollande üzerindeki baskıyı azaltmayacaklarını söylüyor.


BBC
Haber Yayın Tarihi: 08.10.2016 02:11 

YORUMLAR


Diğer Galeriler

Ünlü yıldız yüz gerdirme sonrası çekilen fotoğraflarıyla korkuttu Deprem kahini Türkiye'yi uyardı: 14-18 Ağustos'a dikkat! Burası Eminönü! Sağanak, alt geçiti yerle bir etti! Erkekleri domuza çevirip koleksiyon yapan büyücünün adası bulundu Aşk Adası'yla fenomen olmuştu, sokak ortasında uygunsuz görüntülendi